ayak.gen.tr https://www.ayak.gen.tr Ayak, Ayak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, ayak.gen.tr Mon, 07 Apr 2014 00:00:00 +0000 Wed, 20 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Ayak Kırığı https://www.ayak.gen.tr/ayak-kirigi.html Sat, 13 Oct 2018 12:46:11 +0000 Ayak kırığı, uzun süren bir hareketsizlik dönemi meydana getirebilmektedir. Ayak kırığı, birkaç nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Ayrıca kırığın boyutları iyileşme sürecinde çok önemli olmaktadır. Ayak böl Ayak kırığı, uzun süren bir hareketsizlik dönemi meydana getirebilmektedir. Ayak kırığı, birkaç nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Ayrıca kırığın boyutları iyileşme sürecinde çok önemli olmaktadır. Ayak bölgesi vücudun bütün yükünü üzerinde tutan kısım olmaktadır. O yüzden ayak kırığı oluştuğu zaman günlük işlerin uzun süre aksaması gerekmektedir. 

Ayak kırığını meydana getiren etkenlerin başlıcaları 

İş kazaları: İş kazaları sonucunda çalışanlar birçok uzvu üzerinde ciddi hasarlara neden olabilmektedirler. Yeterli güvenlik önlemi alınmadan yada kurullara uymadan yapılan işler hayati tehlike dahi meydana getirebilmektedirler. Bunlardan biride ayak kırığı olmaktadır. Özellikle ağır yük taşınması ile ilgili işler yapanlar mutlaka ayaklarına çelik koruyuculu ayakkabılar giymelidirler. Taşıdıkları yükün ayaklarına düşmesi ciddi kırıklara neden olabilmektedir. Ayrıca tezgahlarda kullanılan ağır malzemelerin ayağa düşmesi sonucunda yine aynı hasar meydana gelebilmektedir. Ayak kırığı hem parçalı olarak kırılmakta hemde ciddi doku hasarı meydana gelebilmektedir. 

Trafik kazaları: Ayak kırığı oluşmasında etkili olan nedenlerden biride trafik kazaları olmaktadır. Her yıl yüzlerce insanın hayatını kaybettiği trafik kazalarında ciddi yaralanmalarda meydana gelmektedir. Aracı kullanan kişinin şiddetli bir çarpışma sonucu ayağı sıkışabilir ve ciddi kırılma meydana gelebilir. Aynı zaman çok nadir olarak ayağın üzerinden ara. geçmesi yada aracın altında kalma yine ciddi ayak kırığı meydana getirebilmektedir. Bu tür kırıklar çok parçalı kırıklar olabileceği için tedavi ve iyileşme sürecide uzun olabilmektedir. 

Kemik erimesi: Ayak kırığının oluşmasında nadir etkenlerden biri olmaktadır. İlerleyen yaşlarda oluşan kemik erimesi sonucu vücudun bazı noktalarında kemikler zayıflamaya başlamaktadır. Bunun dışında bazı kemik tümörleri kemiklerin yapısını bozarak kırılmalarına neden olmaktadır. Ayak kırığı vücut ağırlığını taşıyamayacak zayıflığa geldiğinde kendi kendine yada ufak bir çarpma ile kırılma meydana gelmektedir. 

Spor sakatlanmaları: Özellikle futbol, buz pateni, kayak gibi sporlarda düşme yada darbe alma ihtimali çok yüksek olmaktadır. Ayak kırığını oluşturan en önemli etkenlerden biride spor sakatlanmaları olmaktadır. Bu tür sakatlanmalar sporcunun kariyerinin sonlanmasına neden olabilmektedir. 

Ayak kırığı tedavi 

Ayak kırığı tedavisinde kırığın derecesi çok önemli olmaktadır. Özellikle çok parçalı kırıklarda doku zedelenmesi de meydana geldiği için cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Hastanın tedavi sürecinde uzun süre ayağının üzerine basmaması gerekmektedir. Hatta ayak kırığı olan kolunun altına basmasını engelleyecek değnek konabilmektedir. Ayrıca ayağın korunmasını sağlayan ayak koruyucular kullanılabilmektedir. Tedavinin uzunluğu dediğim gibi kırığın şiddetine göre değişmektedir. Bazı durumlarda tam iyileşme süreci 1 yılı bulabilmektedir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Ayak Parmağı Çatlağı https://www.ayak.gen.tr/ayak-parmagi-catlagi.html Sat, 13 Oct 2018 12:46:32 +0000 Ayak parmağı çatlağı, vücudun tüm yükünü gün boyu taşıyan ayaklara çok iyi bakmamız gerekir. Eğer ayak bakımını ihmal ederseniz çeşitli birçok sağlık problemleri ortaya çıkar. Ayakla ilgili ortaya çıkan problem Ayak parmağı çatlağı, vücudun tüm yükünü gün boyu taşıyan ayaklara çok iyi bakmamız gerekir. Eğer ayak bakımını ihmal ederseniz çeşitli birçok sağlık problemleri ortaya çıkar. Ayakla ilgili ortaya çıkan problemler çoğu zaman ayak parmak çatlağı olarak kendisini belli eden rahatsızlardır. Vücudun bütün yükünü gün boyu taşıyan ayakların genel anotomik yapısına bakıldığında üç temel kısımdan meydana geldiğini görüyoruz. 
 • Ön ayaklar: 1,2,3,5 ve 5 tane falanks ile metatarslar
 • Orta Ayaklar: 1,2,3 küneiform, naviküler ile küboid
 • Arka Ayaklar: talus ve kalkaneus kısmından oluşur. 
Ayak tarsal kemiklerinde laderal müneiform, talus, intermediate, kalkaneus, medial, naviküler, beş adet falanks ile metatars olmak üzere baş parmakta ve iki diğer parmakta tam üç adet yani toplamda yirmi altı tane ayak kemiği ile otuz üç eklem, oniki kas ve on dokuz tane intrinsik kas vardır. Koşarken, yürürken gün boyu hareket ederken oldukça dikkatli olmak gerekir eğer sakatlanma olursa ayak sorunlarını kırık, çatlak yada ezik şeklinde kendini belli eder. Bu sebepten dolayı yere çok sağlam basmalı ve dikkatli yürümek gerekir. Yürürken sağa sola değil önümüze bakmamız gerekir. Vücutta en hassas yapıya sahip olan kemik yapısı ayak kemikleridir. Diğer iskelet ve kemik yapıları çok daha sağlam olur. Oldukça dayanıksız ve ince olan ayak yapısı çeşitli birçok kazalar sonrasında hasar görür. Bu hasarlar şunlardır;
 • Bir yere bilmeden hızlı bir şekilde çarpmak
 • Yüksek bir yerden ayağın üstüne düşmek
 • Futbol oynamak
 • Yüksek bir yerden ayağın üstüne ağırlık düşmesi
Bu etkenler ayak parmağının çatlamasına yol açan en büyük nedenlerdir. Ayrıca dengesiz beslenme, kalsiyum eksikliği ve aşırı kilolar da risk faktörleri arasında gelmektedir. Ayak parmağı çatlağı önemsiz gibi görünse bile ihmal etmeden mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Bazı kişiler bu durumu önemsiz gibi görse bile çok ciddi problemlere yol açar. Ayak parmağında oluşan çatlaklar mutlaka uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde muayene edilerek tedavi edilmesi gerekir.

Ayak Parmağı Çatlağı Belirtileri 
 • Bölgede morarma
 • Çatlak oluşan bölgede aşırı ağrı
 • Bölgede kızarma
 • Yumuşak dokularda oluşan şişme
 • Bölgede hassasiyet
Ayak Parmağı Çatlağı Tedavisi

Ayak parmağı çatlağı tedavisinde bazı kişiler reçetesiz satılan ilaçlar ile ağrı ve iltihap oluşumunu önler. Bazı kişilerde doktora giderek daha detaylı tedavi olmaktadırlar. Doktor tedavi esnasında ilk önce röntgen çeker sonuçlara bakarak teşhis koyar ve daha sonra gerek duyarsa alçıya alır. Ayak parmağı çatlağı hasta kişinin sağlık durumuyla yaşına bağlıdır. Eğer hasta kişi gençse oluşan çatlak çok daha çabuk iyileşir. Ayak parmağı çatlağı tedavisinde kullanılan bir diğer yöntemde mikrocerrahi yöntemidir. Mikro cerrahi tedavi yönteminde oluşan çatlak eğer birden fazlaysa butedavi yöntemi ile çok daha çabuk iyileşir.
]]>
Ayak Bileği Kırığı https://www.ayak.gen.tr/ayak-bilegi-kirigi.html Sat, 13 Oct 2018 15:51:13 +0000 Ayak bileği kırığı, Ayak bileği anatomisinin tepe kısmı üç kemikten oluşmaktadır. Tibia adı verilen incik kemiği, Fibula adı verilen kaval kemiği ve talus adı verilen ayak bileği kemiğinden oluşmaktadır. Ayak kemikle Ayak bileği kırığı, Ayak bileği anatomisinin tepe kısmı üç kemikten oluşmaktadır. Tibia adı verilen incik kemiği, Fibula adı verilen kaval kemiği ve talus adı verilen ayak bileği kemiğinden oluşmaktadır. Ayak kemikleri, ayak bileğindeki eklemlerin tepesinin etrafında kepçe içinde oturmuş durumuna denilir. Bu durumda ayağın yukarıya ve aşağıya doğru hareket etmesine izin vermektedir. Ayak bileği her iki tarafta hissedilen yuvarlak çıkıntılar, alt bacak kemiğinin en son bitim noktasıdır. Ayak bileği kırığı genellikle tek bir nedene bağlı kalmadan trafik kazalarından, düşmelerden, travmalardan dolayı ayak bileğinde bu üç kemikten birinde kırık meydana gelmektedir. 

Ayak Bileği Kırığı Nedeni 
 • Düşmeler: Yürürken ya da koşarken bir yere takılma sonucunda ve yüksek bir yerden atlarken atlamalar sonucunda ayak bileği kırığı oluşabilir. 
 • Trafik kazaları: Kazalar sonucunda ayak bileği kırılabilir ve bunun aynı sıra cerrahi işlem gerektirecek operasyonlar görülebilir.
 • Burkulma: Ayakların bazen yanlış yere gelmesi ve yanlış atılan adımlar burkulmalara sebebiyet verebilir. Bu durum da kırıklık oluşturabilir. Ayakların en yaygın kırılma nedeni mobilyaya çarpılmasından ötürü oluşan kırıklıklardır. 
 • Ayağa alınan ağır darbeler: Ayağın üzerine düşen ağır yükler ayak bileğinin kırılmasına neden olabilmektedir.

Ayak Bileği Kırığı Belirtisi

 • Ayak bölgesinin üstünde ve bilek çevresinde şişme ve morarmaların görülmesi
 • Şiddetli oluşan ağrılar
 • Ayak üzerine basamamak
 • Dokunma esnasında hassasiyet olması
 • Kemiğin yeniden çıkması
 • Ayak bileğinin şeklinde bozukluklar olması
Bu gibi durumlar sonucunda ayak bileği kırığı meydana gelebilmektedir. Kırık oluşumu olduğunda ligamentler zarar görmüş olabilir. Bu sebeple kırığın belirlenmesi için bilgisayarlı tomografi, röntgen ve kemik taramalarının yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra iki veya üç yönlü yapılan radyografilerle tanı konulabilmektedir. 

Ayak Bileği Kırığı Tedavi Yöntemi ve Tedavi Süresi

Bütün ayak bileği kırıklıklarında ilk olarak tedavi planı yapılmaktadır. Tedavi planında kırığın ayrışma miktarı, hangi nedenlerden dolayı ortaya geldiği, eklem yüzeyine ilerleyip ilerleyememesi ve kırıkla birlikte doku zedelenmeleri ve bağ yaralanmalarının varlığı göz önünde tutulmaktadır. Eğer ayak bileği kırığı ayrılmamış ise ligament hasarı veya eklemlerde ölüm yoksa destek cihazları ve bacak alçısı ile tedavi edilmektedir. Eğer ayak bileği kırığı çok parçalı ve aşırı darbe almışsa cerrahi operasyonlar ile tedavi edilmektedir. Cerrahi operasyonda kemiklerin yerinde durabilmesi için metal, plak vidalar, teller ve gerilim bantları kullanılmaktadır. 

Ayak bileği kırığı eğer alçılama yöntemi ile tedavi edilmişse 4-6 hafta arasında ayağın üzerine yük bindirmeden tedavi yapması gerekmektedir. Yani alçının o süre kadar durmalıdır. Alçı çıkarıldıktan sonra ayak bileğinin tekrar harekete başlamadan önce düzenlenmesi amacıyla fizik tedavi ve rehabilitasyon programı başlamaktadır. Ameliyat olan bireylerde ise bu durum normale dönme süresi 3 ve 6 ay arasında değişebilmektedir.
]]>
Ayak Baş Parmak Çıkıntısı https://www.ayak.gen.tr/ayak-bas-parmak-cikintisi.html Sat, 13 Oct 2018 23:48:51 +0000 Ayak Baş Parmak Çıkıntısı, Halluks Valgus ayak başparmağı etrafında bulunan, eklemi korumakla görevli olan yağ yastıkçığı dokusunun, deformasyon nedeniyle fazla basınç altında kalıp büyümesi sonucu şişlik ve kızarık Ayak Baş Parmak Çıkıntısı, Halluks Valgus ayak başparmağı etrafında bulunan, eklemi korumakla görevli olan yağ yastıkçığı dokusunun, deformasyon nedeniyle fazla basınç altında kalıp büyümesi sonucu şişlik ve kızarıklık oluşturması durumudur. Tıpta Bunyon adıyla bilinen Halluks Valgus, adını Latince ayak başparmağı anlamına gelen Hallux kelimesinden almıştır. Valgus ise deformitenin vücuttan uzaklaşan yönde olduğunu ifade eden anatomik bir terimdir. Bunion kelimesi turp manasına gelir. Ayak baş parmak çıkıntısı da görünümü itibariyle turpa benzetildiği için hastalık bu adla anılır.
 
Ayak Baş Parmak Çıkıntısı Kimlerde Ve Neden Görülür

Çoğunlukla orta ve ileri yaşlarda ki bayanlarda daha sık rastlanılan bu çıkıntı, bazen 14-16 yaş arası gençlerde de karşımıza çıkabilmektedir. En belirgin nedeni, yüksek topuklu, sivri burunlu, dar, sağlıksız ve rahat olmayan ayakkabıların tercih edilmesi neticesinde aşırı veya uygunsuz basınç ve sürtünmeye maruz kalan yağ yastıkçığının deformasyona uğrayarak büyümesidir. Bir diğer neden ise genetik yatkınlıktır.

Ayak Baş Parmak Çıkıntısının Tedavi Yöntemleri

Hekim tarafından hastalara ilk aşamada, önü geniş, rahat ve yumuşak ayakkabılar tercih etmeleri, daha sonra parmak arası makara, Halluks Valgus gece ateli ve ayak arkı düşük hastalarda ise ortopedik tabanlık kullanmaları önerilir. Hastanın buna rağmen, ayak başparmağında oluşan şişlik, kızarıklık ve özellikle ağrı şikayeti devam ediyorsa tedavi seçeneği cerrahi olmalıdır. Baskı ve basınç gibi nedenlerle dışarıya doğru meyillenmiş kemik, cerrahi operasyonlarla eski pozisyonuna getirilir. Bu ameliyatlarda belirleyici etken hastanın yaşı ve başparmağında ki hasardır. Ameliyatlar sonrasında, kemik ve yumuşak dokuların iyileşmesi ortalama 6 hafta sürer. Bu süreçte ameliyat yerinde enfeksiyon oluşumu, kemiğin kaynamaması ve deformitenin nüksetmesi gibi komplikasyonlar oluşabilir.
]]>
Serçe Parmak https://www.ayak.gen.tr/serce-parmak.html Sun, 14 Oct 2018 02:20:42 +0000 Serçe Parmak; El ve ayaklarımızda bulunun vücudumuzun en küçük ve en narin parmağıdır. O nedenle serçe ismini almıştır. Her parmağın kendine özgü bir işareti olduğu gibi serçe parmağında kendine özgü farkl Serçe Parmak; El ve ayaklarımızda bulunun vücudumuzun en küçük ve en narin parmağıdır. O nedenle serçe ismini almıştır. Her parmağın kendine özgü bir işareti olduğu gibi serçe parmağında kendine özgü farklı algı ve davranış biçimi vardır.

Bazı ülkelerde serçe parmak özel anlamlar içerebiliyor. Mesela Hindistan ve Endonezya da tüm parmakları kapatıp sadece serçe parmağı dik tutuyorsa acil tuvalet ihtiyaçları olduğu anlamını taşıyor demektir. Gelişmiş ülke olarak kabul edilen İngiltere se ise içki veya herhangi bir içecek içerken serçe parmağı dik tutmak görgü kuralı olarak kabul edilir. Balkanlarda ise serçe parmağının tırnağını uzatan kişilerin bekar olduğu manasını taşıyor. Türkiye de ise serçe parmağı genellikle iddia ya girmek için kullanıyorlar.

Bunların yanı sıra sinir uçlarına yapılan baskıdan dolayı serçe parmak uyuşması yaşayanlar oluyor. Parmaklarda uyuşma hissi duysal sinirlerin hasar görmesi ile de  gerçekleşebiliyor. Parmaklarda olan uyuşma hasarın olduğu bölgeden etkilenmektedir. İnme ve tümörlerden dolayı parmaklarda uyuşmalar meydana gelebilir.   Serçe parmak uyuşması kısa bir sürede geçmez ise daha ciddi problemlerin habercisi de olabiliyor.

Serçe parmak uyuşmasına neden olan hastalıklar;

 • Şeker hastalığınız varsa eğer parmaklarınızın uyuşmasına neden olabilir.
 • Serçe parmağınızın uyuşması multipl skleroz habercisi olabilir.
 • Serçe parmağın uyuşmasının başka bir nedeni ise periferal nöropati olmasıdır.

Bu hastalıkların başlıca sebebi olan serçe parmak uyuşması ayrıca koldaki ulnr sinir sıkışmasına da neden olabilir. Parmak uyuşmasının sebepleri arasında kubital tünel sendromuda olabilir.

 • Özellikle geceleri ortaya çıkan serçe parmak uyuşmaları
 • Araba kullanırken veya telefonla uğraşırken oluşan uyuşma hissi
 • Parmakları yoğun olarak kullanılan bir işte enstrüman çalarken parmağın uyuşması
 • Kavrama yada ayıklama işlemi yaparken uyuşma hissi oluşuyor.
 • Serçe parmağın uyuşması ile birlikte tüm kolun iç yüzeyinde de ağrı hissediyorsanız ise

Bunlar ulnr ve kubital tünel sendromun başlıca sebepleridir. Bunun gibi şikayetler yaşıyor iseniz teşhis konulması için uzman bir hekime başvurmanızda fayda vardır.

]]>
Sağ Baş Parmak Uyuşması https://www.ayak.gen.tr/sag-bas-parmak-uyusmasi.html Sun, 14 Oct 2018 04:07:12 +0000 Sağ baş parmak uyuşması, el yada kol ile ilgili bazı problemler sonucunda ortaya çıksa bile bu bölgeye gelen sinirlerin geçtiği herhangi bir noktada meydana gelen baskı sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun genelde 20 yaş Sağ baş parmak uyuşması, el yada kol ile ilgili bazı problemler sonucunda ortaya çıksa bile bu bölgeye gelen sinirlerin geçtiği herhangi bir noktada meydana gelen baskı sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun genelde 20 yaş sonrasında ortaya çıkmaktadır. 

Sağ baş parmak uyuşması nedenleri
 • Sağ baş parmak uyuşmasını meydana getiren ana nedenlerden biri fiziksel travma sonucu meydana gelen sinir sıkışması olmaktadır. Hareketlerin yapılabilmesi için sinir sisteminin önemli bir yeri bulunmaktadır. Kol bölgesinden geçerek ellere uzanan sinirler üzerinde sıkışma meydana geldiğin uyuşma, bazı hareketleri tam yapamama ve ağrı meydana gelmektedir. Sağ baş parmak uyuşması da bu yüzden ortaya çıkabilmektedir. 
 • Sağ baş parmak uyuşmasında etkili olan diğer neden ise boyun ve bel bölgesinde meydana gelen fıtık olmaktadır. Bu bölgeden geçerek ellere kadar gelen sinirler fıtıklaşma yüzünden baskı altında kalmaktadır. Bu baskı gitar telleri gibi gergin olan sinirlerin iyice gerilmesine neden olarak siniri ilgilendiren uzuvda uyuşma, karıncalanma ve hareket kısıtlılığı yapmaktadır. 
 • Sağ kol yada elde meydana gelen derin yaralanmalar yada kırıklar ilgili bölgeye giden sinirlere baskı yaparak uyuşmaya neden olmaktadır. Hatta sinir üzerinde kalıcı hasarlar dahi meydana gelebilmektedir. 
 • Uzun süre ilgili kol üzerinde yaslanma yada uyuma sağ baş parmak uyuşması yapabilmektedir. Bu uyuşma stres ortadan kalktığı zaman normal haline dönecektir.
Sağ baş parmak uyuşması tanı ve tedavi

Sağ baş parmak uyuşması olduğunda eğer görünen fiziki bir etken yok ise görüntüleme yöntemleri ile incelemek gerekmektedir. Mr görüntüleme için uygulanan yöntem olmaktadır. Ayrıca kol bölgesine verilen küçük elektrik akımları ile sinir iletiminin kalitesine bakılmaktadır. Koyulacak tanı sonucunda fizik tedavi yada cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Ayakta Sinir Sıkışması https://www.ayak.gen.tr/ayakta-sinir-sikismasi.html Sun, 14 Oct 2018 09:10:08 +0000 Ayakta Sinir Sıkışması, Vücudumuzun her yerinde sinir hücresi bulunmaktadır. Sinirlerin diğer adı ise uyarıcı hücreler olarak adlandırılır. Ayakta sinir sıkışması genel olarak ani hareket yaptığınız zaman ortaya Ayakta Sinir Sıkışması, Vücudumuzun her yerinde sinir hücresi bulunmaktadır. Sinirlerin diğer adı ise uyarıcı hücreler olarak adlandırılır. Ayakta sinir sıkışması genel olarak ani hareket yaptığınız zaman ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ağır bir cisim kaldırdığınızda da bu rahatsızlıkla karşılaşabilirsiniz. Sinir sıkışması olduğu zaman ayağınızda oldukça şiddetli ağrılar görülmektedir. Bu bölgedeki sinir sıkışmasına dikkat etmelisiniz. Ve ciddi sağlık sorunlarına neden olmasına izin vermeden bir uzman tarafından yardım almanız gerekiyor. Ayakta sinir sıkışmasının ilk nedeni ayağınızın üstüne uzun süre oturmanız sonucunda ayağınızda karıncalanma meydana gelmesi ile başlayan bir rahatsızlıktır. Bu esnada adım atmaya çalıştığınızda ayağınız size çok ağır gelebilir. Bu belirtilerin yanı sıra uzun süre ayakta durulduğundan ve aşırı yorgunluk ve halsizlik sonucunda ayağınızda sinir sıkışmasına yol açabilir. Aynı zamanda güzel görünmek için ayağınıza bir numara küçük ayakkabı giymeniz sonucunda bu rahatsızlık ile karşılaşmanız an meselesidir. Birileri tarafından ayak kısmına şiddet uygulanırsa sinirlerinizin zedelenmesine sebebiyet verebilir. 

Ayakta Sinir Sıkışması, Tedavisi 

Bu rahatsızlığın tedavisi tabi ki var. Fakat bu süreçte sizin biraz sabırlı olmanız gerekecek. Aksi takdirde sinirlerinizi eski işlevine döndürmeniz biraz zor olacaktır. Eğer doktora gidecek durumda değilseniz ayağınıza küçük hareketlerle bastırmadan masaj yapılmalı. Daha sonra buz torbası ile ayağınıza buz tedavisi uygulanması gerekiyor. Hâlâ sinir sıkışması geçmedi ise başka yapacak bir şey yoktur. Bu yüzden bir uzman tarafından yardım alınması gerekiyor. Doktorun size önereceğim ilaçları kullanmanız ayakta sinir sıkışmasının açılmasına yardımcı olacaktır. Ayak kısmında şiddetli ağrılar olduğu zaman ayağınızı yüksek bir yere uzatın ve sabit kalmasını sağlayın. Tedaviniz bitene kadar adım atmamaya özen gösterin. Baskı ve ağırlığınızı ayağa vermeyin. Eğer sinirlere ağırlığınızı verirseniz sinirinizin zedelenmesine sebebiyet verebilirsiniz. Doktorun yapmış olduğu uygulamalarda hiçbir işe yaramıyor ise bir de fizik tedavi almanız gerekebilir. Fizik tedavide yapılan birçok hareket sinir hücrelerini açmaya yönelik yapılan hareketler arasındadır. Eğer bu yöntemle hiçbir sonuç elde edemiyorsanız son olarak ciddi bir operasyon geçirmeniz gerekebilir. Tabi bu ameliyatın çok riskli olduğunu bilmeniz de fayda vardır. Ve ameliyat yapıldıktan sonra bakımınızın çok iyi olmasında fayda var. 
]]>
Ayak Bileği Çatlağı https://www.ayak.gen.tr/ayak-bilegi-catlagi.html Sun, 14 Oct 2018 09:37:09 +0000 Ayak Bileği Çatlağı, bu rahatsızlık spor yaparken, düşmede, burkulma sonucunda, sert bir şekilde bir yere çarpma sonrasında yada yaralanma sonucunda meydana gelen rahatsızlıktır. Çatlak kırıktan tamamen farklıdır çatlak ol Ayak Bileği Çatlağı, bu rahatsızlık spor yaparken, düşmede, burkulma sonucunda, sert bir şekilde bir yere çarpma sonrasında yada yaralanma sonucunda meydana gelen rahatsızlıktır. Çatlak kırıktan tamamen farklıdır çatlak olduğunda kemik birbirinden ayrılmaz sadece​ çatlar. Ancak iki durumda aşırı ağrı ve acıya neden olan bir rahatsızlıktır. Ayak bileği vücudun oldukça önemli bölgesidir bütün vücudun yükünü taşıyan ayaklar kadar önemli olan ayak bileğinin oluşan çatlak veya kırığın tam iki adet çeşidi vardır. Atel veya alçı yöntemi sayesinde çatlak olan kemiği belli bir süre hareketsiz sabit bir şekilde tutmak kaydı ile çatlayan kemik uçlarının kaynamasını sağlayan yöntemle çatlayan uç kısımları platin veya tel çivilerle birbirine bağlamaktır.

Ayak Bileği Çatlağının Belirtileri Şunlardır
 • Çatlak olan ayağın üstüne basamamak
 • Ani oluşan şiddetli ağrı ve ağrının git gide artması
 • Üst bölgesine basmada ve dokunmakta hassasiyet
 • Berelenme yani morarma
 • Aşırı şişme
Ayak Bileği Çatlağı Sonrasında Şişme Neden Olur

Ayak bileğinde oluşan çatlaklar sonrasında bölgede şişme gelişmesi oldukça normal bir durumdur. Ancak bu şişmeler bazı çatlaklar da gelişirken bazı çatlaklar da ise gelişmez. Ayak bileği çatlağı sonrasında oluşan şişme hasta kişinin uzun bir müddet ayakta durup durmamasına şeker hastalığı olup olmadığına, gebe olup olmadığına, ayakların uzun müddet hareketsiz kalıp sarkmasına, metabolik bir rahatsızlığının olup olmadığına, aşırı tuz tüketmeye, dolaşım sisteminin yeterli olup olmadığına ve ayakta burkulma ve kırılmaya göre farklılık göstermektedir. Eğer ayakta karıncalanma, şişme ve uyuşma olduğunda hiç ihmal etmeden mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Ayak Bileği Çatlağı Tedavisi
Ayak bileği çatlağında yapılacak ilk şey geciktirmeden ortopedi uzmanına gitmektir. Günümüzde ne yazık ki bazı kişiler doktora gitmek yerine çıkıkçı yada kırıkçıya gitmeyi tercih ediyorlar bu hareket oldukça yanlış bir harekettir. Hiçbir kimse doktordan daha iyi teşhis koyup tedavi edemez çatlak, kırık yada burkulma hakkında hiçbir bilgisi olmayan kişiler geri dönüşü olmayan çok daha ciddi sorunlara neden olabilirler. Bu sebepten dolayı da kırık çıkıkçı yerine mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Doktora gittiğinizde oluşan çatlak film çekilerek tespit edilir. Daha sonra çıkan sonuca göre doktor tedavi yöntemi uygular. Eğer çatlak çok büyük ise ayak bileği alçıya alınır alçının ne zaman çıkması gerektiğini doktorunuz size söyleyecektir. Ayağın üstüne basıyor iseniz artık alçı çıkartılabilir doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirir. 

Ayak Bileği Çatlağı Sonrasında Alçıya Alındığında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
 • Alçı kesinlikle suya değmeyecek eğer alçı su ile temas ederse kaşıntıya neden olur.
 • Alçıya alınmış olan bileğin yüksekte tutulması gerekir. Şişmeyi engeller.
 • Alçının kayıp düşmesi ve aşınmasını önlemek için alçının alt kısmı eskimiş ayakkabı altlığı veya yün çorap kullanarak bağlanabilir.
 • Ayak parmakları uyuşmasın ve veya şişmesin diye çok sıkmamak gerekir.
Ayak Bileği Çatlağı Riskini Artıran Sebepler
 • Aşırı zayıf adale yapısı
 • Kötü tabanda koşmak veya yürümek
 • Artrit
 • Kontak yapılan sporlar
 • Kendini yenileyen bilek sakatlanması özellikle de burkulma veya çatlak
Ayak Bileği Çatlağı Nasıl Engellenir
 • Kötü tabanda antrenman yapmaktan kaçının
 • Bantlama veya elastik bandaj yöntemi ile ayak bileğini koruma altına almak
 • Fiziksel aktivite yapmadan önce mutlaka ısınmak
 • Ayağın veya alt bacak bileğinin dayanıklığının kondisyonunun arttırılması
]]>
Ayakta Siğil https://www.ayak.gen.tr/ayakta-sigil.html Mon, 15 Oct 2018 05:36:16 +0000 Ayakta siğil, virüsler sebebiyle oluşan siğil bir tür enfeksiyon hastalığıdır. Oluştuğu bölgeye göre şeklinde, renginde ve ebatında farklılıklar gözlemlenebilir. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anlarda Ayakta siğil, virüsler sebebiyle oluşan siğil bir tür enfeksiyon hastalığıdır. Oluştuğu bölgeye göre şeklinde, renginde ve ebatında farklılıklar gözlemlenebilir. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu anlarda vücuda yerleşen ve uzun süre kuluçka dönemi geçirdikten sonra ortaya çıkan siğillerin mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Ayakta siğil, genelde ayak tabanında görülür. Gri, siyah ya da kahverengi bir renkte olup büyüklükleri değişken olur. Havuz, spor salonları gibi ortak kullanım alanlarından bulaşma riski yüksektir. Siğil kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilir. Siğil gelişimi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı vakalarda ayak tabanında ortaya çıktıktan sonra yıllarca şekil ve boyutunda hiçbir değişim olmadan seyrini koruyabilir. Genelde nasırla karıştırılsa da nasırdan çok farklıdır. Siğil ayakta çıktıktan sonra diğer bölgelere teması sebebiyle kısa sürede yayılım gösterebilir.

Ayakta siğil özellikleri

 • Ayakta siğil vücutta farklı alanlarda oluşan siğillerden farklı olarak deriye gömülü olur ve genelde ağrıya sebep olur.
 • Oluştuğu bölgede tek ya da grup halinde oluşabilir.
 • Kişinin kilosuna bağlı olarak baskıya göre siğillerde büyüme gözlemlenebilir.
 • Siğillerin üzerinde kanamaya yol açabilecek noktalar olabilir.
 • Siğilin türü, boyutu ve derinliğine bağlı olarak şiddeti değişen ağrılar yaşanabilir.

Ayakta siğil tedavisi

Ayakta oluşan siğilin seyrini durdurmak ve tedavisini yapabilmek için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bazı siğiller kişinin yürümesini dahi engelleyebilir. Ergen ve çocuklarda gelişen siğiller de daha dikkatli olunmalıdır. Tıbbi tedavi haricinde ev tedavileriyle de siğil tedavi edilse de öncelikli olarak tıbbi tedavi uygulanmalı, ev tedavisi tıbbi tedaviye destek amacıyla kullanılmalıdır.

Salisilik asit tedavisi: Yakı, krem ve boya şeklinde eczanelerden temine dilebilen bir ilaç türüdür. İlaç kullanımından önce ayaklar yıkanarak kurutulmalıdır. Ayaklar yıkanarak kullanıldığında cilt ilacı daha kolay emer. İlaç sadece siğil bulunan alanlara sürülmelidir. İlaç kullanıldıktan sonra ayaklar uygun bir fırçayla fırçalanarak siğillerin tedavisi sağlanabilir.

D vitamini: D vitamini içeren merhemler ayak siğili tedavisi için kullanılabilir.

Ayak siğili bitkisel tedavi

Aloe vera: Ciltte meydana gelen problemler üzerinde oldukça etkili olan aloe vera, cildin rahatlamasını sağlar. Ayakta oluşan siğiller içinde oldukça faydalıdır. Siğile uygulandıktan sonra siğil üzerinin fırçalanması gerekir.

Hint yağı: Karbonatla lapa şekline gelene kadar karıştırılan Hint yağı, siğillerin üzerine uygulanarak hijyenik bir bantla üzeri kapatılır. Siğillerin yumuşaması beklenerek fırçalama yöntemiyle bölge temizlenir.

Elma sirkesi: Birçok derde deva olan elma sirkesi, ayak siğili tedavisi içinde başarılı bir yöntemdir. Elma sirkesi kullanılmadan önce siğillere vazelin sürülür. Siğillere vazelin bir parça pamuk yardımıyla sürülmelidir. Elma sirkesine yine bir parça pamuk batırılarak siğillerin üzerine kapatılır. Elma sirkesi ilk uygulandığında bölgede ağrı ve yanma yapabilir. Üzeri bantlanarak kapatılır. İşlem gece yapılarak sabaha kadar bekletilir. Birkaç gün devamlı tekrarlandığında olumlu etkilerinden yararlanılabilir.

Çiğ patates: Patates soyularak dilimlenir. Siğilin bulunduğu bölgeye yerleştirilerek üzeri sarılır. Gece uygulanıp sabaha kadar bekletildiğinde daha etkili olur

]]>
Taban Çökmesi https://www.ayak.gen.tr/taban-cokmesi.html Mon, 15 Oct 2018 19:54:39 +0000 Taban Çökmesi, çoğunlukla taban çökmesi herkse tarafından taban düşüklüğü olarak tabir edilmektedir. Başka bir tabirle de düz tabanlık şeklinde bilinmektedir. Taban çökmesi yalnızca doğuştan kaynaklı olmadığı gibi, ye Taban Çökmesi, çoğunlukla taban çökmesi herkse tarafından taban düşüklüğü olarak tabir edilmektedir. Başka bir tabirle de düz tabanlık şeklinde bilinmektedir. Taban çökmesi yalnızca doğuştan kaynaklı olmadığı gibi, yetişkinlik döneminde iken de ortaya çıkabilmektedir. Ayaktaki mevcut olan kemikler ve eklemler zaman içerisinde çökmeye başlarlar ve sonucunda kişide düz tabanlık meydana gelir. Taban çökmesi esas nedeni ayağın kavisli olan kısmının tepe noktasından yapışmış olan tendon ismindeki kirişlerin hasar almasından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Bu duruma bağlı olarak ayağın kavisli bölgesi yavaş bir şekilde çökmeye başlar. Taban çökmesi ilk zamanlarda kişinin ayak iç kısmında ağrılara neden olur, ilerleyen zamanlarda ise ayağın arka kısmında gerginlik hissi ile ağrı oluşumuna ve ayak topuğunun dış kısma doğru kayması görülmektedir. Bu durumu fareden kişilerin hemen bir doktora başvurması gerekmektedir. Ancak pek çok kişi taban çökmesi durumunu ne yazık ki, fark edememektedir. Bazen çevredeki insanların uyarması ile bazen de bu konuda hassas davranan ve kontrol yaptıran kişilerde görülmektedir. Ne olursa olsun taban çökmesi durumunun engellenmesi için mutlaka her yıl düzenli olarak bir defa ayak ölçümlerinin yaptırılması çok önemlidir. 

Taban Çökmesi Belirtileri, 

Eğer ayağınızda süregelen ve hiç geçmeyen ağrılar söz konusu ise, mutlaka taban çökmesi olup olmadığının anlaşılması için uzman hekime danışılması gerekmektedir. Taban çökmesinin en önemli belirtileri arasında topuk kısmının dışarıya doğru kayması ve ayak iç kavisinin yere doğru eğilim göstermesinden dolayı meydana gelmektedir. Özellikle ayaktaki bu kavisin eğiliminin başlamasından dolayı ayakta ağrılar oluşmaya başlamaktadır. Ayağın arka kısmındaki gerilmeler ve buna bağlı olarak da ağrıların başlaması taban çökmesinin en yaygın belirtileridir. Kısacası bu durum temel hastalığın belirtisi olarak ifade edilmektedir. Taban çökmesi sebebi ile kişinin ayak yapısında bozulmalar baş gösterirken, aynı zamanda şekilsel olarak da farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Aslında kişi kendi gözü ile ayağında meydana gelen bu değişikliği kolaylıkla fark edebilir. 

Taban Çökmesi Tedavisi, 

Bu tedavi genel olarak kişilere özel olarak uygulanmaktadır. Taban çökmesi tedavisinde ilk önce hastanın ayak ölçümü yapılır. Aslında hasta bu ayak ölçümünü evde kendisi de kolaylıkla yapabilir, öncelikle ayağınızı ıslatın ve kuru zemine basın, burada ayağınızın izi çıkacaktır. Normal ayak yapısının iç kısmında kavis vardır, eğer sizin ayak yapınızda kavis yoksa ya da çok az var ise, büyük olasılık ile sizde taban çökmesi mevcuttur. Gerekli kontroller hekim tarafından yapıldıktan sonra taban çökmesi büyük çata düzeltilebilir, fakat kişinin kilo vermesi gerekebilir. Aynı zamanda ortapedik ayakkabılar tercih edilmelidir. 
]]>
Ayak Altı Su Toplaması https://www.ayak.gen.tr/ayak-alti-su-toplamasi.html Tue, 16 Oct 2018 13:59:58 +0000 Ayak Altı Su Toplaması, Bu durum ayak kısmında olmasını istemediğiniz bir rahatsızlıktır. Genellikle bu rahatsızlığa bayanlarda rastlanılır. Karşıdaki insanlara güzel görünmek için ayaklarına bir numara küçük ayakkabı Ayak Altı Su Toplaması, Bu durum ayak kısmında olmasını istemediğiniz bir rahatsızlıktır. Genellikle bu rahatsızlığa bayanlarda rastlanılır. Karşıdaki insanlara güzel görünmek için ayaklarına bir numara küçük ayakkabı giyinirler ve bu da onların ayağında ortaya çıkan bir sağlık problemine neden olur. Ayak altı su toplaması uzun süre ve aralıksız ayakta duran kişilerde görülmektedir. İlk aşamada ortaya çıkan su kabarcıkları küçük bir yapıya sahiptir. Fakat daha sonra kişiyi rahatsız edecek dereceye kadar gelmektedir. Meydana gelen su kabarcıklarını hiçbir kesici alet ile patlatmamanız gerekiyor. Çünkü kendiliğinden bir hafta içinde yok olacaktır. Kabarcıkların büyüdüğünü görüyorsanız ilk yapmanız gereken olay şudur. Bir leğen içerisine ılık suyu boşaltın ve ayaklarınız yumuşayana kadar o suyun içinden çıkarmayın. Yumuşadığını hissettiğini zaman ayaklarınızı ılık sudan çıkartıp bir bez yardımıyla kurutun. Hiçbir işlem yapmadan öylece bekleyin bu kabarcık birkaç dakika sonra kendiliğinden yok olacaktır. Aksi taktirde sağlığınıza zarar vermemek için bir uzman tarafından müdahale edilerek yardım almanız gerekiyor. Yanlış uygulamalar yaparak ayağınızı tehlikeye atabilirsiniz. Ayrıca bu durumun ortaya çıkması ayağın enfeksiyon kapmasından da kaynaklanabilir. Tabi böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman ilk işiniz doktordan yardım almalısınız.

Ayak Altı Su Toplaması Tedavisi

Eğer oluşan su kabarcığı ayakta durmanızı engellemiyorsa kendi kendine geçmesini bekleyin. Bu süreç bir hata kadar olabilir. Kabarcığın olduğu bölgeyi yara bandı ile kapatmanız o bölgeyi mikroplardan ve enfeksiyondan koruyacaktır. 1-2 gün sonra yara bandını çıkartığınızda o bölgenin hava almasını sağlayın ki kabarcık daha çabuk iyileşsin. Ayrıca ayak altındaki su kabarcığını asla patlatmayın. Çünkü bunun sonucu enfeksiyon kapmış bir ayak ile yaşamınıza devam etmenize sebebiyet verebilir. Birde ayak kısmınız çok tahriş olmuşsa kesinlikle bu durumu bir doktora danışmanız sizin sağlığınız için en doğrusu olacaktır. Doktorunuzun ortaya çıkan su kabarcıklarına sadece küçücük bir işlem yapması yeterli olacaktır. Fakat bu rahatsızlık çok ilerlemişse sizin ayağınıza zarar verme ihtimali oldukça yüksektir. Bu yüzden bu durumu aksatmadan bir uzmana danışmanız en iyisi olacaktır. Ve rahatsızlığın kısa sürede geçtiğini göreceksiniz. Ve artık eskisi gibi yürüyebilirsiniz. Fakat aynı hataları yapmadan yaşamınızı sürdürürseniz bu sizin daha iyi bir sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.
]]>
Ayak Sızlaması https://www.ayak.gen.tr/ayak-sizlamasi.html Wed, 17 Oct 2018 01:01:51 +0000 Ayak sızlaması: Ayak insanlar için çok önemli bir organdır. Çünkü insan özellikle çalışan bay ve bayanlar sürekli ayakta durmak zorunda kalabilirler. Ev hanımları yemek, temizlik, ütü gibi ev işlerini yaparken sürekli ayakt Ayak sızlaması: Ayak insanlar için çok önemli bir organdır. Çünkü insan özellikle çalışan bay ve bayanlar sürekli ayakta durmak zorunda kalabilirler. Ev hanımları yemek, temizlik, ütü gibi ev işlerini yaparken sürekli ayakta kalmaktalar. İşte ayak insanlar için bu kadar önemlidir. Çünkü hayatımızın büyük çoğunluğunda biz insanlar ayağımıza ihtiyaç duyarız. 

Ayak sızlaması biz insanlar için çok büyük bir sorundur. Yaşamımızı daha rahat sürdürebilmek için sağlıklı bir ayağa ihtiyacımız var. Ayak sızlaması büyükten küçüğe herkesin yaşayabileceği bir problemdir. Ve bu problem hayatımızı zorlaştırır. Ayağımız sızladığı zaman rahat yürüyemeyiz. Rahat yürüyemeyince de bütün işlerimizden geri kalmak zorunda kalırız. Bu da hayatımızda problemler oluşmasına yol açar. Ayağı sızlayan bir insan ayağının üstüne basmakta zorlanır. Her bastığında bir acı hisseder. Bazen bu sızlamalar hiç dinmez ve bütün gece uykusuz kalmanıza sebep olur. Uykusuz kalan bir insan huzursuz, mutsuz ve stresli olur. Hem kendine hem de çevresine zarar verebilir, insanları kırabilir, üzebilir.

Ayak ağrılarının oluşma nedenleri:

Ayak ağrıları birçok nedenden oluşabilir. Ayakta fazla beklemekten, ayakta meydana gelen nasırlardan, herhangi bir zedelenme ve çarpma olaylarından, kireçlenmelerden, düz tabanlıktan ve bayanların bir türlü vazgeçemediği topuklu ayakkabılar ayak ağrılarına neden olabilmektedir. Bunları biraz açacak olursak: 
  
Ayakta fazla beklemek: İnsanlar işyerlerinde, evlerde, gezerken, alışveriş yaparken ve aklımıza gelmeyen birçok faaliyeti gerçekleştirirken süreki ayakta beklerler ve bunun sonucunda da yorulurlar. Bacak kasları sürekli kasılıp gevşer ve bir müddet sonra ayakta ağrı oluşmasına sebep olur.

Nasır: Ayakta oluşan sert ve kalın tabakaya nasır denmektedir. Nasırın oluşması için kişinin ayağının sürekli bir baskı ve sürtünmeye maruz kalmış olması gerekir. 
 
Zedelenme: Kişi farkında olmadan ya da yanlışlıkla ayağını herhangi bir yere vurduğunda ayakta sızlama meydana gelir.

Kireçlenme: Ayak ağrısının diğer bir nedeni de kireçlenmedir. Kireçlenme kemikler arasındaki kıkırdakların aşınması sonucu oluşur.

Topuklu ayakkabılar: Topuklu ayakkabılar kadınların vazgeçilmez bir parçasıdır. Şık bir görünüme sahip olmak için kadınlar topuklu ayakkabılardan asla uzaklaşamazlar. Ama topuklu ayakkabılar sağlığımız açısından tehlikeli olabilir. Çünkü topuklu ayakkabı giydiğimizde kaslarda fazladan yük oluşur. Ve bu yük bizim zorlanmamıza sebep olur. Kaslarımız kasılır ve ayak sızlamalarının oluşumuna yol açar.

Ayak sızlamasının tedavisi;

Ayak ağrılarından kurtulmanın en rahat yolu ayağı su içerisinde bekletmektir. Ama bunun yanı sıra ayakkabılarınızı değiştirerek giymeniz, ayağınızı fazla yormamanız, kaliteli ayakkabı seçimi yapmanız, bir yere gittiğiniz zaman hep aynı pozisyonda oturmayarak ayaklarınızı değiştirmeniz, rahat ayakkabılar tercih etmeniz ve düzenli olarak tırnaklarınızı kesmeniz ayak sızlamalarından kurtulmanızda etkili olacaktır.
]]>
Ayak İncilmesi https://www.ayak.gen.tr/ayak-incilmesi.html Wed, 17 Oct 2018 19:50:48 +0000 Ayak İncinmesi, Düşme, sağa sola vurma, ani hareket ve spor gibi faaliyetler sonucu ayakta meydana gelen bir takım ağrılı sorunlara ayak incinmesi denir. Ayak eklem bölgesinde bulunan bağ dokuları dediğimiz bağlar ile dik Ayak İncinmesi, Düşme, sağa sola vurma, ani hareket ve spor gibi faaliyetler sonucu ayakta meydana gelen bir takım ağrılı sorunlara ayak incinmesi denir. Ayak eklem bölgesinde bulunan bağ dokuları dediğimiz bağlar ile dik durmaktadır. Kemikler arası sarmal olan bu dokular ayak bölgesinin hatta inanan vücut yapısının en sağlam dokulardır.  Bu bağların anı gerilmesi, esnemesi bu dokulara zarar verir. Ayak bölgesinde incinmeye zarar görmeye en yakın bölge eklemlerdir.  Bu eklemlerde meydana gelen incinme  sonucu kaslarda ve tendon bağlarında kılcal damarların zarar görmesi ile kanamalar meydana gelir. Ayak düzgün olmayan bir yerde düzgün​ bir şekilde yere basmıyor ise meydana gelen gerilme ile incinme oluşur. Bunun sonucunda da ayağın herhangi bir bölgesinde istemediğimiz ağrılar meydana gelir. 

Ayak İncinmesi Belirtileri Nelerdir
 • Derin veya yüzeysel deride oluşan şişlikler 
 • İncinen bölgede şiddetli ağrılar ve hareket edememe
 • İncinen bölgeye el ile basıldığında deri altında sertlik hissetme 
 • Deri altında kan liflerinin parçalanması sonucu önce beyaz, sonra siyah, daha sonra morarma şeklinde renk değişikliği olması
 • İncinen bölge ayağa kalkma durumunda ya da üzerine ağır cisim bırakılması durumunda ağrı veriyor ise yine ayak incinmesi belirtilerindendir.
Nasıl Tespit Edilir

Meydana gelen incinme sonucu doktora gidilir durum anlatılır ve daha sonra röntgen çekilir. İncinme olan bölgede kırık olup olmadığı tespit edilir. Bunu yapma amacımız kırık ve ayak incinmesi aynı belirtileri gösterebilir. Bu yüzden röntgen ile net bir tespit yapmış oluruz.  Bölgede oluşan ağrının şiddetine göre incinme derecesi öğrenilir. Eğer incinme haricinde kemiklerde zarar görmüş ise emar çekilir.

Tedavisi;

Ayağımızda oluşan ağrılar gerilme ve yırtılma oluşan incinmenin şiddet derecesini gösterir dedik. Ağrı çok oluyor ve yürüyemez hale gelme durumunda koltuk desteği kullanabilirsiniz. 3 gün bu destekle gezmeniz halinde ağrılar azalacaktır. İncinme şiddetine göre atel, alçı, plastik koruyucu da takabilirsiniz. Ilık su ve sabunla masaj da mutlaka yapılmalıdır. Oluşan sertlikleri gidermek içinde zorlamadan egzersizler yapılabilir. Ağrı kesici hapları ve kremlerde alınabilir.
]]>
Ayak Egzersizleri https://www.ayak.gen.tr/ayak-egzersizleri.html Wed, 17 Oct 2018 22:25:25 +0000 Ayak egzersizleri, vücudun neredeyse bütün ağırlığını taşıyan ve vücudu dengeli bir biçimde dağıtıp ayakta durmamızı sağlayan organın başında ayaklarımız gelmektedir. Gün içerisinde vücut ağırlığının hepsi Ayak egzersizleri, vücudun neredeyse bütün ağırlığını taşıyan ve vücudu dengeli bir biçimde dağıtıp ayakta durmamızı sağlayan organın başında ayaklarımız gelmektedir. Gün içerisinde vücut ağırlığının hepsini taşıyan ayaklarda kızarıklık, şişme ve uyuşukluk meydana gelebilmektedir. Bunlarla birlikte de vücutta haliyle yorgunluk meydana gelmektedir. Bu durumda bizim enerjimizi ve hareketliliğimizi olumsuz etkilemektedir. Ayaklarda meydana gelen bu gibi olumsuz etkiler gün içerisinde fazla ayakta durmak, uzun bir müddet hareketsiz kalmak, yanlış ayakkabı kullanımı gibi nedenlerin yanı sıra düz taban ayaklı kimselerde görülen ağrılar ve yorgunluk, diyabet hastalarının ayaklarının şişmesi, vücutta oluşan ödemlere karşı ayakta ağrı ve şişlik, diz problemi olan kimselerde görülen ağrılar, şişlikler, karıncalanma ve uyuşukluk gibi bazı metabolik ve ortopedik sağlık sorunlarından kaynaklanarak da kendini gösterebilmektedir. Ayaklarımızın sağlığını korumak için ve ayakların görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmesini sağlamak için ayak egzersizleri yapmak gerekir. Bu egzersizler tendon, kas ve bağları güçlendirmesini sağlamak, venöz oluşumunun arttırılma riskinin azaltabilmek ve kemiklerde oluşan deformiteleri önlemek adına oldukça önemlidir. Ayak egzersizlerinde en temel ilke, bu hareketlerin nasıl yapıldığını öğrenmek için eğitim olmaktır. Eğer ayak egzersizleri bir rahatsızlık sonucunda gerekli ise, mutlaka uzman birinin yardımı ile başlanmalıdır. Daha sonraki zamanlarda hasta bu egzersizleri kendisi devam edebilir. 

Ayak Egzersizleri

 • İçe Hareket: Ayağınızın iç kısmını sabit olan bir nesneye karşı yerleştiriniz. Ardından 10 saniye boyunca ayağınızın iç kısmı ile  nesneyi itmeye çalışınız ve bırakınız. 5 saniye kadar dinlendikten sonra bu egzersizi tekrar uygulayınız. 3 set olmak üzere 10 kere tekrar ediniz. Yalnız iç hareket esnasında ayak ve bilekteki kaslarınızı kullanmaya çalışınız.
 • Dışa Doğru Hareket: Ayağınızın dış kısmını sabit olan bir nesneye yerleştirip, yine 10 saniye boyunca ayağınızın dış kısmı ile nesneyi itmeye gayret ediniz. 5 saniye kadar dinlendikten sonra bu hareketi tekrar uygulayınız. Uygulama esnasında ayak ve bilek kaslarınızı kullanmaya çalışınız. 3 set olarak dışa doğru hareketi 10 kere tekrarlayınız. 
 • Ayak Ucu Hareket: Ayak parmaklarınız ile yerden çok fazla ağır olmayan ayak ucunuz ile kaldırabileceğiniz bir nesne alınız. Birkaç saniye tuttuktan sonra geri bırakınız. 
 • Yukarıya Doğru Hareket: Ayağınızı bir masanın altına ya da sabit nesneye yerleştiriniz. Daha sonra bu şekilde 10 saniye kadar bekleyip, 5 saniye dinleniniz. Bu hareketi 3 set olacak bir şekilde 10 kere tekrar ediniz. 
 • Aşağıya Doğru Hareket: Ayağınızı sabit bir zemine ya da yere sabitleyerek, ayağınızı hiç hareket ettirmeden ayak tabanınız ile zemine doğru basınç uygulayınız. Bu işlemde 10 saniye kadar bekledikten sonra basınç uygulayarak tekrar bırakınız ve 5 saniye kadar dinleniniz. Ardından bu işlemi 3 set halinde 10 kere tekrarlayınız.
 • Daire Çizme Hareketi: Ayak parmaklarınızı hafifçe bükünüz. Daha sonra ayak bileklerinizi sırası ile her iki yöne doğru 10 kez genişleyen daireler çiziyormuşçasına hareket ettiriniz.
]]>
El Ayak Üşümesi https://www.ayak.gen.tr/el-ayak-usumesi.html Thu, 18 Oct 2018 07:47:42 +0000 El ayak üşütmesi, bu konu daha çok havanın soğumasıyla ortaya çıkar bir durumdur. El ayak üşütmesi gerçekten insanlara zor anlar yaşatıyor. Çünkü insanlar ılık ya da sıcak iklimlerden yaşamaya alışmışlar. Bi El ayak üşütmesi, bu konu daha çok havanın soğumasıyla ortaya çıkar bir durumdur. El ayak üşütmesi gerçekten insanlara zor anlar yaşatıyor. Çünkü insanlar ılık ya da sıcak iklimlerden yaşamaya alışmışlar. Birden soğuk iklimlere geçiş olunca ellerin çıplak olması ve ayakların da yere temas etmesinden dolayı el ayak üşütmesi meydana gelir. Soğuk iklim sadece el ayak üşütmesi değil aynı zamanda burunda, kulaklarda, bacaklarda ve vücudun herhangi bir tarafında üşütme olabilir. Bunun sebebi ise kan dolaşımın yavaşlamasından kaynaklanır. El ayak üşütmesi fazlalaştığı zaman mavileşir ve morlaşır. El ve ayak kullanılamaz hale gelir. Bazılarının el ve ayakları üşüttüğü zaman direk sıcak suya daldırıyor. Bu kesinlikle yanlış bir uygulamadır. El ayak üşütmesi yaşandığında kişi sakin olacak ve soğuk alandan sıcak alana geçip iyice üstünü örtecek. Daha sonra ısıtıcı varsa el ve ayaklarını ısıtacak daha sonra, ılık suya el ve ayaklarını koymalıdır. Bu şekilde hiç acı hissetmez.

El ayak üşütmesinin nedenleri

 • Soğuk iklimler: El ayak üşütmesinin en büyük nedenlerinden biriside soğuk iklimlerdir. Özellikle kış aylarının çetin geçtiği yerlerde bu duruma daha fazla kişi maruz kalmaktadır. Hele demir eksikliği olan bir kişide el ayak üşütmesi daha fazla belirgin olmaktadır. Ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi ve iç kesimler kış aylarında daha çok etkilenmektedir.
 • Anemi: Diğer ismiyle kansızlık olup, daha çok kadınlarda görülmektedir. Demir eksikliğinin olmasından dolayı, tiroid hormonları etkilenir ve bu hormonlar metabolizmayı etkilediğinden dolayı hissedilen vücut sıcaklığı düşer.
 • Yavaş kan dolaşımı: bu durum daha çok kalple alakalıdır. Yani kalp sağlığının kötü olması yetersiz kan dolaşımına sebebiyet verecektir. El ayak üşütmesi kan dolaşımının fonksiyonu pasifleştiği için daha çok ileri yaşlarda olan insanlarda fazla görülür. Kan dolaşımının yetersiz olması bazen aşırı kilolardan dolayı etkilenir ve daha hızlı çalışamaz.
 • Sigara bağımlılığı: Fazla sigara bağımlılığı el ayak üşütmesini ortaya çıkaran bir başka nedendir. Kötü madde olması nedeniyle kan damarlarına zarar verir ve kan akışını engeller. Engellenen kan ise üşütme meydana getirir.

El ayak üşütmesinin tedavisi

El ayak üşütmesine karşı basit yöntemlerle tedavi olmam mümkündür. Yani el ayak üşütmesi hangi nedenden kaynaklandığın tespit ettikten sonra ona göre çözüm bulunması gerekir. Örneğin kansızlıktan meydana geliyorsa, kan artırıcı besinler tüketilmelidir. Pekmez kan oluşumunda harika bir etkiye sahiptir. Kalp damar sorunlarına karşı doktora başvurmalı ve bunun için ilaç kullanılmalıdır. İklim şartlarından kaynaklanan el ayak üşütmesi için kaliteli kışlık elbiseler giyilmeli ve mümkün olduğunda kalın çoraplar ve eldivenler giyilmelidir. 

]]>
Kırık Ayak https://www.ayak.gen.tr/kirik-ayak.html Thu, 18 Oct 2018 19:56:28 +0000 Kırık Ayak, Ayak kemiğinin yapısı yapı itibariyle, yani anatomisi üç şekilde oluşur. Bunlar; kaval kemiği,  aşık kemiği ve kamış kemiğidir. Bu saymış olduğumuz kemikler, eklem çevresini çepeçevre sarıp sarıp, kepçe Kırık Ayak, Ayak kemiğinin yapısı yapı itibariyle, yani anatomisi üç şekilde oluşur. Bunlar; kaval kemiği,  aşık kemiği ve kamış kemiğidir. Bu saymış olduğumuz kemikler, eklem çevresini çepeçevre sarıp sarıp, kepçe içine oturmuş kemikler şeklinde dururlar. Bu yapısı ile ayağın aşağı, yukarı, sağa ve sola bükülmesini sağlar. Fibröz denilen doku saymış okuduğumuz kaval,asıl ve kamış kemiğini bağlar ve eklemlerin sabitliğini sağlar. Ayak bileğinde bulunan çift taraflı yuvarlak çıkıntı, bacak kemiklerinin en son bitim noktasıdır. Kemikler dışında ayakta bileğinde farklı tendonlar ve bağlar bulunmaktadır. Bu ayak yapısında saymış olduğumuz kemiklerden herhangi biri düşme, çarpma, trafik kazası veya ayak bileğinin aklımıza gelebilecek travmaları sonucu kırılabilir. Şiddetli ayak incinmesi, kırık ayak bileğin tüm belirtilerini gizler. Bu nedenle doktor muayenesi kesinlikle şart. 

Kırık Ayak Belirtileri;
Kırık ayak gerek yapısı ile gerek rengi ile mutlaka kendisi belli eder. Ayağın kırılması durumunda aşağıdaki belirtiler oluşur;
 • Bı anda oluşan şiddetli ağrılar oluşur.
 • Kırık yüzeyinde şişme oluşur.
 • Kırılan bölgenin yüzeyinde oluşan morluklar 
 • Hassasiyet oluşması
 • Üzerine basamazsınız. Şiddetli ağrılar verir. 
 • Kırık ile birlikte kemik yapısının değişmesi, kemiğin yerinden oynanması. 
Kırık ayak ile birlikte bağların yapısında da değişiklikler olur. Doktorun kırığı net bir şekilde teşhis etmesi ancak röntgen ile belli olur. Sintigrafik fotoğraf veya tomografi ile de öğrenebilir. 

Tedavisi; 
Ayak kırığı stabil ise yani eklemde ki dokular da ölü hücre yok ise bacak alçılar ve cihazlar ile tedavi edilebilir. Kırığın şiddetine göre önce uzun alçı daha sonra iyileşmeye yakın kısa alçı takılır.  Farz edelim doku zedelenmesi çok fazla ve kırık parçalar yüzünden şiddetli ağrılar çekiyoruz, bu durumda kemiklerin ekleme düzgün bir şekilde yerleşmesi için ameliyat bile olunabilir. Atel, alçı, plak, metal olarak platin v.s kırıklar için yine kullanılabilir. Kırık ayak kaynayana kadar, üzerine basmamak ta fayda var. Gelişim çağında olan çocuklarda bu tür kırıklar daima bir hekim tarafından iki yıl boyunca kontrol edilmelidir. Kontrol edilmediği takdirde ilerleyen dönemlerde kemiğin yapısında değişimler meydana gelebilir. Unutmayalım ki zamanında tedavi edilmeyen kırıklar ileride yürüme, koşma gibi eylemlerde tam bir reaksiyon vermeyebilir. 
]]>
Ayakta Egzama https://www.ayak.gen.tr/ayakta-egzama.html Fri, 19 Oct 2018 11:38:56 +0000 Ayakta Egzama; Egzamaya neden olan olay ciltte iltihaplanmanın görülmesi sonucu oluşur. Bu sorun sonucu ciltte kuruma, kaşıntı ve pullanmalar meydana gelir. Bu belirtiler daha fazla çocuklarda ve bebeklerde görülür. Fakat yetişkin Ayakta Egzama; Egzamaya neden olan olay ciltte iltihaplanmanın görülmesi sonucu oluşur. Bu sorun sonucu ciltte kuruma, kaşıntı ve pullanmalar meydana gelir. Bu belirtiler daha fazla çocuklarda ve bebeklerde görülür. Fakat yetişkin insanlarda da nadiren görülen bir belirtidir. Vücutta en fazla egzama ayaklarda görülür. Ayakta egzama olmasının en büyük nedeni ise yanlış ayakkabı giyilmesi sonucu ortaya çıkar. Ayakların nefes almaması ve sürekli terli kalması sonucu oluşabilir. Ayakta egzama en çok parmak aralarında, topukta ve ayak tabanında parmakların başlangıç yerinde şişkin kısımlarda görülür. Egzama olan bölgede ciltte kuruluk ve çatlaklık varsa enfeksiyon kapma olasılığı çok yüksektir. Enfeksiyon kaptığı taktirde aşırı derecede kaşınma ve sulanma görülür.

Ayakta Egzama Belirtileri;
 • Kaşıntı 
 • Kızarıklık
 • Cilt kuruluğu
 • İltihaplanma
 • Ciltte kalınlaşma
 • Çatlamalar ve kabuklanma
 • Kabarcıklar
Ayakta Egzama Neden Oluşur;

Tahriş: Ayakların sürekli olarak ayakkabı içerisinde kalması ve bunun sonucu terlemesi ile meydana gelir. Dar ayakkabılar, hava almayan ayakkabılar ve yün çoraplar buna sebep olabilir. Steroit içerikli kremlerin yoğun bir şekilde kullanılması, kauçuk içeren ayakkabıların giyilmesi, sürtünme kuvveti yüksek olan yüzeylerde uzun süre dolaşmak.

Kan Dolaşımı Sorunları: Ayaklardaki toplardamar yetmezliği, varis ve ödem oluşumu egzamaya neden olabilir. Belirtileri ise ciltte koyulaşma ve çatlaklar görülmesidir.

Alerji: Ayak ile temas halinde olan birçok faktör alerjiye neden olabilir. Giyilen çorapların naylon olması, ayakkabıların sürekli boyanması alerjiye neden olabilir.

Genetik faktörler ve Stres: Bahar nezlesi ve astım gibi hastalıkları olan kişilerde ayaklarda egzamaya neden olabilir. Egzamanın en büyük etkenlerinden biri ise stresli bir hayatın olmasıdır.

Ayak Egzaması Tedavisi;
 • Ayakların her gün günde bir defa gliserinli sabun ile yıkanması tedaviye başlangıç olabilir. Günlük olarak kullandığımız şampuan ve sabunlar yapısında yüksek miktarda kimyasal içeriğinden dolayı egzamayı tetikler. Bu yüzden gliserin ile ayakları nemli ve temiz tutulması sağlanır.
 • Ayaktaki egzamanın çözümü düzenli bir şekilde antihistamin ilacı kullanımı ile gerçekleşebilir. Ayaklar alerji nedeniyle yüksek derece de alevlenir. Bu alevi ancak bu ilaç söndürebilir.
 • Ayaklar ev içerisinde iken kesinlikle çıplak kalmalıdır. Terlik dahi giyilmemelidir. Çoraplar % 100 pamuk olmalıdır ki egzamaya neden olmasın. Pamuklu çorap ayağın hava almasını sağlar.
 • Egzama için ayak banyosu yapılması azda olsa ayağınızı rahatlatır. Bir leğen suyun içerisine emiloyan kremi karıştırıp ayaklarınızı suyun içerisinde 15-20 dakika beklettikten sonra iyice kurulamanız gerekir. Ayakta egzama varsa kesinlikle parmak arası terlik kullanmayınız. Her gün üst üste aynı ayakkabı ile sokağa da çıkılmamalıdır. 
 • Fototerapi ile çözüm ayaktaki egzama için kontrollü bir şekilde ultraviyole ışın kullanılır. Tabi ki bu çözüm en son yapılacak olan öneridir. Diğer tedavi yöntemleri ile iyileşmeyen yaralar için kullanılır. 
]]>
Ayak Parmağı İncinmesi https://www.ayak.gen.tr/ayak-parmagi-incinmesi.html Sat, 20 Oct 2018 10:10:27 +0000 Ayak parmağı incinmesi; Birçok kişinin başına gelen ayak parmağı incinmesi en çok da sporcuların karşılaştığı problemler arasındadır. Ayakta bulunan bağların herhangi bir nedenden dolayı zedelenmesi sonucu ortaya çıkan Ayak parmağı incinmesi; Birçok kişinin başına gelen ayak parmağı incinmesi en çok da sporcuların karşılaştığı problemler arasındadır. Ayakta bulunan bağların herhangi bir nedenden dolayı zedelenmesi sonucu ortaya çıkan ayak parmağı incinmesi kişiye oldukça acı vererek yürümesini engelleyebilir. Bu nedenle bu sağlık problemi mutlaka önemsenmeli ve kontrol altına alınmalıdır. 

Ayak parmağı incinmesi nedenleri, 

Ayak parmaklarının esnek olarak hareket etmesine yardımcı olan dokuların incinmesi olan ayak parmağı incinmesi genellikle ayak parmaklarının sakatlanması durumunda ortaya çıkar. Bu durumda bağ dokuda ortaya çıkabilecek hasar ayak parmağı incinmesine neden olur. Çoğunlukla ani bir şekilde ortaya çıkan bu hasar ayak parmağını sert bir yere vurulması sonucu ortaya çıkar. 

Ayak parmağı incinmesi belirtileri, 

Bu durumda ortaya çıkacak ilk belirti oldukça şiddetli bir ağrıdır. Bununla beraber aynı zamanda parmak üzerinde şişlik de meydana gelebilir. Bazı durumlarda sakatlanma esnasında eklemden kırt diye bir ses gelebilir. Bu durum ayak parmağının incindiğinin bir belirtisidir. Ayak parmağı incinmesi durumunda aynı zamanda ayakta bulunan bütün eklemler etkilenir ve kişi ayak parmaklarını hareket etmekte güçlük yaşar. 

Ayak parmağı incinmesi teşhis ve tedavisi, 

Öncelikle muayenede kişiye mesleği, tercih ettiği ayakkabı ve daha önce ayak parmağında bir sıkıntı yaşayıp yaşamadığını sorulur. Daha sonra ayak parmağının röntgeni çekilir. Nadir durumlarda ise MR, tomografi ve kemik taraması gibi testler de gerekli olabilir. Fiziksel muayene ve röntgen sonucuna göre ayak parmağı incinmesi teşhisi konulduktan sonra tedaviye başlanır. Tedavi en etkili yöntem iyileşmenin gerçekleşebilmesi için ayak parmaklarının aşırı zorlanmaması ve dinlenmesini sağlamaktır. Bununla beraber doktor tarafından iltihaplanmayı önlemek ve ağrıların kontrol altına alınması için ağrı kesici ilaçlar reçete edebilir. Aynı zamanda ayak baş parmağı incinmesi olan hastalarda ayağa yük binmesini engellemek için koltuk değneği ile yürümesi tavsiye edilir. Yine parmak üzerine ağırlığın ve baskının azalması için incinen parmağın yanında bulunan parmağa bağlanması da tavsiye edilebilir. Ayak baş parmağı incinmesi tedavisinde bunların yanı sıra ayakların alçıya alınması ya da ayağın hareket etmesini önleyecek özel botların kullanılması da uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasındadır. Ayrıca ayak parmağı incinmesi durumunda parmağın gücünü ve hareketini yeniden kazana bilmesini sağlamak amacıyla fizik terapi de uygulanabilir.
]]>
Ayak Parmak Arası Nasır https://www.ayak.gen.tr/ayak-parmak-arasi-nasir.html Sat, 20 Oct 2018 13:55:31 +0000 Ayak Parmak Arası Nasır, derinin kalınlaşma problemi olan nasır, ayakta basınç ve özellikle sürtünme olan yerlerde meydana gelir. Ayak tabanı, parmak üstleri ve ayak parmak arası nasır oluşumu son d Ayak Parmak Arası Nasır, derinin kalınlaşma problemi olan nasır, ayakta basınç ve özellikle sürtünme olan yerlerde meydana gelir. Ayak tabanı, parmak üstleri ve ayak parmak arası nasır oluşumu son derece rahatsız edici ve ağrılı bir ayak problemidir. Ayak sürekli olarak yerle temas halinde olduğundan dolayı, vücut yükü aynı anda ayağa eşit olarak yayılım göstermez. Ayakta bulunan 26 kemikten sadece bazıları darbeyi karşılarken bu sırada basınca uzun süre maruz kalan bölgelerde nasır oluşumu meydana gelir. Ayak parmak arası nasır bu basınçtan kaynaklı oluşur ve iki ayak parmak arası sürekli olarak sürtünme halinde olduğundan bu bölge zaman içinde kalınlaşır. Özellikle dar ve sivri uçlu ayakkabılar ayak parmak arası nasır oluşumun en önemli nedenlerindendir. 

Ayak parmak arası nasır oluşumu ve nedenleri nelerdir

Nasır, ayakta görülme oranı daha fazla olan hiperkeratozik deri lezyonudur. Genellikle ayağın kemikli alanlarında sürtünme ve basınca bağlı olarak meydana gelen nasır, keskin sınırlara sahip ortasında sivri ve koni biçiminde sert ve beyaz renkli çekirdek bulunan yarı saydam sarımsı renkli basınç alanıdır. Ayak parmak arası nasır özel bir tip olup yumuşak korn adı verilir.

Maserasyona bağlı ayak parmak arası nasır, diğer nasır türlerinde olduğu gibi keskin kenarlara sahip değildir. Beyaz renkli ve hafif kabarık bir plak şeklindedir. Sert olmaları ayırt edici özelliğidir. 

Ayak parmak arası nasır sof corn yani yumuşak nasır oluşumlarıdır. Parmak aralarındaki boşluklarda oluşan ağrılı ve akıntılı sıkıntılardır. Ayaklarda özellikle çekiç parmak ve bunyon gibi sıkıntılar var ise parmak arası nasır oluşumu ayak kemiklerinin üst üste binmesi ile daha kolay oluşmaktadır. Ayak parmak arası nasırlar özellikle kadınlarda topuklu ve dar ayakkabı kullanımından dolayı erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Ayak parmak arası nasır oluşumu sürtünme ve basıncın aşırı olduğu durumlarda derinin kendini korumak için oluşturduğu kalınlaşma mekanizmasıdır. Ayak parmak arası nasır oluşumu için diğer sebepler bir kenara koyulduğunda iki parmağın birbirine sürtünmesi bile nasır oluşumunu ortaya çıkarmaktadır. Yanlış basma hareketleri de bu sürtünmeyi hızlandırmaktadır.

Ayak parmak arası nasır 1-4 cm çapında kızarık ve oldukça hassas bir bölge oluşturur. Nasırın oluştuğu ayak parmak arası bu bölgeden ölü derinin uzaklaştırılması ve sürtünmeyi önleyici petler sayesinde kolayca tedavi edilebilmektedir. Uzman bir kişi müdahale etmeden bu bölgeyi kendi imkanlarınızla temizlemeye çalışmak derinin infekte olmasına neden olabilmektedir. Ayak parmak arası nasır oluşumunu engellemek için bu bölgeyi sürekli kuru ve temiz tutarak nemlendirmeniz oldukça işe yarayacaktır. Ayrıca ayakla bire bir uyumlu ayakkabılarda ayağa binen basıncı azaltacağından tedavinin daha etkin olması sağlanır. Tercih edilen ayakkabılar mümkün mertebe yumuşak deriden imal edilmiş olmalıdır.

]]>
Tırnak Batması https://www.ayak.gen.tr/tirnak-batmasi.html Sun, 21 Oct 2018 02:56:06 +0000 Tırnak batması, tırnağın yan kısmının deri içine batması sonucu oluşan acı veren bir rahatsızlıktır. Tırnağın batık kısmında iltihap oluşur. İltihap ilerledikçe ağrı ve dokudan dışarı akan bir sıvı m Tırnak batması, tırnağın yan kısmının deri içine batması sonucu oluşan acı veren bir rahatsızlıktır. Tırnağın batık kısmında iltihap oluşur. İltihap ilerledikçe ağrı ve dokudan dışarı akan bir sıvı meydana gelir. Bu durumdaki tırnağın tedavisi yapılmazsa iltihap ilerleyerek cerrahi müdahale söz konusu olabilir. Çok nadir durumlarda iltihabın ilerlemesi sebebiyle tırnak iltihap kemiğe yayılabilir ve enfeksiyon riski oluşabilir. Genç ve yetişkinlerde sık karşılaşılan tırnak batması, kadınlara oranla erkeklerde daha yaygındır. Batık tırnakların herhangi birinde oluşsa da baş parmakta oluşma olasılığı daha yüksektir.

Tırnak batması neden olur

Ayağa uygun olmayan, ayağı sıkan ve topuğu yüksek olan ayakkabıların giyilmesi sonucu, parmaklar sıkışarak tırnağa baskı uygular. Bu durumda tırnak anormal şekilde uzayarak batık görülebilir.

 • Tırnakların yanlış kesilmesi sebebiyle tırnak kenarları deri içine gömülerek batık gelişebilir.
 • Tırnaklarda mantar enfeksiyonu ve benzeri enfeksiyon varlığında tırnak batması riski artar.
 • Tırnak kenarına alınan bir darbe ya da yaralanma sonucu batık meydana gelebilir.
 • Hijyene dikkat etmemek ve ayakların terlemesi batık gelişimine sebep olabilir.
 • Obezite, diyabet, gut, romatoid artrit gibi çeşitli hastalıklar tırnak batmasını tetikleyebilir.
 • Tırnak batması aile geçişli bir durum olabilir. Tırnak kenar kemiğinin çıkık olması ya da yuvarlak tırnak çeşitlerinde tırnak batması daha sık görülür.

Tırnak batması belirtileri nelerdir

 • Tırnak batması genellikle ayak başparmağında görülür. Tırnağın üst ya da alt kısmında gelişebilir. Kızarıklık, ağrı ve tırnak ucunda oluşan şişlik en yaygın belirtiler arasında yer alır.
 • Batığın başlangıç aşamasında tırnağın son kısmında kızarıklık ve acıya sebep olan bir şişme meydana gelir. Başlangıçta bölge irin olmaz. Ancak bölgede ısı artışı fark edilir.
 • İlerleyen zamanlarda tırnağın keskin olan ucunda deri kalınlaşması oluşur. Burada iltihap gelişir. İltihap gelişse de bu durum her zaman enfeksiyon olarak değerlendirilmemelidir.
 • Bazı vakalarda iltihap zamanla enfeksiyona dönüşebilir. Enfeksiyon nedeniyle durum daha kötü olur.

Tırnak batması nasıl geçer

 • Tırnak batması başlangıç aşamasındaysa evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle tedavi edilebilir. Ayağın günün belirli saatlerinde en az yarım saat sıcak suda bekletilmesi batık tedavisinde etkili olur. Tırnak batmasında gün içinde iki defa ayağın ılık ve sabunlu suyla yıkanması ve mutlaka kurulanması gerekir. Ayağı sıkan, topuklu ayakkabıların giyilmemesi, batık geçene kadar rahat ve açık ayakkabıların tercih edilmesi gerekir.
 • Deriye batan tırnak belli bir süre ılık suda tutulduktan sonra köşe kısmından kaldırılmaya çalışılabilir. Tırnakla deri arasına bir parça pamuk yerleştirilebilir. Bu işlem oldukça can yakıcı olmasına rağmen tedavi için etkili bir uygulamadır.
 • Batığın olduğu bölge için bitkisel yağlardan yardım alınabilir. Zeytinyağı gün içinde batık oluşan bölgeye birkaç defa uygulandığında bölgede sertleşme sorunu önlenebilir.
 • Ilık suya bir miktar tuz atarak tırnağın bu suda bekletilmesi bölgede enfeksiyon riskini azaltır.

Tırnak batması tıbbi tedavi

Tırnak batması uygulanan tedavi seçeneklerine rağmen geçmemişse cerrahi işleme ihtiyaç duyulabilir. Cerrahide tırnağın bir bölümü ya da tümü çıkartılır. Bunların haricinde B/S bant ve tırnak teli uygulaması yapılabilir. Çok sık olmasa da plastik tüp tekniği uygulanabilir. Bu teknikte tırnağın uç kısmı kaldırılarak bir pedle bölge desteklenir.

B/S yönteminde itime ve kaldırma kuvveti kullanılır. Yay gibi bir işlevi olan bant tırnak yüzeyine yerleştirilir. Bu sayede tırnak yatağı rahatlatılır. Tırnakta enfeksiyon, mantar gibi durumlar söz konusuysa bu yöntem tercih edilebilir.

Tırnak teli uygulamasında ciltte reaksiyona sebep olmayan teller kullanı]]> Ayak Şişmesi https://www.ayak.gen.tr/ayak-sismesi.html Sun, 21 Oct 2018 18:01:30 +0000 Ayak şişmesi, çoğu zaman ciddi bir probleme neden olmasa da, mutlaka sebebi tespit edilmelidir. Genellikle küçük damarların sızdırdığı sıvının yumuşak dokuda birikmesi ayak şişmesine neden olur. Bu yüzden böbreklerde su ve Ayak şişmesi, çoğu zaman ciddi bir probleme neden olmasa da, mutlaka sebebi tespit edilmelidir. Genellikle küçük damarların sızdırdığı sıvının yumuşak dokuda birikmesi ayak şişmesine neden olur. Bu yüzden böbreklerde su ve tuz miktarı yükselir, dolayısıyla dolaşımdaki kanın artmasıyla sızıntı fazlalaşır ve ayak şişmesi artar. Lenf sistemi de fazla olan sıvının azaltılmasında etkili olur. Ancak sistemde sorun olursa, sıvı birikimi devam eder. Ayak şişmesi bu sistemlerin bozulmasıyla ortaya çıkar.


Ayak şişmesi neden olur

Ayak şişmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Ayağın sadece biri şişiyorsa, genellikle damarların birinde sorun olabilir ya da ayakta sakatlanma olabilir. İki ayak birden şişmeden etkileniyorsa, bunun sebepleri daha farklıdır. Ayak şişmesinin olası nedenleri arasında;

Ayak sakatlanmaları

Özellikle alt bacak bölümünün ve ayak yumuşak dokusunun sakatlanması nedeniyle ayak şişmesi olabilir. Bu tür sakatlanmada bazen tek ayakta şişme olabilir. Sakatlanmanın olduğu anda ayakta aniden şişme oluşmaya başlayabilir. Ayak eklemi içine kanam olduğunda şişlikte birden oluşur. Buna hemartroz adı verilir. Buna ayak morarması da eşlik eder.. Acilen ayak şişmesine müdahale edilmelidir. Bazı hallerde ayak daha geç şişmeye başlar. Bu ayak yapılarında hasar olduğunda görülür. Bu durumda ayak şişmesi daha azdır.

Tıbbi rahatsızlıklar

Kalp problemleri: Hipertansif kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği gibi kalp sorunları ayak şişmesine yol açabilir. Kalp yeterince kan pompalayamadığı zaman ortaya çıkan basınçla damarlardan dokulara sıvı sızdırma sorunu ortaya çıkar. Yerçekimiyle birlikte sıvılar ayakta toplanır ve şişmeye neden olur. Her geçen ayak şişmesi daha şiddetlenir. Bu nedenle tedaviye gecikilmeden başlanmalıdır.

Böbrek problemleri: Böbrekler vücuttaki fazla sıvıyı atma görevini de üstlenmiştir. Bu sayede vücuttaki tuz ve elektrolit seviyelerini düzenlerler. Böbrekler vazifelerini normal şekilde yapamadığı zaman, damarlarda basınç oluşmaya başlar. Bu dokulara sıvı sızmasına yol açar. Bu yüzden ayak şişmesi, ayak bileği şişmesi nedenlerinden biri de böbrekler olabilir. Özellikle sabahları ayak şişmesi daha kötüdür.

Gut hastalığı: Kandaki ürik asit seviyesinin yükselmesiyle karakterize olan gut hastalığı da ayak şişmesi nedenidir. Eklem iltihaplanmasına yol açan bu hastalık, ağrılı, şiş ve kızarık ayaklara neden olur. Şişme daha çok geceleri artar ve hızla ilerler.

Karaciğer hastalığı: Karaciğerdeki olası bir hastalık vücuttaki sıvı ve hormon dengelerinde sorun yaratarak, ayaklarda ödem oluşmasına neden olabilir.

Artrit: Bu yüzden oluşan ayak şişmesi aralıklı olarak etkisini gösterir. Daha çok ayak eklemini saran zarda oluşan iltihaplanmayla ortaya çıkan romatoid artrit ayak şişmesine neden olur.

Derin ven trombozu

Damarları tıkayan kan pıhtıları kalbe kanın gidişine engel olur. Derin ven trombozu olarak bilinen bu sorun ana damarları etkiler. Çoğu zaman baldır şişmesine, baldır ağrısına neden olur. Genellikle de bir bacağı etkiler ve ayağa kadar etkisini gösterir. Bu durum daha çok uzun süre hareketsiz kalmaktan, kalp akciğer hastalıklarından, ameliyat yüzünden ortaya çıkabilir.

Gebelik

Kadınlarda gebelik süreci ayak şişmesi nedenlerinden biridir. Bu süreçte aşırı kilo alınması, rahmin büyümesiyle bacak ve ayaklara baskıyı arttırması ve gebelik hormonları ayak şişmesine neden olabilir. Şiddetli vakalarda preeklampsi riski de göz önüne alınmalı ve acilen tedaviye başlanmalıdır.

Ayak şişmesi bu sebepler dışında kullanılan ilaçların yan etkisi olarak, uzun süre hareketsiz kalınmasıyla, obezite derecesinde kilolu olunması, uzun süre ayakta kalınması, lenf sistemindeki]]> Ayak Kokusu https://www.ayak.gen.tr/ayak-kokusu.html Mon, 22 Oct 2018 00:11:58 +0000 Ayak kokusu, kişinin kendisini rahatsız ettiği kadar, etrafında bulunan insanları da rahatsız eder. Ancak çoğu kişi buna rağmen tedavi olmayı erteleyebilir. Bunun altında yatan en önemli neden kişinin ayak kokusundan utanmasıdı Ayak kokusu, kişinin kendisini rahatsız ettiği kadar, etrafında bulunan insanları da rahatsız eder. Ancak çoğu kişi buna rağmen tedavi olmayı erteleyebilir. Bunun altında yatan en önemli neden kişinin ayak kokusundan utanmasıdır. Vücudumuzda ter bezlerinin en yoğun olduğu alanlar eller ve ayaklardır. Ellerde ayaklar gibi terler. Ancak havayla teması daha kolay olduğu için, elde kokuya neden olmaz. Ayaklar ise ayakkabı içinde kaldığından dolayı ayak kokusu oluşur. Yani ayak kokusunun nedeni terlemedir. Ayak yapısında yaklaşık 250 bin ter bezi vardır. Bu nedenle ayaklardaki terleme kapasitesi yüksektir.

Ayak kokusu neden olur

Ayaktaki terleme ayakkabı ve nemin etkisiyle bu karanlık ortamda bakterilerin üremesine uygun zemin hazırlar. Ayakta üremeye başlayan bakterilerin kokulu bir gaz üretme özelliği vardır. Ayak kokusu ve bakteriler aynı ortamda izovalerik asitte üretirler. Ortamın daha fazla nemlenmesi yüzünden bakteri üremesi artar ve ayak kokusu daha şiddetli hissedilir Yani ayak kokusunun nedeni bakterilerdir.

Bakteriler karanlık ve nemli yerleri sevdiklerinden, ayak parmaklarının arasında, çorap ve ayakkabı içinde üremeye başlar. Ayaktan dökülen ölü hücrelerle, yağ kalıntıları ile beslenirler. Dolayısıyla ayak kokusuna yol açan organik asitleri üretirler. Bu sülfür bileşenleri ayak kokusunun en önemli sebebidir. Ayakları kıllı olan kişilerde koku sorunu daha fazla olur. Çünkü kıllı bölgeler bakterilerin yaşam alanını genişletir.

Bazen hormon değişimleri de ayak kokusuna neden olabilir. Ancak ayak kokusunun sebebi bu olursa, genellikle geçici bir sorun yaşanır. Hormonların düzene girmesiyle ayak kokusu da kendiliğinden geçer.

Ayak kokusu ile nasıl mücadele edilir

Ayak kokusundan yakınan kişilerin kaliteli deriden imal edilmiş ayakkabıları giymesi tavsiye edilir. Deri ayakkabılar ayakların hava almasını sağlar ve ayakların nemli kalmasına engel olur. Ayrıca her gün aynı ayakkabıyı giymek yerine, ayakkabıyı değiştirerek giymek gerekir. Yani bir gün giyilen ayakkabı ertesi gün giyilmemelidir. Böylece terin etkisinde kalan ayakkabının tam olarak kuruması sağlanır.

Ayakkabıların içine anti bakteriyel sprey sıkılması, koku önleyici krem ya da pudra kullanılması da ayak kokusunu azaltacaktır. Günümüzde bu ayak bakım ürünlerini her alışveriş merkezinde bulabilirsiniz. Yıkanabilecek ayakkabıları çamaşır makinesine atarak yıkamakta bakterilerin ölmesine neden  olur. Ancak ayakkabıların iyice kuruması sağlanmalıdır.

Çoraplarında teri çekecek türden olması ayak kokusunu azaltacaktır. Özellikle pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Sentetik olanlardan, naylon türde olanlardan kaçınmak gerekir.

Ayak kokusu mantarlar nedeniyle de oluşabilir. Bu yüzden ayak mantarı sorunu olanların tedavisini aksatmaması gerekir. Mantar nedeniyle oluşan ayak kokusu daha ağrı olur. Bu yüzden hem mantar tedavisi yapılmalı, hem de ayak temizliğine dikkat edilmelidir.

Ayak kokusu için bitkisel öneriler

Mısır nişastası: Ayak kokusunu önlemek için kullanabileceğiniz mısır nişastasını ayakkabıların içine serpiştirebilirsiniz. Bu ayakkabıda deodorant gibi etki gösterir ve kokuya engel olur. Ayrıca ayakkabı içindeki nemi de önler.

Yemek sodası: Yine ayakkabıların içinde bir çay kaşığı kadar yemek sodası konulması nemin önlenmesini ve kokunun emilmesini sağlar. Kokan ayakkabılar içinde, bir gece kavanozda bekletilmiş kuru sage yaprağı ve iki çay kaşığı yemek sodasını ayakkabının içinde bir gün boyunca bekletebilirsiniz. Gerekirse ayakkabılarınızı yemek sodalı suyla silebilirsiniz. Ayaklarınızı da düzenli olarak sodalı suyla yıkamakta kokunun giderilmesine faydalı olur.

Elma, üzüm sirkesi: Ayaklarınızı kokunun etkisinden kurtarmak için haftada birkaç defa sirkeli suyla ayaklarınızı yıkayabil]]> Ayak Rahatsızlıkları https://www.ayak.gen.tr/ayak-rahatsizliklari.html Mon, 22 Oct 2018 11:35:11 +0000 Ayak rahatsızlıkları, ayaklar vücudun dik durmasını sağladığı gibi, yürümeyi sağlayan, bütün vücut ağırlığı taşıyan bir organdır. Vücuttaki her hastalığın etkileri ayaklarda hemen belirti verir. Her aya Ayak rahatsızlıkları, ayaklar vücudun dik durmasını sağladığı gibi, yürümeyi sağlayan, bütün vücut ağırlığı taşıyan bir organdır. Vücuttaki her hastalığın etkileri ayaklarda hemen belirti verir. Her ayakta 26 kemik, kaslar ve bağ dokuları bulunmaktadır. Parmaklarda olan kemikler en küçük olanlar, ayak topuk kemiği ise en büyük olan kemiktir. Vücudu taşıdıklarından ayaklar oldukça fazla zorlanır. Gerek kemiklerde, gerek bağ dokusunda, gerekse ayak kaslarında çeşitli ayak rahatsızlıkları etkili olabilir. Ayaklar ne kadar sağlıklı olursa, ne kadar güçlü olursa vücudumuzu taşır, yürümemizi sağlayabilirler. Bu yüzden ayak bakımı ve ayaklarımıza giydiğimiz ayakkabılara gereken özenin gösterilmesi gerekir. Ayaklar sadece vücudu taşımakla kalmaz. Bunun yanında vücuttaki bazı hastalıkların belirtilerini de gösterir. Yani şeker hastası olan birinin ayaklarında iyileşmeyen yaralar olabilir, kansızlık sorununda ayak tırnaklarında bozukluk, akciğer ve kalp hastalıklarında yine tırnak kırılması, tırnaklarla ilgili diğer sorunlar, romatoid artrit, ateroskleroz gibi eklem sorunlarında ayak krampları, ayakta soğukluk gibi belirtiler oluşabilir.

Ayak Rahatsızlıkları

Ayak rahatsızlıkları nasıl etkiler gösterir

Ayak rahatsızlıkları arasında ayak mantarı, ayak kireçlenmesi, topuk dikeni gibi kemik sorunları, baş parmakta kemik çıkıntısı, tarak kemikleri sorunları, çıbanlar, ayak tabanında ağrı, ayak bileği burkulması ayak kaslarının zedelenmesi gibi çeşitli sorunlar bulunur. Bunların her biri kendine özgü belirtiler verebilir. Genellikle ağrı hepsinde karakteristiktir. Ayak ağrısı çeken kişilerin bunun öncelikle sebebini tespit ettirmeleri gerekir. Ayakların görevini yerine getirmesi için mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Gün içinde genellikle ayakkabılar içinde kapalı kalan ayakların, hiç olmazsa akşamları dinlendirilmesi şarttır. Bütün bedeni taşıyan, zorlayıcı hareketleri bile yapan ayaklarınıza siz dikkat etmezseniz, onun da size hizmet etmesini beklemeyin. Sağlıklı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Dar ayakkabılar hem ayağın işlevini yapmasına engel olur, hem de vücudun dolaşımını engeller. Bunun sorucunda çeşitli sorunlar yaşanabilir. Hem ayak sağlığınızı riske atmış olursunuz, hem de göğüs ve bel omurları gibi vücudun diğer bölümlerine de zarar verebilirsiniz. Ayak rahatsızlıkları sizin çabanızla daha az yaşanabilir. Ayak hijyenine dikkat etmeli, ayaklarınıza iyi bakmalısınız.

]]>
Ayak Sinir Sıkışması https://www.ayak.gen.tr/ayak-sinir-sikismasi.html Mon, 22 Oct 2018 15:19:21 +0000 Ayak Sinir Sıkışması, genel olarak vücudumuzda omur iliğinden başlayarak ayak parmaları kıkırdaklarına kadar bir çok sinirler mevcuttur. Bu sinirler diğer bir anlamı ile uyarıcı hücreler olarakta adlandırılır. Ayak sinir Ayak Sinir Sıkışması, genel olarak vücudumuzda omur iliğinden başlayarak ayak parmaları kıkırdaklarına kadar bir çok sinirler mevcuttur. Bu sinirler diğer bir anlamı ile uyarıcı hücreler olarakta adlandırılır. Ayak sinir sıkışması bir çok bölgelerde gerçekleşen sinir sıkışmalarında olduğu gibi sıklıkla veya ara ara gerçekleşebilir. Ayak sinir sıkışması genel olarak ayak bilek kısımında ve ayak parmaklarında bulunan sinir sıkışmalarına bağlı olarak gerçekleşebilir. Sinir sıkışmaları gerçekleştiği sırada şiddetli ağrılara maruz kalabilmekteyiz. Ayak sinir sıkışması genel olarak dikkat edilmeli ve gerekli tedavi gerçekleştirilmelidir. Hiçbir şekilde ihmal edilmemelidir. Bundan dolayı, ayak sinir sıkışması nedenleri ve belirtilerini kısaca açıklayacak olursak;

Ayakta Sinir Sıkışması Belirtileri Ve Neden Olan Faktörler;  

 • Ayakta sinir sıkışması ilk olarak ayaklarda uyuşma ve karıncalanmaların oluşmasıdır. Bu uyuşma esnasında ayaklarınız size oldukça ağırmış hissi uyandırır ve hareket etmeye çalıştığnızda karıncalanmalar meydana gelmektedir. 
 • Ayakta sinir sıkışması bir diğer belirtisi ise ayaklarınız da şiddetli bir şekilde ağrı oluşur. Ve bu ağrı genel olarak ayaklarda başlayarak bacaklara doğru artarak devam eder. Ayağınızdan bel kısımına kadar ağrılar ayaklarınızda başlayarak üst kısıma doğru yayılarak devam eder.
 • Ayakta sinir sıkışması bir diğer belirtisi ise ayaklarda yanma hissi uyandırmasıdır. Ayaklarda sinir sıkışmasına bağlı olarak ağrı oluşan bölgede aynı zamanda iç kısımın da alevlercesine yanma hissi oluşur.
 • Ayakta sinir sıkışması bir diğer belirtisi ise kas çekilmesi ve aşırı yorgunluk hissi gerçekleşir. Ayaklarınızda bilekler kısımında ve diz kısımında bulunan kaslarda aşırı bir çekilme ve ayağınızı kaldıramayacak derecesinde yorgunluklar oluşur.
Evet bu şekilde belirtileri olan ayak sinir sıkışmasına neden olan bir çok faktörler vardır. Bunlardan ilk olarak ayaklarınız üzerinde çok durulması sonucu ayaklarda sinir sıkışması gerçekleşir. Ayrıca bununla birlikte ayaklara alınan darbeler sonucu oluşan yaralanmalara bağlı olarak ayakta sinir sıkışması meydana gelmektedir. Darbeler sonucunda sinir kanallarının olduğu bölgelere alınan darbeler ile sinirler tahrip olabilir. Bununla birlikte ayakta sinir sıkışması bir diğer nedeni ise genel olarak obezite hastaları ve fazla kilosu bulunanlarda ayakta sinir sıkışması gerçekleşir. Belirtmek gerekirse kilolu insanlar bilmelidir ki vücutlar kendi ağırlıkları dışında ağırlık taşımaktadır. Bundan dolayı fazla olan kilolarından bir an önce kurtulmalıdır. Aksi takdirde bir çok organ ve dokularda olduğu gibi ayaklarda olduğundan fazlasını taşımaktadır.

Ayak Sinir Sıkışması
Ayak Sinir Sıkışması Tedavisi; Ayak sinir sıkışması tedavisinde belirtmek gerekirse temel mantığında sıkışan sinirleri düzenlemek için bu hücreleri tekrardan uyarıcı özelliğine kavuşturmalı ve bu sinir hücrelerinin görevlerini yerine getirmesi için kan dolaşımınızı sağlıklı bir şekilde tekrardan düzenli bir şekilde sağlamalasınız. Bundan dolayı, tedavide ilk olarak ayaklarınıza buz tedavisi uygulayın. Ayaklarınız da ağrı olan bölgelere buzları havluya sararak 25 dakikayı geçmeyecek şekilde ara ara uygulayın. Bunun yanında ayrıca doktor kontrolünde aspirin veya başka kan sulandırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Ve son olarak evde kendiniz yapabilceğiniz egzersizlerle ayakta sinir sıkışması tedavisini gerçekleştirmiş olursunuz. Fakat bu egzersizler genel olarak dinlendirici nitelikte olan yoga türü egzersizler olmalıdır. Bunun yanında şiddetli ağrı oluştuğunda ilk olarak ayaklarınızı sabitlemeye çalışın üstüne baskı yapmamaya dikkat edin. Aksi takdirde sıkışan sinirlere yapmış olduğunuz yük ve baskı ile zarar verebilirsiniz.
]]>
Ayak Krampı https://www.ayak.gen.tr/ayak-krampi.html Tue, 23 Oct 2018 03:04:48 +0000 Ayak Krampı, Günümüzde özellikle sporcularda olmak üzere birçok kişide görülen kramplar vücudun birçok eklem bölgesinde görüldüğü gibi ayaklarda da görülebilmektedir Ayak krampı meydana geldiğinde kişinin yü Ayak Krampı, Günümüzde özellikle sporcularda olmak üzere birçok kişide görülen kramplar vücudun birçok eklem bölgesinde görüldüğü gibi ayaklarda da görülebilmektedir Ayak krampı meydana geldiğinde kişinin yürüme kısıtlaması yaşamasına ve aynı zamanda kişinin hareket edememesine neden olan bir durumdur. Bu durum birçok zaman kişinin hayatında kısıtlamalara neden olabilmektedir. Ayak krampı bazen kişilerde görüldüğünde çok şiddetli ağrılara neden olarak kişinin bu durumdan son derece rahatsızlık duymasına neden olmaktadır. Birçok zaman istem dışı bir şekilde gerçekleşen ayak krampı kişinin hiç ummadığı bir anda meydana gelerek kişinin zor durumlar yaşamasına neden olmaktadır. Hatta bazen kişilerde yüzme anında meydana gelerek kişini tehlikeli anlar yaşamasına neden olabilmektedir. Tabi ki bu durum profesyonel yüzücülerde görülmeyen bir durumdur. Fakat amatör yüzücülerde çokça meydana gelen bir durumdur. Ayak krampı aslında tüm kramplarda olduğu gibi ayak üzerinde bulunan kasların kasılması ile meydana gelen bir durumdur. Kasların bir süreliğine kasılarak eski halini dönmemesi nedeni ile meydana gelen kramp durumunda kişi ayağını hareket ettiremeyebilir. 

Ayak kramplarının vücutta meydana gelen diğer kramplar gibi birçok nedeni bulunmaktadır.
 • Kasların çok fazla kullanılması ve kasların yorulmasıdır. Bu durum özellikle kişilerin sıkı egzersizleri sonrasında meydana gelerek kasların yorulması ve kişinin kontrolünden çıkarak istemsiz bir şekilde kasılarak krampları oluşturmaktadır. Bu tür kramplar birçok zaman egzersizlerden birkaç saat sonra bile meydana gelebilmektedir. Bu durumlarla karşılaşmamak için öncelikle egzersizlere ve sporlara başlarken vücudun ısınması sağlanarak başlanmalıdır. Aksi durumlarda bu gibi ayak krampı problemi sizlerde de görülebilir. 
 • Bir diğer ayak krampı nedeni ise kişinin vücudunun uzun süreler boyunca susuz kalması durumudur. Uzun süreler boyunca susuz kalan vücutta kasların istemsiz bir şekilde kasılması vücutta ayak gibi eklem bölgelerinde kramp sorunlarına neden olmaktadır. Bu durumdan kaçınmak için vücuda bolca su gerekmektedir. Sizlerde sporlara ya da egzersizlere başlamadan önce gerekli olduğu kadar su tüketmelisiniz.
 • Bir diğer ayak krampı nedeni olarak genellikle kişilerin tıbbi ilaçlar kullanması durumudur. Özellikle vücudun alışık olmadığı bazı ilaçlardan dolayı kullanılan tıbbi ilaçlar vücutta kramplara neden olabilmektedir. Bu durumdan sizler de şüphe duyuyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz. 
 • Son olarak ayak krampı nedeni olarak söylenebilecek en önemli durum ise vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen kramplardır. Bu kramplar vücudun herhangi bir bölgesinde görülebildiği gibi ayaklarda da çokça görülebilen bir durumdur.
Ayak Krampı
Ayak krampı bazen kişilerde geceleri dinlenme sırasında meydana gelebilen bir problemdir. Bu durumun aslında diğer kramplardan herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Gece meydana gelen ayak krampı sorunu kişinin yorulan kaslarının dinlenmesi nedeni ile kaslarda meydana gelen kasılma durumlarıdır. Kişide meydana getirmiş olduğu kas ağrıları ve kasılmalarla kişinin uyku problemleri yaşamasına neden olan ayak krampı bazı kas gevşetici kremler ile yavaş yavaş azaltılabilmektedir. Fakat bu ilaçlar kullanılmadan önce kramplar sık sık görülüyor ise bir doktor muayenesi şarttır. Bazen sinirsel olarak görülebilen bu sorun küçük doktor tedavileri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Unutulmamalıdır ki meydana gelen büyük sorunlar genellikle kişilerin bu durumu önemsememesinden dolayı ortaya çıkarak büyüyen sorunlardır.
]]>
Ayak Kemiği https://www.ayak.gen.tr/ayak-kemigi.html Tue, 23 Oct 2018 11:50:23 +0000 Ayak kemikleri, Ayak kemiği üzerine yapışan adeleler ve bağlardan oluşur. Her ayakta 26 kemik,100' den fazla bağ ve 33 tane kas vardır. Ayaklar üç grup kemikten oluşur. Bunlar ise; ayak bileği, ayak tar Ayak kemikleri, Ayak kemiği üzerine yapışan adeleler ve bağlardan oluşur. Her ayakta 26 kemik,100' den fazla bağ ve 33 tane kas vardır. Ayaklar üç grup kemikten oluşur. 

Bunlar ise; ayak bileği, ayak tarağı ve parmak kemiklerinden oluşur. Ayakta bulunan kemikler arasında en büyük kemik topuk kemiğidir. Topuk kemiği, aşık kemiğiyle birlikte arka arka bölümde oluşur. Ayağın en büyük ve en güçlü yapısına sahiptir. Ayak bileği 7 kemikten oluşur. Topuk kemiği, aşık kemiği, kayıksı kemik, 3 tane tema kemik (1,2,3 cuneiforme kemikler ) ve küp benzeri kemik yapıları bulunur.


Ayak Kemiği
Aşık kemiği, kaval kemiği ile kamış kemiğinin oluştuğu çatalın içinde bulunur. Ayak bileği, üst üste iki eklem arsında bulunan yapıdır. Eklem içinde bulunan tüm kemiksi yüzeyler, eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Ayak kemiğinin sabitliğini sağlar. Ayak bileğini dış yanda olmasıyla bileğin içine doğru hareketini engeller. 
]]>
Ayak Damar Tıkanıklığı https://www.ayak.gen.tr/ayak-damar-tikanikligi.html Tue, 23 Oct 2018 21:12:24 +0000 Ayak damar tıkanıklığı bacaklardaki atardamarların daralması ya da tıkanması sebebiyle oluşan ateroskleroz dediğimiz damar sertliği olarak tanımlanmaktadır. Daha çok bacaklarda ve ayak bileği çevresinde gerçekleşen bu sorun Ayak damar tıkanıklığı bacaklardaki atardamarların daralması ya da tıkanması sebebiyle oluşan ateroskleroz dediğimiz damar sertliği olarak tanımlanmaktadır. Daha çok bacaklarda ve ayak bileği çevresinde gerçekleşen bu sorun ayakta durmakta, yürümekte, koşmakta, merdiven çıkmakta sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu ağrılar zamanla istirahat halinde iken bile yaşamınızı zorlaştırabilmektedir. Hatta kalça ve baldırlara kadar bir ağrı hissetmenize neden olabilmektedir. Ayakta ve parmaklarda iyileşmeyen yara ve kangrenler oluşmasına da neden olabildiğinden tedavi edilmesi çok önemlidir.

İlaç tedavisi ve tıkalı damarların balon anjoplasti ya da stent yöntemlerinin kullanılması ile açılması mümkün olabileceği gibi bypass ameliyatları ile de sorun giderilmeye çalışılabilmektedir. Bacak ve ayak damar tıkanıklığı sorununun en büyük nedeni ateroskleroz, yani damar tıkanması olmakla birlikte Buerger hastalığı ve atar damarların balonlaşıp tıkanmaları da bu duruma sorun olabilmektedir. Sigara kullanımı, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıklar, kanda kolesterol düzeyinin yüksek olması, yaşlılık ve hareketiz bir tembel yaşama sahip olmak bu rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Ayak Damar Tıkanıklığı
Ayak damar tkanıklığı sebebi ile kan dolaşımının zayıflıyor olması sebebi ile ayakta durmakta bile güçlük çekmek söz konusudur. Bu süreçte tıkalı damarların çevresindeki küçük damarların şişmesi ve genişlemesi söz konusu olabileceği gibi damarların daha koyu bir renge sahip olması da söz konusu olabilmektedir. Her ne kadar masajlarla bu sorunu çözmeye çalışıyor olsanız da sadece masaj yapmak yeterli olmayacaktır.
]]>
Ayak Bakımı https://www.ayak.gen.tr/ayak-bakimi.html Tue, 23 Oct 2018 22:40:08 +0000 Ayak bakımı, belli aşamaları takip ederek evde uygulanacak yöntemlerle mümkündür. Sağlık açısından ayak ve tırnak bakımına dikkat etmek mantar gibi hastalıkları önleyeceği gibi  ayak kokmasına da çözüm ola Ayak bakımı, belli aşamaları takip ederek evde uygulanacak yöntemlerle mümkündür. Sağlık açısından ayak ve tırnak bakımına dikkat etmek mantar gibi hastalıkları önleyeceği gibi  ayak kokmasına da çözüm olacaktır. Ayak bakımında cildi tahriş etmemek ve tırnak kesiminde enfeksiyona yol açmamak için özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayak bakımında,  ilk adım ayak banyosudur. Sonrasında ayak peelingi, tırnak bakımı ve kesimi en son nemlendirme işlemidir.

Ayak banyosu: Ayakları ılık suda bekleterek temizleme işlemidir. Bu işlemle ayaklar yumuşayıp peeling için hazır hale gelir. Bunun için geniş bir leğene ılık su doldurulur. içerisine banyo tozu yahut  doğal yöntemlerle  bir miktar beyaz sirke, karbonat  ve limon atılır. Ayaklar bu suda 20 dakika kadar  bekletilip dinlendirilir.

Ayak peelingi: Ayak banyosundan sonra yumuşayan deriyi  ölü hücrelerden arındırmak için peeling yapılır. Bunun için kozmetik bir ayak bakım ürünü kullanılacağı gibi evde doğal peeling de hazırlanabilir. Doğal peeling için en ideali toz şekerdir. Toz şeker, badem yağıyla karıştırılır. Ayaklar bu karışımla, dairesel  hareketlerle masaj yapılarak  ovulur. Şeker ölü derinin kalkmasına yardımcı olurken badem yağı da deriyi nemlendirerek yumuşatır.

Ponza taşı kullanma:  Topuklardaki  sertleşen, ölü deriyi atmak için topuk taşı kullanılmalıdır. Peeling işine topuklarda bu taş ile devam edilir. Ayak banyosunda iyice yumuşayan deriyi tahriş etmeden , fazla bastırmayarak, aynı dairesel hareketlerle ponza yani topuk taşı kullanılır.

Tırnak eti bakımı: Manikür olarak bilinen bu işlemde tırnaklara badem yağı sürülür ve banyo suyunda 2 dakika bekletilir. İyice yumuşayan tırnak çevresindeki etleri kesmek yerine uygun bir aparatla  geriye doğru itmek yeterlidir. Tırnak etrafındaki etleri kesmek kanamalara ve enfeksiyona yol açabilir.

Ayak Bakımı

Tırnak kesimi: Ayakta tırnak batmalarına yol açmamak için tırnakları kavisli değil uzadığı şekle paralel kesmek gerekmektedir. Tırnaklar uygun bir şekilde fazla derine inmeden kesilip tırnak temizliği sağlanır.

Nemlendirme: Tüm bu işlemlerden sonra ayağı ve tırnakları nemlendirip rahatlatmak için ayak bakım losyonu kullanılır.

Ayak bakımı için bitkisel  kürler ve maskeler:

 • 5 adet defne yaprağı
 • 1 çay kaşığı melisa çayı
 • 1 çay kaşığı lavanta yağı
 • 2 litre su

2 litre su kaynatılır ve içerisine defne yaprakları atılıp bekletilir. Demlenen suya mesila çayı ve lavanta yağı da ilave edilip ılıyana kadar bekletilir. Bu suda  ayaklar 15 dakika bekletilir. Daha sonra ayaklar vazelin ile masaj yapılarak nemlendirilir.

 • 8 çilek
 • 1 tatlı  kaşığı zeytin yağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 3 tatlı kaşığı deniz tuzu

Çilekler bir kabın içinde ezilir ve deniz tuzu, badem ve zeytin yağıyla karıştırılır. Krem haline gelen çilek maskesi ayaklara iyice yedirilip 10 dk.. bekletilir. Daha sonra ılık su ile ayaklar yıkanır. Ayak  çatlaklar için iyi olan maske haftada bir kere tekrar edilmelidir.

 • Yarım çay bardağı süt
 • Yarım çay kaşığı tarçın
 • 4 tatlı kaşığı zeytin yağı
 • 1 tane limon suyu
 • Yeteri miktarda su

Bir leğenin içine yeteri miktarda ılık su konur. Suyun içerisine tüm malzemeler eklenip karıştırılır. Ayaklar bu suyun içerisinde 20 dakika bekletilir. Sudan çıkarılıp sabunla yıkanır ve kurutulur. bB işlem ayakları pürüzsüz yapacaktır.  Pürüzsüz ayaklar için doğal bakım kürünü, haftada en az bir kere uygulamak gerekmektedir.

]]>
Ayak Neden Kokar https://www.ayak.gen.tr/ayak-neden-kokar.html Wed, 24 Oct 2018 22:10:00 +0000 Ayak neden kokar, Ayak kokusu, insanların kokuyu duyduğunda burnunu tıkadığı, kokuya sebep olan kişilerinde çok durumlarda kaldığı hiçte hoş olmayan bir kokudur. Özellikle sosyal ortamlara katılıp bu koku açığa çıktı Ayak neden kokar, Ayak kokusu, insanların kokuyu duyduğunda burnunu tıkadığı, kokuya sebep olan kişilerinde çok durumlarda kaldığı hiçte hoş olmayan bir kokudur. Özellikle sosyal ortamlara katılıp bu koku açığa çıktığında halimiz çok kötü olmakta. Ayak kokması çoğu insanlarda vardır. Ancak bazı kişiler bunu takıntı haline getirip rahatsızlık derecesinde sayar. Diğer taraftan ayak kokusu herkeste var diyerek bundan sıyrılmaya çalışan insanlarda çok. Ayak kokusunu basit işlemlerle yok etmek çok kolay.

Ayaklarımızda sayısı 200 binden fazla ter bezi olduğunu ve vücudumuzun diğer bölgelerine ayağın çok fazla terleme yaptığını söylersek nedenini anlayabiliriz. Terleme, ayak kokusunun başlıca nedenidir. Terleme tek başına ayak kokusuna neden olmaz. Terlemeye bağlı oluşan bakteriler kötü kokunun çıkmasının başlıca nedenidir. Bundan dolayı ayaklarda terlemeyi engellersek doğal olarak ayak kokusunun önüne geçmiş oluruz. Ayak kokusunun başlıca nedenlerine bakarsak;

Bakteriler, kötü kokunun başlıca nedeni olup, ayak parmaklarının arasında, ayakkabı ve çoraplarda oluşup nemli ve karanlık yerleri severler. Buralarda yağ ve ölü deri hücreleriyle beslenip, büyüler ve asit üretirler. İşte bu üretilen organik asitler sevmediğimiz kötü kokuyu oluştururlar. Kıllı ayakları olanlarda bahsedilen bu bakteriler daha fazla kokuya neden olurlar.

Ayak Neden Kokar
Ayakkabılar, bakterilerin yaşam alanlarından biridir. Bu bakterilerin yaşamaması için ayakların nefes almaları sağlanmalıdır. Ayakkabı tercihlerimizde de bu faktörü göz önünde bulundurmalıyız. Ayakların nefes almasını sağlayan ve kokuyu önleyen ayakkabıların başında kaliteli deri ayakkabılar yer alır. Bu deri ayakkabıları giyemiyorsanız bile her gün değişik ayakkabı giymeye yada ayakkabıları kuru tutacak yerlere koyarak ayak kokularına engel olabilirsiniz. Ayak bakım ürünleri de bize yardımcı olmaktadır. Pudra, anti bakteriyel sprey sıkmak yada ayakkabıları bazen çamaşır makinesinde yıkamak yine ayak kokusu konusunda yardımcı olur.

Çoraplar, ayak kokusunu engellemek için dikkat etmeniz gereken bir konudur. Çok ince olan ve naylon çoraplar ayakların terlemesine neden olur ve oluşan bu terlerle bakteriler kötü kokuya neden olur. Çorap giyerken yün çoraplar yada pamuklu yapıda olan çorapları giymemiz tavsiye edilir. Çünkü bu çoraplar terleme yapmaz ve kokuya engel olur.

Mantarlar, bakteriler tarafından oluşan ve ayak sağlığı açısından hiç iyi olmayan bir rahatsızlıktır. Mantarlar ayaklarda çıkan ve daha sonra tırnaklarda da yayılan bakteri türüdür. Ayak kokusunu da neden olan bu bakteriler, ayakta soyulma, çatlama, kızarıklık gibi sorunlara da neden olur. Mantar tedavisi doktor yardımı gerekmektedir.

Hormonal değişiklik, ayak kokusunun bir başka sebebidir. Hormonal değişikliklere bağlı ayak kokuları birden çıkabilmektedir. Hamilelik ve ergenlik dönemi hormonların çok yükseldiği bir dönemdir. Yükselen hormonlar vücutta aşırı terlemeye neden olup, ayaklarda bu terlemeden nasibini almaktadır. Aşırı terleme sadece ayaklarda değil başka bölgelerde de oluşabilir ancak bu ayakları da etkilemektedir. Hormon değişikliklerine bağlı kalmayıp ayakta oluşan gut gibi hastalıklarda ayak kokusunu oluşturabilir.


Ayak kokusunu engellemek için birçok yol bulunmaktadır. Bunlar:

 • Ayaklarınızı  sürekli temizleyin ve yıkayın. Ayak tırnaklarınızı kısa tutmaya özen gösterin
 • Genellikle topuklarda oluşan ölü derilerini, parmak aralarını devamlı temizleyin ve bol bol yıkayın.
 • Her gün farklı çorap giymeye dikkat edin ve giyeceğimiz çorabın pamuklu yada yün çorap olmasına özen gösterin
 • Gerçek deri ayakkabılar giyin ve farklı ayakkabılar giymeniz ayak kokusunu önleyecektir. Sıcak yaz günlerinde hava alan açık ayakkabılar ve san]]> El Ve Ayak Terlemesi https://www.ayak.gen.tr/el-ve-ayak-terlemesi.html Thu, 25 Oct 2018 04:01:08 +0000 El ve ayak terlemesi, sosyal yaşamdan bile soyutlanmaya neden olan önemli bir problemdir. Toplumda hatırı sayılır bir oranda etkili olmaktadır. Tedavisi olan bu sorun yüzünden kişiler kendilerine toplumda çeşitli kıs El ve ayak terlemesi, sosyal yaşamdan bile soyutlanmaya neden olan önemli bir problemdir. Toplumda hatırı sayılır bir oranda etkili olmaktadır. Tedavisi olan bu sorun yüzünden kişiler kendilerine toplumda çeşitli kısıtlılıklar getirebilirler. Bu yüzden el ve ayak terlemesinin tedavisi mutlaka yaptırılmalıdır. Bu sorun genellikle okul çağında etkili olmaya başlıyor. Bunu yaşayanlar öncelikle bir endokrinoloji uzmanına muayene olmalıdır. Muayenede sistematik hastalıklar değerlendirilmeli, el ve ayak terlemesinin sebepleri tespit edilmelidir. Bazen  şeker hastalığı, tiroit bezi hastalıkları, obezite gibi rahatsızlıklar bu şekilde belirtiler verebilir.

  El ve ayak terlemesi sebepleri nelerdir

  Ter bezleri vücut ısısının aynı seviyede kalmasını sağlayarak, önemli bir vazifeyi üstlenmiştir. Terlemenin olması cildin ıslaklık kazanması ve vücuttan fazla sıvının atılması sonucunda, yükselmiş olan vücut ısısı düşürülmekte ve vücudun kendi koruma mekanizması otomatikman devreye girmiş oluyor. Bu eylem sinir sistemi tarafından başlatılmakta, ter bezleri tarafından uygulamaya konulmakta, ancak kişinin kendisi tarafından kontrol altına alınamayan bir sonuçtur. Aslında oldukça faydalıdır. Terlemenin aşırı olması ya da vücutta her alanda eşit şekilde terleme olmaması nedeniyle, kişilerde rahatsızlığa sebep olabilir. Yoğunluk vücutta özellikle avuç içlerinde, koltuk altı ve ayaklarda meydana gelebilir. Bu kişinin sosyal yaşam uyum sorunu yaşamasına yol açabilir. Normalde terleme zararlı değildir. Fakat kişinin yaşam kalitesini düşüren etkileri olur.

  El Ve Ayak Terlemesi

  El ve ayak terlemesi tedavisi nasıl yapılır

  Terleme sorunu olan kişinin muayenesinde herhangi bir hastalık teşhisi yapılamazsa, mutlaka dermatoloji uzmanına ve göğüs cerrahisine gidilmesi gerekir. Geçici olarak terlemeye karşı deodorant ya da pudralı kremler kullanılabilir. Bu şekilde terleme bir süre azaltılabilir. Günümüzde yapılan ETS ameliyatı ise, zahmetli bir uygulama olsa da, terlemenin tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınır. Ancak terleme ameliyatı da denilen bu yöntemden önce diğer tedaviler uygulanmalıdır. ETS yani endoskopik torasik sempatektomi, terlemenin tedavisinde kullanılan başarılı bir şekilde uygulanır.

  Operasyonda koltuk altı, avuç içi alanlarında bulunan ter bezlerine terleme için uyarı gönderen sempatik sinir sistemine ait sinir dalları göğüs içine kapalı yöntemle yani endoskopik olarak devre dışı bırakılmaktadır. Genel anestezi altında uygulana bu ameliyatın klipli ve klipsiz şeklinde farklı yöntemleri bulunur. Ameliyat tek taraflı olarak yapılabileceği gibi, tek seansta çift taraflı olarak ta yapılabilir. Bunun kararı operasyonu yapan cerrah tarafından verilir. Ancak ETS ameliyatı el ve ayak terlemesi için kalıcı bir çözümdür. Sempatik sinir dallarının operasyonla böyle devre dışı bırakılması felç gibi etkilere yol açmaz. Bu nedenle ameliyattan çekinilmemelidir. ETS ameliyatından sonra hastalar 1 gün kadar hastanede kalır. Herhangi bir sorun ortaya çıkmazsa, ardından taburcu olabilirler. Operasyon kapalı olarak yapılmakta, ancak ameliyat sırasında gerekirse açık ameliyata dönülebilir. Hastalardaki el ve ayak terlemesi daha ameliyatta kesilir. Bu yüzden tedavi yönteminin kesin olarak el ve ayak terlemesine çözüm olduğunu belirtebiliriz. El ve ayak terlemesi tedavisinde günümüzde uygulanan tedaviler arasında botoks ve ter bezlerinin çıkarılması gibi yöntemlerde kullanılır.

  ]]>
  Evde Ayak Bakımı https://www.ayak.gen.tr/evde-ayak-bakimi.html Thu, 25 Oct 2018 05:21:11 +0000 Evde ayak bakımı, hem çok kolay yapılacak bir bakımdır hemde bu bakım ciddi sağlık sorunlarını ortadan kaldıracak bir uygulama olacaktır. Yapılan bazı tıp araştırmalarına göre insanlar bir çok hastalığı ayaklarından ka Evde ayak bakımı, hem çok kolay yapılacak bir bakımdır hemde bu bakım ciddi sağlık sorunlarını ortadan kaldıracak bir uygulama olacaktır. Yapılan bazı tıp araştırmalarına göre insanlar bir çok hastalığı ayaklarından kapmaktadır. Ayakların bakımsız olması bu hastalıkları iyice arttıracaktır. Evde yapılacak kolay uygulamalarla ve gündelik hayatınızda ki uygulamalarla ayaklarınızın bakımını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Ayakların uzun süre ayakkabı içinde kalması ve sık sık yıkanmaması çok ciddi ve kalıcı ayak hastalıklarına yol açabilir. Bunların en başında ise mantar hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalık zor bir hastalıktır çünkü mantar hastalığına yakalandığınızda çok kolay ortadan kalkmayan ve sürekli kendini yenileyen bir hastalıktır. Öncelikle giydiğimiz ayakkabılara çok dikkat etmeliyiz naylon karışımı olan ayakkabılardan uzak durmalıyız ve ayağımıza küçük ya da büyük olan ayakkabılardan da ayrıca uzak durmalıyız. Ayağa tam oturmayan küçük olan ayakkabılarda ise nasır durumuyla karşılaşabilirsiniz ve çok ağrılı bir durumdur.

  Evde ayak bakımında ayakkabı kadar önemli bir nokta olan bir durumda çorap kullanımıdır. Günümüzde çok kalitesiz çoraplar çarşı ve pazar piyasalarında bulunmaktadır. Bu çorapların bazıları tamamen naylondan yapılabilmektedir. Bazılarında ise ciddi derecede naylon karışımı bulunmaktadır. Tamamen kumaş veya ipekten yapılmış çoraplar tercih edilmelidir ve çoraplar günlük olarak değiştirilip yıkanmalıdır. Önce dışarıdan gelecek ayakkabı ve çorap gibi önlemleri aldıktan sonra evde ayak bakımının bizlere düşen kısımlarına dikkat etmeliyiz. Evde ayak bakımında bizlere düşen hususlar ise ayakların günlük sabunla yıkanması ve yıkandıktan sonra çok iyi bir şekilde kurulanmasıdır. Ayakların yıkandıktan sonra tam kurutulmaması yine çeşitli hastalıklara yol açacaktır bu nedenle yıkama kadar kurutmada çok önemlidir. Bu işlemlerden sonra ayaklara tamamen kuru bir şekildeyken hafta 1-2 gün geceleri yatmadan yumuşatıcı kremler kullanabiliriz. Tabi ki bu kremleri doktor tavsiyesiyle kullanmalıyız çünkü yanlış bir krem seçimi yan etkileri varsa farklı rahatsızlıklar meydana getirebilir. Ayaklarımızda çoğu zaman ölü deriler meydana gelebilir bu ölü derileri de ayaklarımızı yıkadıktan sonra çok dikkatlice pamuk yardımıyla temizleyebiliriz. Ölü derileri temizlerken çok basit hareketlerle bu işlemi gerçekleştirmeliyiz sert ve ani hareketler canlı derileri de ortadan kaldırabilir. Ayrıca pedikür yaptıran kadınlarda pedikürü yapan kişinin işin uzmanı olmasına dikkat etmelidir.
  Evde Ayak Bakımı
  Evde ayak bakımının önemli safhalarından biri ise ayak tırnaklarının bakımıdır. Ayak tırnakları çok uzatılmamalı ve düzenli olarak kesilmelidir. Ayrıca ayak tırnaklarını çok derin kesmemekte önemli bir unsurdur.Ayak tırnaklarının çok uzun olması ayakkabılarında oluşturduğu etkiyle batıklara neden olabilir ve bu batıklar çok can yakıcı rahatsızlıklardır.

  Evde ayak bakımında bir önemli noktada gün boyu ayakkabı içinde kalan ve uzun süre ayakta kalmalar, uzun mesafeli yürüyüşler sonrasında ortaya çıkacak ayak yorgunluklarının giderilmesidir. Ayak yorgunluklarını ayağınızı yıkayıp kuruttuktan sonra günde 10 dakikalık masajlarla gidermek mümkündür ve bu durum basit görünse de ayaklarınıza çok iyi gelecek bir bakım şeklidir. Lütfen bu uygulamaları gerçekleştirip sağlıklı bir ayağa sahip olalım. Bu uygulamalar günde en fazla yarım saatinizi alacaktır ama ayağınızdan kapacağınız bir hastalık uzun yıllar peşinizi bırakmayabilir.]]>
  Hamilelikte Ayak Yanması https://www.ayak.gen.tr/hamilelikte-ayak-yanmasi.html Thu, 25 Oct 2018 11:49:36 +0000 Hamilelikte Ayak Yanması, herkesin bildiği gibi hamilelik süreci anne adayları için oldukça sıkıntılı ve zor bir süreçtir. Bu sıkıntı nedenlerinden bir tanesi de hamilelik sürecinde meydana gelen ayak yanmalarıdı Hamilelikte Ayak Yanması, herkesin bildiği gibi hamilelik süreci anne adayları için oldukça sıkıntılı ve zor bir süreçtir. Bu sıkıntı nedenlerinden bir tanesi de hamilelik sürecinde meydana gelen ayak yanmalarıdır. Pek çok hamile bayanda rastlanan ayaklarda yanma hissi birçok farklı nedenlerle kendini göstermektedir. Şimdi hamilelikte ayak yanması nedeni nedir ve ayaklarda yanma hissi başladığında neler yapılmalıdır birlikte inceleyelim.

  Özellikle herkesçe bilindiği gibi anne adayı bayanlar hamilelik süresince hormonlarda oluşan değişikliklerle karşılaşırlar. Hamilelik döneminden öncesine oranla çok daha farklı ve hızlı çalışan hormonlar, hamile bayanlarda çeşitli sorunların meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde ortaya çıkan ayak yanmaların önemli sebeplerin başından gelen hormon dengesizlikleri nedeni ile oluşan düzensizlikler baş göstermektedir. İşte bu nedenle hormon' al dengesizlikler ve yaşanan düzensizlikler anne adayında ayaklarda yanmaları meydana getirmektedir. Ayrıca ayak yanmalarının yanı sıra hamile bayanlarda hormonlara ilişik bacaklarda kasılmalar meydana gelir. Eğer kasılmaların yanı sıra bacaklarda ve ayaklarda kramp sorunu yaşanıyorsa bu sorunu gidermek için anne adayının ılık duş alması, kendini yormayacak şekilde ve belirleyeceği bir süre yürüyüş yapması ve ayak bileğine uygulanacak hafif egzersiz hareketleriyle kramp sorununu en aza indirmiş olurlar.

  Hamilelikte Ayak Yanması

  Diğer yandan hamile bayanlarda ortaya çıkan olumsuzluklardan biriside anne adayının şişerek ödem tutmasıdır. Genellikle bacaklarda kendini gösteren ödem nedeni ile anne adayının bir hekimden yardım alması gerekmektedir. Vücudun sıvı tutması nedeni ile kendini gösteren ödemler, ayrıca yüksek tansiyonun olumsuz etkileri nedeni ile de meydana gelebilmektedir. Hamile bayanlar için oldukça ciddi ve önemli bir sorun olan yüksek tansiyon rahatsızlığı ihmal edilmemeli ve anne adayının vakit kaybetmeden mutlaka bir hekim kontrolü altına alınması önemle tavsiye edilmektedir.

  ]]>
  Ayak Ağrısı https://www.ayak.gen.tr/ayak-agrisi.html Thu, 25 Oct 2018 21:32:34 +0000 Ayak ağrısı, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde bir ağrı hissettiğimiz zaman vücudumuzda bir şeylerin ters gittiğini anlarız ayak ağrısı da bizi en çok etkileyen ağrılardan biridir. Çünkü gün boyunca ayaklarımızı kull Ayak ağrısı, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde bir ağrı hissettiğimiz zaman vücudumuzda bir şeylerin ters gittiğini anlarız ayak ağrısı da bizi en çok etkileyen ağrılardan biridir. Çünkü gün boyunca ayaklarımızı kullanmada yaptığımız bir iş hemen hemen yoktur çalışmıyor evde yaşayan biri bile olsanız ihtiyaçlarınızı gidermek için ayağa kalmak zorundasınız. Ayak ağrısı yürümeyi ve ayakta durmayı zorlaştırdığı için çalışırken veya günlük ihtiyaçları karşılarken çok zorluk çekmemize sebep olur. Aşırı yorgunluktan uzun süre ayakta kalmaktan çok yürümekten veya sürekli ayakta durmamızı gerektirecek durumlarda ayakta ağrı oluşur. Bunlar ile birlikte ayak ağrılarının başka sebepleri de olabilir bu nedenle ağrıların iyileşmesi giderilmesi ve tedavi edilmesi için öncelik ile ağrının kaynağı bulunmalıdır. Bunun için bir doktor kontrolünden geçmek gerekir. 

  Ayak ağrısı, ayak ağrısının başlıca sebeplerine bakacak olursak bunlardan birisi nasırdır. Nasır ayakta bir bölgenin uzun süreli sürtünmeye veya baskıya maruz kalması durumunda vücut kendini korumaya almak ister ve bu bölgeyi savunma amaçlı olarak sertleşir kalınlaşır ve bu sertleşmiş tabakaya nasır adı verilir nasır vücutta elde topukta ve parmaklarda görülebilir. Çünkü bu bölgeler hareket esnasında çok etki altında kalırlar nasır oluşan bölgeye baskı uygulanmaya devam ederse nasır ağrı yapar dar veya ayağa vuran bir ayakkabı giymek ayakta oluşan nasır ağrılarını iyice tetikler. Bu nedenle ayağı sıkmayacak rahat ayakkabılar tercih edilmelidir Ayakta oluşan ağrı nedenlerinden en sık görülen aşil tendon bursit topuk dikeni ve stres kırıklarıdır. Yanlış yapılan egzersizler ağır sporlar fazla kilo kötü ayakkabı seçimi gibi durumlar ayak ağrılarının başlıca sebepleridir ayağınızda oluşan ağrı sebeplerini muayene olarak öğrenir ve tedaviye ne kadar iyi başlarsanız sizin günlük hayatınız için o kadar iyi olacaktır.

  Ayak Ağrısı
  Ayak ağrılarının sebeplerinden biride ayakta stres kırığıdır ayakta stres kırığı ayaklara çok yüklenme sebebiyle ayak kemiklerinde oluşan çatlaklara verilen addır. Stres kırıklarının iyileşmesi için rahat ayakkabılar kullanmalısınız ayağa yüklenmeyi en aza indirmelisiniz ayak ağrılarına yol açan sebepler ortadan kalkıncaya istirahat etmeli sadece acil ihtiyaçlarımızı ayağa kalkarak karşılamalıyız. İyileşme olunca ağrıların tekrarlamaması için doğru ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakta oluşan ağrıların sebebi kireçlenmede olabilir periferal nöropati de el kol ayak bacaklarda oluşan hasarlardan kaynaklanan ağrılardır Ayaktaki sinirler tahrip olduğunda şişlik güç kaybı ayakta şiddetli ağrı karıncalanma uyuşma görülebilir. Düz tabanlık da ayak ağrıları sebeplerindendir düz tabanlıkta ayak kavisi düzleşir ayak çukuru çöker ilerledikçe ayak deforme olur ve ağrılar artar. Erken teşhis edildiğinde tabanlık yardımı ile tedavi edilebilir fakat ilerlemişse tedavi ameliyat ile yapılır. Pek çok kadın için şılığın bir parçası olan topuklu ayakkabılarda ayak ağrılarına sebep olur. Yüksek topuklu ayakkabılar ayakları zorlar ayak ve baldır kaslarında kısalmaya ayak şekil bozukluklarına hatta diz ve bel ağrılarına sebep olur. 
  ]]>
  Ayak Topuğu Ağrısı https://www.ayak.gen.tr/ayak-topugu-agrisi.html Fri, 26 Oct 2018 06:01:34 +0000 Ayak topuğu ağrısı, ayak topuğunda ağrı, topuğun, ön, arka ya da alt kısmında meydana gelebilir. Ağrı zaman ilerledikçe şiddetlenerek hareket kıstlaması yaşanabilir. Ağrı genellikle tek ayak topuğunda görüls Ayak topuğu ağrısı, ayak topuğunda ağrı, topuğun, ön, arka ya da alt kısmında meydana gelebilir. Ağrı zaman ilerledikçe şiddetlenerek hareket kıstlaması yaşanabilir. Ağrı genellikle tek ayak topuğunda görülse de nadir durumlarda iki ayakta birden görülebilir.

  Ayak ağrısında en belirgin semptom sabahları şiddetli ağrı, otururken ya da kalkarken ortaya çıkan şiddetli ağrılardır. Ağrılar yürüyüş yapıldığında azalabilir. Belli bir süre hareketsiz kalındıktan sonra ayağa kalkıldığında ağrının şiddeti azalabilir. Yürüyüş yapmak ayak topuğu ağrısını hafifletiyor gibi görünse de uzun mesafeli yürüyüşler ya da uzun saatler ayakta kalmak ağrıyı şiddetlendirebilir.

  Ayak topuğu ağrısı birçok nedene bağlı olarak yaşanabilir. Yürüme bozuklukları, aşırı kilo, yaralanmalar, kalitesiz ayakkabı seçimi gibi birçok faktör ayak topuğu ağrısına neden olabilir. Ayak topuğu ağrısı ile beraber, iltihap, şişme, kızarıklık gibi şikayetler oluşmuşsa ve bu tür şikayetler günlük hayatı olumsuz etkiliyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

  Ayak Topuğu Ağrısı Nedenleri

  Topuk Dikeni: Ayak topuğu kemiğinin altında tıpkı kemiğe benzer bir çıkıntının meydana gelmesi durumuna topuk dikeni adı verilir. Kemik büyümesi ile alakasız olarak gelişen çıkıntı, ayakta kas zorlanması, zedelenme gibi nedenlerden dolayı ayak altında kalsiyum birikmesi sonucu oluşur. Topuk dikeni nedeniyle topuğa diken batıyormuş gibi bir ağrı hissedilir. Daha çok koşu ve zıplama ile alakalı spor ile uğraşan kişilerde görülür. Obeite, ayağa uygun olmayan ayakkabı seçimi, vücutta yaşanan biyokimyasal dengesizlik topuk dikeni nedenleri arasındadır.

  Ayak Topuğu Ağrısı

  Ayağın İçe Fazla Basması: Ayağın normal dışa içe basması nedeniyle ayak ve ayak bileği vücudu dengede tutmakta zorlanır. Ayak özellikle baş parmaktan güç alarak yerden kalkar. Dolayısı ile topuk kemiğinde yer alan bağ ve tendonlar sıra dışı şekilde gerilerek çekilmeye yol açar. Ayağın içe fazla basması tıp dilinde artmış pronasyon olarak adlandırılır ve ayak topuğu ağrısında en sık karşılaşılan nedenler arasındadır.

  Aşil Tendiniti: Topuk ve beliğin arka tarafında meydana gelen ağrılardır. Bileğin arka kısmında topuk kemiğine uzanan aşil tendonun iltihaplanması ile ortaya çıkar. Fazla yürüyüş yapan, koşu yapan, uzun saatler ayakta duran kişilerde yaygın bir şekilde görülür.

  Ayak Topuğu Ağrısı Diğer Nedenleri

  • Haglund hastalığı
  • İltihaplı eklem romatizması, Gut hastalığı ve farklı iltihap romatizması türleri
  • Eklemlerde kesecik iltihabı
  • Yaralanmalar

  Ayak Topuğu Ağrısı Tedavisi

  Ayak topuğu ağrısında genellikle ağrı kesici ilaçlar ve egzersizler eş zamanlı olarak kullanılır. Bu sayede ağrı kontrol altına alınarak iyileşme süreci kısaltılır. Çoğu hasta 1 yıl içinde tedaviden olumlu sonuç alabilir. Ancak bazı durumlarda cerrahiye gerek duyulabilir. Ayak topuğu ağrısında diğer tedavi seçenekleri;

  Dinlenme: Ayak topuğu ağrısı tedavisinde en önemli ayrıntı ayağı mümkün olduğunca dinlendirmektir. Uzun süreli yürüyüşlerden ve fazla yakta kalmaktan kaçınılarak ağrılar kontrol altına alınabilir. Dinlenme ile beraber ağrıya yönelik egzersizler ihmal edilmemelidir.

  Ayakkabı Seçimi: Ağrı nedeniyle doktora başvurulduğunda doktor ayakkabı seçimi hakkında hastayı aydınlatabilir. Ayak tabanını destekleyen ve topuğun rahat etmesini sağlayan ayakkabıların seçilmesi gerekir.

  Buz Kompresi: Gün içinde birkaç kez ayak topuğuna buz kompresi uygulamak ağrıyı hafifletebilir.

  İğne Tedavisi: Uygulanan tedavi seçeneklerine rağmen topuk ağrısı hala devam ediyorsa doktor kortizon içeren iğnelere başvurabilir. Kortizon içerikli iğneler iltihaplar için oldukça etkilidir. Çok dikkatli kullanılmalıdır. İğneden önce lokal anestezi uygulanarak hasta]]> Ayak Kemik Çıkıntısı https://www.ayak.gen.tr/ayak-kemik-cikintisi.html Fri, 26 Oct 2018 17:08:15 +0000 Ayak Kemik Çıkıntısı, Ayak kemik çıkıntısı, ülkemizde yaygın olan rahatsızlıklar arasındadır. Özellikle kadınlarda daha çok yaygın olan ve yapılan incelemer sonucunda kadınlarda ayak kemik çıkıntısı oluşması erkek Ayak Kemik Çıkıntısı, Ayak kemik çıkıntısı, ülkemizde yaygın olan rahatsızlıklar arasındadır. Özellikle kadınlarda daha çok yaygın olan ve yapılan incelemer sonucunda kadınlarda ayak kemik çıkıntısı oluşması erkeklere oranla beş kat kadar daha fazladır. Kadınlarda erkelere oranla ayak kemik çıkıntısı oluşması bir çok faktörlerden kaynaklanmaktadır. Fakat yapılan araştırmalar neticesinde kadınlarda ayak çıkıntısı erkeklere oranla fazla seyretmesinin başlıca nedeni, kadınların ayaklar için zararlı olan sivri ve topuklu ayakkabıları tercih etmelerinden kaynaklandığı belirtilmektedir. Ayak kemik çıkıntısı genel olarak ayak baş parmak çevresinde dışa doğru oluşan çıkıntılardır. Kemiklerin yapısı bozulmakla birlikte önü alınamayan şiddetli ağrılarda kendini göstermektedir. Ayak kemik çıkıntısı belirtmek gerekirse kadınlarda bir diğer oluşma sebebi ise kadınların özellikle hamilelik döneminde, uzmanların yapmış olduğu ikazları dikkate almayarak zararlı olan ayakkabıları tercih etmeleridir. Çünkü hamilelik döneminde fazlasıyla hormonal düzensizlikler meydana gelmektedir. Bundan dolayı sağlıklı olmayan ayakkabılar ile birlikte hormonal düzensizliklerinde boy göstermesi ile birlikte ayak kemiğinde çıkıntılar meydana gelmektedir. Fakat ayak kemiklerinde oluşan bu çıkıntılar ne yazık ki toplum olarak ilk etapta önemsenmemektedir. Bundan dolayı, oluşan bu çıkıntılar önlem ve tedavisi alınmadığı için özellikle yaşın ilerlemesi durumunda ciddi ağrılar meydana gelmekte ve bu ağrılar ile birlikte ayakta duramama ve hareket alanların kısıtlaması gibi çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu şekilde ilerleyen ayak kemik çıkıntısının tedavisi ise tek alternatif olarak cerrahi müdaheler yapılmaktadır. Bundan dolayı bizde sizler için ayak kemik çıkıntısı ilerlemeden yapılması gereken önlem ve tedavilerini ayrı başlık altında açıklayacak olursak;


  Ayak Kemik Çıkıntısı
  Ayak Kemik Çıkıntısı Tedbiri Ve Tedavisi; Ayak kemik çıkıntısı oluşması genel olarak sağlıksız ayakkabılardan kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı ilk olarak özellikle bayanlar sivri ve yüksek topuklu ayakkabıları giymeyi bırakmalı ve hayatlarından çıkarmalıdır. Bununla birlikte erkeklerde aynı şekilde ayak baş parmakları kısımını sıkan sivri kunduraları kesinlikle bırakmalıdır. Ayrıca cinsiyet ayırt etmeksizin genel olarak ayakta çok durmamalıdır. Ve ayakta durma gibi zorunlulukları var ise sağlıklı ve ince taban ayakkabıları tercih etmelidirler. Çalışma şartlarından dolayı ayak üzerinde çok duran kimselerde aynı şekilde tek ayaklarını kaldırarak ara ara ayaklarını dinlendirmelidirler. Ve kadınlarda aynı şekilde hamilelik döneminde sağlıklı ayakkabıları tercih etmekle birlikte ayakta pek fazla durmaları önerilmektedir. Evet bu şekilde ayak kemik çıkıntısı oluşmadan önce gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Fakat ayak kemik çıkıntısı rahatsızlığınız gerçekleşmiş ise kesinlikle çok ilerlemeden uzman bir ortopedi doktoruna başvurmalısınız. Uzman bir ortopedi doktoru ilk olarak hastalık ilerlemediği için ve oluşan ağrıların çok fazla çoğalmaması için bazı öneriler ile ayak kemik çıkıntısını ilerlemeden rahatsızlığı gidermeye çalışır. Tabi bunun yanında hastalık ilerlemiş ise cerrahi müdahele ile ayak kemik çıkıntısını gidermeye çalışır. Buda sizin için hiç iyi bir durum değildir. Çünkü ayaklarda gerçekleşen ameliyatlar hayatı olumsuz etkilemektedir. Ayakları üstüne basamamak ve ihtiyaçlarını karşılayamamak sizde takdir edersiniz ki oldukça sıkıcı ve zor durumdur. Bunun dışında hastalık ilerlememiş ise yapılması gerekenler ise; ilk olarak uzman bir doktor kontrolü altında oluşan ağrılar için ağrı kesiciler önerilir. Ve ayak kemik çıkıntısı olan bölge için ortopedik ayakkabıların alınması sağlanır. Bu ayakkabılar ise doktor tarafından önerilen ve medical ürünü satan mağazalarda bulabileceğiniz ve genellikle parmak aralarını düzenleyen ayak kemik çıkıntısı olan bölgelerin iyileşmesini sağlayan ürünlerdir. Ve bununla birlikte özellikle geceleri]]> Ayak Kireçlenmesi https://www.ayak.gen.tr/ayak-kireclenmesi.html Sat, 27 Oct 2018 05:28:02 +0000 Ayak kireçlenmesi, ayakta en fazla hareket halinde olan ayak bileğinde meydana gelebilir. Bu sorunda hastalarda yürüme zorluğu, ağrı, düşkünlük gibi etkiler görülmektedir. Tedavisinde en fazla ayak bileği sabitlemesi Ayak kireçlenmesi, ayakta en fazla hareket halinde olan ayak bileğinde meydana gelebilir. Bu sorunda hastalarda yürüme zorluğu, ağrı, düşkünlük gibi etkiler görülmektedir. Tedavisinde en fazla ayak bileği sabitlemesi uygulanmaktadır. Bunun yanında son yıllarda ayak bileği protezi kullanılmaya başlanmış, oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır. Eklem kireçlenmesinden en fazla kalça, diz eklemleri etkilenmektedir. Ayak kireçlenmesi ise, bunlara nazaran 9 kat az görülür. Ancak etkileri diğer eklem kireçlenmesi gibi zorludur.

  Ayak kireçlenmesi nedenleri

  Kırıklar, darbeler: Ayak kireçlenmesi en fazla eklemdeki kıkırdak dokunun zarar görmesiyle yaşanır. Özellikle travma ve darbeler sonucu oluşan kırıklar, tedavi edilmediği zaman ayak kireçlenmesi etkisi gösterebilir. Tedavi edilen kırıklarda ise, kireçlenme oranı % 15 kadardır. Ayak bileği yan bağlarındaki kopmalar ise ayak eklemini gevşetmekte ve burkulmaya açık hale getirmektedir. Bu durum kireçlenme riskini attırmaktadır.

  Ayakta basma bozukluğu olması: Ayaklarda olan şekil bozukluğu, basma sorunları da ayak kireçlenmesinin önemli nedenleri arasındadır. İçe basmak, dışa basmak, ileri derecede düz tabanlık, nörolojik deformite olanlar ayaklar, kalça, omurga, dizde şekil bozukluğu olması gibi etkenler ayaklara binen yükü değiştirdiğinden, ayak kireçlenmesi etkisi görülebiliyor. Bunun dışında iltihaplı romatizmalar, eklemleri etkileyen tümörler, kortizonlu ilaçların fazla kullanılması da kireçlenmeye yatkınlık oluşturmaktadır. Özellikle ayak bileği burkulması sonrası geçmeyen ağrılarda mutlaka doktora gidilmelidir.

  Ayak Kireçlenmesi

  Aşırı kilolu olmak: Özellikle basma bozukluğu olan kişiler aşırı kilolu olursa, bu kişilerde doktor kontrolünde özel tabanlıklar kullanılması gerekir. Ancak bunun uzman biri tarafından takip edilmesi gerekir. Aksi halde tabanlığın zararlı etkileri olabilir. Tedbir amaçlı aşırı kilonun verilmesi de tavsiye edilir. Bu şekilde ayaklara binen yükte azalacaktır. Bu kireçlenme riskini azaltır.

  Ayak kireçlenmesinde her aşamada farklı tedavi uygulanır

  Ayak kireçlenmesinde evreler bulunmaktadır. Bu evrelerde uygulanan tedavi farklıdır. Ayak bileği sabitlemesi tedavisi geçmişten beri başarıyla uygulanmaktadır. Ancak yeni uygulanmaya başlanan ayak bileği protezi ile daha başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu yüzden ayak kireçlenesi sorununda daha fazla tercih edilen tedavi yöntemi olmuştur. Tedavide ideal hasta grubu, vücut kitle indeksi 19-25 kg/m2 arasında olanlar, fazla aktif olmayanlar, sigara alışkanlığı fazla olmayanlar, ayak deformitesi fazla olmayan, eklem hareket açıklığı oranı en az % 70 olup, kıkırdak kaybı ile ağrısı olan kişiler protez ameliyatı için uygundur. Ameliyat için uygun olmayan hastalar ise, ayak bileğinde şekil bozukluğu olanlar, aşırı kilolu olan, ayak bileğinde hareket kaybı olan, kas ve sinir hastaları, şeker hastaları, ayağında cilt yarası olanlar ve sigarayı fazla içenlerdir. Ameliyatta ayak eklemi uygun pozisyona getirilerek, vida ve plakla 90 dereceye sabitlenir. Kemikler kaynayıncaya kadar hastanın yere basmaması gerekir. Bu süreçte ayak alçıda tutuluyor. Bir ay kadar da özel bir bot giymek durumunda kalınıyor. Ameliyat yaklaşık 1-1,5 saat içinde tamamlanıyor. Ortalama 6 ay içinde hastalarda tam başarı sağlanabiliyor. Ancak hastaların daha sonra ağır işleri yapmaması gerekir. Ayak kireçlenmesi sorununda uygulanan bu ameliyat kişinin yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefler.

  ]]>
  Ayak Baş Parmak Uyuşması https://www.ayak.gen.tr/ayak-bas-parmak-uyusmasi.html Sat, 27 Oct 2018 17:31:34 +0000 Ayak Baş Parmak Uyuşması, Ayak baş parmak uyuşması, genel olarak ülkemizde pek rastlanılan bir durum değildir. Ayak baş parmak uyuşması hastalıklar arasında çok fazla rastlanılan rahatsızlıklar arasında olmamasına karşı Ayak Baş Parmak Uyuşması, Ayak baş parmak uyuşması, genel olarak ülkemizde pek rastlanılan bir durum değildir. Ayak baş parmak uyuşması hastalıklar arasında çok fazla rastlanılan rahatsızlıklar arasında olmamasına karşın, ayak baş parmak uyuşması başka türlü hastalıklar sonucu gerçekleşebilme ihtimali oldukça yüksektir. Yani kendi başına bir rahatsızlık türü olmamakla birlikte sürekli olarak uyuşmadığı takdirde pek bir sorun teşkil etmediği uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Ayak baş parmakları kısa süreli oluşan duyu kayıpları ile alakalı olabilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus ayak baş parmaklarda uyuşmalar uzun süreçlerde kendini tekrarlayarak devamlı bir hal aldığı takdirde en akın hastaneye başvurulmalıdır. Bununla birlikte kısa süreli olan kronik bir hal almadan devam eden uyuşmaların yanında başka belirtilerde gerçekleşiyorsa aynı şekilde risk taşıdığından en yakın hastaneye başvurarak uzman bir doktor kontrolünde gerekli incelemeleri yapılmalıdır. Bizde sizler için risk taşıyan ayak baş parmak uyuşması ve risk taşımayan ayak baş parmak uyuşması nedenlerini ayrı başlıklar altında aktaracak olursak;

  Risk Taşıyan Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri; Risk taşıyan ayak baş parmak uyuşmaları genel olarak parmaklarda uyuşma sırasında bazı önemli rahatsızlıklar ile birlikte gerçekleşiyorsa riskli olarak nitelendirilir. Ve en yakın hastaneye gidilerek gerekli operasyonların yapılması gerekmektedir. Bundan dolayı riskli olan belirtileri maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Ayak baş parmak uyuşması ile birlikte,  farkında olmadan istek dışı idrar kaçırma gerçekleşiyor ise,
  • Ayak baş parmak uyuşması yanında baş parmakta hissetmeme duygusu ve felç olmuş gibi hareket ettirememe gerçekleşiyor ise,
  • Ayak baş parmak uyuşması sonrasında kısa süreli bilinç kaybı ve baş dönmesi gibi belirtiler gerçekleşiyor ise,
  • Ayak baş parmak uyuşması başlangıcı esnası ve sonrası da nöbet geçirir gibi ellerde ve ayaklarda istem dışı titreme oluşuyor ise,
  • Ayak baş parmak uyuşması ile birlikte ayaklarda aşırı yanma hissi ile birlikte uyuşma sonrasında uzun süren karıncalanmalar gerçekleşiyor ise,
  • Ayak baş parmak uyuşması ile birlikte ayaklarınız dışında bacaklarınızda da hareket etmede zorlanıyor ve kısa süreli de olsa aynı şekilde belden alt kısımdan aşağıya doğru hareket etmekte zorlanma oluşuyor ise.
  Bu tür belirtiler de  hiç  vakit kaybetmeden en yakın hastaneye başvurmalı ve uzman bir doktor kontrolünde gerekli araştırmalar ve incelemeleri yapılarak oluşabilecek ciddi rahatsızlıkların önlemini alabilirsiniz. Bunun dışında tek başına gerçekleşen ve kısa süreli uyuşmaların hiçbir riski olmadığını fakat uzun süreli sık sık tekrarlayan uyuşmalar gerçekleştiği takdirde hastaneye başvurmalısınız. 

  Ayak Baş Parmak Uyuşması
  Risk Taşımayan Ayak Baş Parmağı Uyuşması Nedenleri; Risk taşımayan ayak baş parmakları genel olarak vücudunuz da bazı sistematik aksamalar sonucu veya darbeler sonucu gerçekleşebilir. Kısa süreli olan sık sık tekrarlamayan ayak uyuşmaların başlıca nedenlerini maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • İlk olarak gerçekleşme sebebi genel olarak ayaklara alınan darbeler ile birlikte ayak baş parmak uyuşması kısa süreli olarak meydana gelebilir.
  • Daha öncesinde kan dolaşımı ile ilgili hastalık varsa ve kanser teşhisi konulmuş bir çok kişide ayak baş parmak uyuşması meydana gelebilmektedir.
  • Depresyondan kaynaklı olarak özellikle geceleri bir türlü uyumayan bir çok kişide ayak baş parmak uyuşması meydana gelmektedir.
  • Ayak baş parmak uyuşması genel olarak kan dolaşımında oluşan dolaşım sisteminde ki rahatsızlıktan kaynaklı olarak kan dolaşımın düzensiz ve sorunlu bir şekilde kan dolaşımı gerçekleştirildiği takdirde meydana gelmektedir.
  ]]>
  Ayak Bileği Şişmesi https://www.ayak.gen.tr/ayak-bilegi-sismesi.html Sun, 28 Oct 2018 09:47:49 +0000 Ayak Bileği Şişmesi, vücudumuzda ki dokular arasında fazla miktarda sıvı birikmesine ödem denmektedir. Bu durumda ödem oluşan yerde şişlik meydan gelir. Ödem şişlikleri en çok ayaklarda, ellerde, bileklerde, bacaklarda ve koll Ayak Bileği Şişmesi, vücudumuzda ki dokular arasında fazla miktarda sıvı birikmesine ödem denmektedir. Bu durumda ödem oluşan yerde şişlik meydan gelir. Ödem şişlikleri en çok ayaklarda, ellerde, bileklerde, bacaklarda ve kollarda görülür. Bunun yanı sıra iç organlarda da ödem oluşabilmektedir. Bu ödem belli başlı akciğerde, beyinde ve gözde görülebilmektedir. Bölgesel ödemlerin yanı sıra vücutta genel bir ödemde oluşabilmektedir. Ödem aniden olabileceği gibi yavaş yavaş da oluşabilmektedir. Bazen vücutta ödem olduğu anlaşılmayabilir. Ön belirti olarak kişi kilo aldığını düşünebilir hatta gözlerde şişme ile de kendini gösterebilir. 

  Ayak Bileği Şişmesine neden olabilecek sebepler şunlardır. Kişinin uzun süre hareketsiz kalması ile ayak bileklerinde geçici olarak ödem oluşabilmektedir. Bu tür şişmeler de endişe edecek bir durum yoktur ayakları dinlendirilmesi ve normal aktivite ile şişlik geçecektir. Ayak ve ayak bileğinde oluşan yaralanmalar. Ayak burkulması, kırılma vs. gibi durumlarda ayak bileğinde şişme ile o bölge de ağrı, hassasiyet, yürürken zorlanma görülebilir. Lenf ödem de ayak bileğinde şişmeye neden olmaktadır. Bu hastalığa, lenf damarlarının veya lenf düğümlerinin düzgün çalışmaması etkendir. Bu durum tedavi edilmezse kansere dönüşebilecek ciddi bir hastalıktır. Ayrıca bileklerde şekil bozukluğuna neden olabilmektedir. Bacakta oluşabilecek enfeksiyonlarda ayak bileğinde şişmeye neden olur. Eğer enfeksiyon tedavi edilmezse ileride bacaklarda sinir hasarına sebebiyet verebilmektedir. Kullanılan bir takım ilaçlar kortizon içeren ilaçlar, östrojen, progesteron, kalsiyum kanal blokeri, Steroid içermeyen iltihap sökücüleri sayabiliriz. Ayak bileği şişmesinde sık karşılaşılan bir diğer etkende hamileliktir. Venöz yetmezlik bu durumda kanın bacaklara akmasını sağlayan kapakçıklar zarar gördüğü için kan bacaklardan kalbe doğru verimli akmaz. Böyle durumlarda iyi bir tedavi gerekmektedir. Yaşlılık da ayak bileği şişmesine neden olabilecek durumlardandır.

  Ayak Bileği Şişmesi
  Ayak Bileği Şişmesi tedavisi altta yatan herhangi bir hastalık olmadığı sürece oldukça basit önlemlerle önüne geçilebilecek bir rahatsızlıktır.Ayağı havada tutmak,buz uygulaması, rahat kıyafetler giyilmesi, hafif egzersizler, beslenme alışkanlıklarında değişiklikler kişinin rahatlamasını sağlicak önlemlerdir
  ]]>
  Diyabetik Ayak https://www.ayak.gen.tr/diyabetik-ayak.html Sun, 28 Oct 2018 20:07:24 +0000 Diyabetik Ayak, Şeker hastalarının ayaklarında meydana gelen yaralar ve şekil bozuklukları diyabetik ayak olarak adlandırılır, bir metabolizma hastalığıdır. Kişilerin hayatını etkileyen ciddi sorunlara yol açabilir. Pr Diyabetik Ayak, Şeker hastalarının ayaklarında meydana gelen yaralar ve şekil bozuklukları diyabetik ayak olarak adlandırılır, bir metabolizma hastalığıdır. Kişilerin hayatını etkileyen ciddi sorunlara yol açabilir. Problem oluşmadan önce yada erken dönemde gerekli önlemler alınmalıdır. Aşırı basınç yükü ve işin içine enfeksiyonun da  katılmasıyla oluşan bu hastalık kimi zaman organ kaybına kadar gidebilmektedir.

  Nedenleri: Uyarıcı ağrı ve acı duyularında azalma veya acı duyularının kaybı, derinin kuruması ve esnekliğini kaybetmesi, ayakta meydana gelen şekil bozuklukları, damar yetmezlikleri.

  Ayak muayenesinde dikkat edilmesi gerekenler

  Ayakta kızarıklık, ısı artışı, hassasiyet, yara, şekil bozukluğu ve nasır olduğu zaman muayenelerde dikkat edilmesi gerekir.

  Alınması gereken önlemler

  Sigara içenlerin, sigara içmemeleri veya mümkün olduğu kadar azaltmaları, şekeri yüksek ya da düşük seyreden hastaların şeker  seviyesi kontrollerini zamanında yapmaları, verilen diyete uyulması, bahsettiğimiz üzere bu hastalıkta tercih edilen ayakkabı ve çorapların maddesi ve ayağa uygunluğu büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, çorap ve ayakkabıların kontrolleri yapılmalıdır, çoraplar sık değiştirilmeli, hijyenik olmasına özen gösterilmeli, evde dahi çıplak ayakla dolaşmamalı, son olarak dinlenme de önemli bir husustur. Ayakları dinlendirmeli ve bacaklar yükseğe kaldırılmalıdır. Bu bacakların altına konulacak bir yastık aracılığıyla veya yere yatar vaziyette bacakları duvara dikerek yatmak şeklinde olabilir. Ayakları ısıtmak için soba yada kalorifer, sıcak su torbaları gibi bir ısıtıcı kesinlikle kullanılmamalıdır. 

  Günlük Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı

  Her şeyden önce hijyenik olmakla başlanmalı işe. Ayaklar yıkandıktan sonra mutlaka kurulanmalı, ayak tamamen nemlendirici kremle nemlendirilmeli, tırnaklar düz bir şekilde kesilmeli, ayakları aşırı sıcak ve soğuktan uzak tutmalı, Ayakta oluşmuş yaraların üzerine basmamaya özen gösterilmelidir.

  Diyabetik Ayak

  Ayakkabı Seçimi ve Seyahat Esnasında Yapılması Gerekenler

  • Ayakkabının üyük yada küçük olmaması gerekir
  • Esnek zeminli ayakkabı seçilmeli, ayak tabanı şekline göre ayakkabının içine pedler konulmalıdır.
  • Burun kısmı geniş olan parmakların ayakkabının içinde rahatça hareket edebiliyor olmasına dikkat edilmelidir.
  • Yeni alınan ayakkabılar ayağı alıştırarak giyinmek gerekir.
  • Terlik veya sandaletlerle  dolaşılmamalı.
  • Gereken ayak bakımı yapılmalı, kullanılan bir ilaç veya devam eden bir tedavi varsa takip edilip vaktinde doktora kontrollere gidilmelidir.
  • Çok uzun süre yol yürümemeye  özen gösterilmeli.
  • Uzun sürecek bir yolculuk söz konusu ise bacaklar yükseğe kaldırılmalıdır.

  Diyabetik Yaranın İlerlemesi Nasıldır

  Ayak derisindeki kızarıklık ile başlar ve öbek öbek su birikimleri oluşur, Bu su toplayan bölgeler yada farklı alanlarda yüzeysel yaralar gelişir. Bütün yaralar yüzeysel olmakla kalmaz, bazı kişilerde yanlış ayakkabı, çorap, hijyen gibi durumlara dikkat edilmemesiyle derin yaralar meydana gelir. Bu yaralar deri altı enfeksiyonlara yol açar ve daha da ilerisi kemik enfeksiyonu meydana gelir, ayak kemikleri enfekte olur. Bu durum bu hastalıkta gelinen en tehlikeli noktadır, gangren ile sonuçlanır.

  ]]>
  Ayak Altında Ağrı https://www.ayak.gen.tr/ayak-altinda-agri.html Mon, 29 Oct 2018 18:06:40 +0000 Ayak altında ağrı, genellikle şiddeti farklı etkilerde olabilir. Ağrılar ayaklardaki hassas dengenin bozulması sonucunda gelişebilir. Ayaktayken vücut ağırlığı eşit dağılır. Ağırlık ilk önce ayaklarda topuk Ayak altında ağrı, genellikle şiddeti farklı etkilerde olabilir. Ağrılar ayaklardaki hassas dengenin bozulması sonucunda gelişebilir. Ayaktayken vücut ağırlığı eşit dağılır. Ağırlık ilk önce ayaklarda topuk kemiğine, ayaktaki ilk tarak kemiğinin başına etki eder. Ardından beşinci tarak kemiği başına, sonra 2. 3. ve 4. ayak tarak kemiklerinin başını etkiler. Ayak altında zeminle teması sağlayan 3 nokta yer alır. Bu sayede kişilerin dengede durması daha kolay olur. Ayaktaki ilk parmakta bulunan 2 kalın kemik, ayağın temas ettiği alanı iter. 5. parmaktaki kemiklerin kısa olması ise metatarsal kemikler yüzündendir. Bu alan vücudu ileriye itmek için olmalıdır. Ayak altında diğer nokta topuk kemiğidir. Bu nokta oldukça hassas bir dengeye sahiptir. Ayak yere tam basmadığında, vücut ağırlığının 3 katının kaldırabilecek güçte olur. Ayak altında ağrı ayak sağlığının ihmal edilmesi halinde, çeşitli hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilir. Bu hassas dengenin bozulması ne yazık ki böyle sonuçlara yol açabilir.

  Ayak altı ağrısının nedeni

  Ayak altı ağrısına neden olan rahatsızlıklar içinde en fazla etkili olanı morton nöroması denilen hastalıktır. Ağrı tarak bölümünde sürekli olur. Sinirin iyi huylu tümörü olarak görülse de, gerçek bir tümör denilemez. Ayak altından parmaklara giden digital sinirin çevresindeki dokuda kalınlaşma olur. Nöroma sinir parmak kemiklerine bağlanmak için, ligament altından geçerken oluşur. Bu rahatsızlık çoğunlukla 3. ve 4. parmakların arasında, travma ve aşırı basınca karşı verilen yanıttır. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre 10 kat yüksektir. Belirtileri arasında; tabandan parmaklara uzanan yakıcı ağrı karakteristiktir. Ayakkabı giyildiğinde, aktiviteler sırasında ağrı artar. Geceleri fazla ağrı olmaz. Ayak parmaklarındaki uyuşma bir yan etki olarak hissedilebilir. Dar kalıp ve yüksek topuk ağrıların artmasına yol açar. Kemiklere baskı yaparak, sinirde sıkışma olur ve ayak altı ağrısı artar.

  Ayak Altında Ağrı

  Ayak altı ağrısı tanısı ve tedavisi nasıl yapılır

  Bu yakınması olan hastaların ayakları fiziksel olarak muayene edilirse, kemiklerin arasından elle fark edilebilen tıkırtı sesi ya da kitle olabilir. Röntgen çekilerek ayak kemiklerindeki gerilim kırıkları tespit edilir. Tanı yapıldıktan sonra tedavide farklı yollar uygulanabilir. Bunların arasında ayakkabıların değiştirilmesi önceliklidir. Yüksek topuklu, dar ayakkabılar giyilmemelidir. Bunların yerine alçak topuklu, yumuşak derisi olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Böylece ayaklardaki basınç azaltılır ve sinir rahatlatılır. Ayakları rahatlatmak için, ayakkabı içine destekleyici konulabilir. Bu sayede kemikler yukarıda tutulur, irritasyon hafifletilerek sinirin üstündeki basınç azaltılmış olur. Ayrıca korkikosteroid enjeksiyonu sayesinde ayaklar rahatlatılarak, sinirin şişliği azaltılır. Bu tedaviler sayesinde hastalardaki ayak altı ağrısı % 80 oranında azaltılır. Bu tedaviler etki etmezse, cerrahi girişim yapılabilir. Ameliyatta sinirin bir kısmı kesilerek, çevredeki dokular serbest bırakılmakta ve ağrının etkisi iyice azaltılmaktadır. Ayak altı ağrısı bazen kişiler için dayanılmaz derecede olabilir. Bu yüzden belirli aralıklarla dinlenmek iyi gelecektir.

  ]]>
  Bebeklerde Ayak Terlemesi https://www.ayak.gen.tr/bebeklerde-ayak-terlemesi.html Tue, 30 Oct 2018 07:09:07 +0000 Bebeklerde ayak terlemesi, Bebeklerin aşırı terlemenin nedeni genellikle ailesel  veya genetik olabilir. Ailesel aşırı terleme ter bezlerinin aşırı  çalışması nedeni ile meydana gelir. Bebeklerde ayak terlemesi aslında ç Bebeklerde ayak terlemesi, Bebeklerin aşırı terlemenin nedeni genellikle ailesel  veya genetik olabilir. Ailesel aşırı terleme ter bezlerinin aşırı  çalışması nedeni ile meydana gelir. Bebeklerde ayak terlemesi aslında çok sık görülen bir durum değildir. Genel olarak bebeklerin ilk aylarda ter bezleri gelişmediği ya da gelişimlerini tamamlayamadıkları için el ve ayaklarda terlemeler olur. Bebeğin kan şekerinde düşme varsa bu da bebeklerin el ve ayaklarında terleme olabilir. Bu terleme sonucunda çocukta titreme, dalgınlık ve bakışlarında kaymalar görülebilir. Bu durumda en yakın sağlık ocağına ya da hastaneye gidilmesi gerekir ve tüm kontrollerin yaptırılması gerekir. Çünkü bebeğin kan şekerinde problem olmuş olabilir. Ve ya bir hastalığın başlanğıcı olabilir. Bebeğin aşırı giydirilmesi, çorapbın kalın olması sonucu el ve ayakların terlemesine sebep olur. 

Bebeklerde Ayak Terlemesi
Genelde terlemeler bir hastalık başlangıcı olmaz ya da bir hastalığa yol açmaz. Fakat bazı bebeklerde lokal sorun oluşabilir. Bebeğin aşırı, teri üzerinde kalır ve kurulanmaz ise yani uzun süre bekletilirse bu da çocukta bölgesel enfeksiyonlara neden olabilir. Ya da mantar, pişik, kötü kokular ve benzeri hastalıklara da neden olabilir. Bu durumda bebeğin aşırı terlemesini önlemek onun huzuru ve sağlığı acısından faydalı olacaktır. Bir de bebeklerde ve çocuklarda el ve ayak terlemesi genetik olabilir. Bu durumda da yine bir doktora muayene ettirilmelidir. Ama korkulacak bir şey değildir.
]]> Ayak Egzama https://www.ayak.gen.tr/ayak-egzama.html Tue, 30 Oct 2018 07:41:42 +0000 Ayak egzama, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir problemdir. Son derece zor bir şekilde iyileşme gösteren bu hastalığın erken teşhisi son derece önemlidir. Yapılan erken teşhisler bu hastalık üzerinde mükemme Ayak egzama, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir problemdir. Son derece zor bir şekilde iyileşme gösteren bu hastalığın erken teşhisi son derece önemlidir. Yapılan erken teşhisler bu hastalık üzerinde mükemmel etkiler yaparak hastalığın daha hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamaktadır. Ayak egzaması son derece çok görülen ve genellikle ayakları günün birçok saatinde ayakkabı içerisinde olan kişilerde görülmektedir. Bu durumdan en çok etkilenenler ise tam gün eğitim gören kişilerdir. Bu kişiler gün boyu ayakkabı içerisinde olan ayaklarında egzaması sorunları ile karşılaşabilmektedir. Özellikle yaz aylarında bu gibi sorunlar nedeni ile doktora giden insanların sayısı oldukça artmaktadır. Yaz aylarında bu gibi sorunların artmasının en büyük nedeni ise egzamanın sıcak ortamlarda gösterdiği hızlanma etkileridir. En yaygın cilt hastalıklarından biri olan egzema vücutta hemen hemen her bölgede görülebilen bir hastalıktır. Aslında meydana gelmesinde en büyük etkili olan durum bakteriler ve enfeksiyonlar olan egzama hastalığı ayakta da bu nedenlerden dolayı çokça görülmektedir. Vücutta her bölgede görülen bu hastalık ayaklarda genellikle çok terleme ve bakteriyel nedenlerle görülen bir durumdur. 

Ayak egzamasının en büyük nedeni ayakta meydana gelen tahriş durumlarıdır. Ayaklarda görülen ve genellikle iş nedeni ile oluşan tahrişler zamanla enfeksiyonların bu bölgede çoğalmasına neden olarak egzama gibi cilt hastalıkları görülebilmektedir. Enfeksiyon ve bakteri açısından son derece yoğun olarak görülen ayaklarda bu gibi egzama sorunları çokça görülebilmektedir.

Ayak egzama sorunun bir diğer nedeni ise kişilerde genel olarak görülen kuru cilt problemidir. Kuru cilt problemi olan kişilerde genellikle bacaklar olmak üzere vücutta bu gibi cilt hastalıklarının görülmesi son derece normaldır. Bu durum kişilerde ayaklarda da görülerek zamanla diğer bölgelere geçerek sorun haline gelmektedir. 

Daha birçok nedeni olan ayak egzamasının en büyük nedenlerinden biri ise kişinin bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde en küçük stres durumlarında bile kişinin  ayak bölgesinde ya da diğer bölgelerde çok büyük problemler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle kişi bağışıklık sisteminin güçlendirecek şeyler yaparak bu tür problemlerin önüne geçebilir.

Ayak Egzama
Son olarak kadınlarda hamilelik nedeni ile ya da adet dönemleri nedeni ile meydana gelen hormon değişiklikleridir. Meydana gelen bu hormon değişiklikleri kişinin cildi başta olmak üzere birçok organın farklılaşmasına neden olabilmektedir.

Ayak egzama genellikle meydana gelmeden önce ya da meydana geldiğinde kişide farklı belirtiler göstererek bu belirtilerle kişinin farklı rahatsızlıklar duymasına neden olabilmektedir 
 • Örneğin ayakta görülen egzama durumunda en çok sorun olan durum sürekli ve şiddetli bir şekilde görülen kaşıntı durumlarıdır. Egzama olan bölgede meydana gelen kaşıntılar kişilerde çok zor anların meydana gelmesine neden olarak kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır.
 • Bir diğer belirti ise hem egzama nedeni ile hem de kaşıntıları olan kişinin bölgeyi kaşımasına bağlı olarak ortaya çıkan kızarıklık durumlarıdır. Bu durum ister ayakta olsun ister diğer bölgelerde olsun oldukça estetik problemlere neden olmaktadır. Bu durumda yine kişiler için büyük rahatsızlıklara neden olmaktadır.
]]>
El Ayak Yanması https://www.ayak.gen.tr/el-ayak-yanmasi.html Wed, 31 Oct 2018 03:43:50 +0000 El ayak yanması, genellikle yetişkinlerde rastladığımız bir rahatsızlıktır. Çoğu geçici bir sorun olmakla beraber yanma hissinin uzaması durumunda bir doktordan yardım almanız faydalı olacaktır. El ve ayaklarda meydana gelen g El ayak yanması, genellikle yetişkinlerde rastladığımız bir rahatsızlıktır. Çoğu geçici bir sorun olmakla beraber yanma hissinin uzaması durumunda bir doktordan yardım almanız faydalı olacaktır. El ve ayaklarda meydana gelen geçici yanma hissi kimyasal maddelere alerjisi olmasından oluşabileceği gibi koşucularda da böyle bir yanma hissinin oluşması söz konusu olmaktadır. Koşucu değilseniz ve kimyasal maddelerle haşır neşir değilseniz bu sorunun başka bir sebeple meydana geldiği düşüncesi gelmelidir. 

El ve ayak yanmasının nedenlerine bakacak olduğumuz zaman şeker hastalığı, alkol kullanımı, B12 vitamini eksikliği karşımıza çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra menopoza giren bayanlarda da böyle bir sorun ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman yanma şikayetinin azalması için naylon çorap kullanılmaması, uzun süre ayakkabı giymemek ve ayakları havalandırmak, uzun süre ayakta kalmamak, elleri sürekli deterjanla temas ettirmemek ya da deterjan kullanıldığında eldiven kullanmak, acılı, tuzlu ve baharatlı yiyecekler tüketmemek, ağrı oluştuğunda ılık su ile banyo yapmak faydalı olacaktır.

El Ayak Yanması
El ve ayak yanması sorunu için bitkisel olarak kullanabileceğiniz yöntemler de bulunmaktadır. Genel olarak bunları şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Uykuya yatmadan evvel sarı renkli yoğurt suyu tüketin.
 • 4 lahana yaprağını yarım litre suda kapalı bir tencere içinde kaynattıktan sonra sabah ve akşam yemeklerden önce ya da sonra tüketin. Bu kürü 3 gün kullanıp 3 gün ara vererek kullanabilirsiniz.
 • El ve ayaklarınıza limon suyu sürmeniz faydalı olacaktır.
 • Sarı kantaron yağıyla el ve ayaklarınıza masaj yapıp yatın.
]]>
Ayakta Şişlik https://www.ayak.gen.tr/ayakta-sislik.html Thu, 01 Nov 2018 01:39:35 +0000 Ayakta şişlik, vücuttaki, herhangi bir uzuvdaki şişlik sıvı toplanması sonrasıoluşur. Şişliğin tıpaki karşılığı Ödem olarak adlandırılmaktadır.. Ödem sonucu bu organ, normal büyüklüğünden farklı olarak büy Ayakta şişlik, vücuttaki, herhangi bir uzuvdaki şişlik sıvı toplanması sonrasıoluşur. Şişliğin tıpaki karşılığı Ödem olarak adlandırılmaktadır.. Ödem sonucu bu organ, normal büyüklüğünden farklı olarak büyük görünecektir. Bazı ödemlerde ateş, ağrı, kaşıntı, sızı gibi olumsuz bir takım ödemlerde ise ağrı oluşmamaktadır. Ayağın şişmesi ile ilgili bir çok durumda ölüm tehlikesi bulunmamaktadır. Riskli olan durumlar ise doku zedelenmesi ve kanaması durmayan durumlardır. Bu vakalar çok acil tedavi gerektiren tıbbi durumlardır. Ayak şişmesi ile doktora başvuran hastada, özellikle iki ayak da şişmişse kalp yetmezliği ya da böbrek yetmezliği söz konusu olabilir. Bu durumda önce bir iç hastalıklar yani dahiliye uzmanına baş vurmak gerekir. Bunun için uygulanan basit bir test, bacağın diz altında kemiğin bulunduğu yere parmakla bastığınızda eğer bir boşluk, çukurluk kalıyorsa buna iz bırakan şişlik (ödem) adı verilir. Bu şekilde iki ayakta da görülen bir sonuç genellikle kalp yetmezliği ya da varislerin yani toplar damarların genişlemesine sebep olarak bir toplar damar topluluğunda kan toplanmasını gösteren bir bulgudur ve mutlaka dahiliye uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Ayakta Şişlik

Fakat tek tarafta görülen bir şişlik varsa o zaman o bölgedeki sorunları ortaya çıkarmaya yönelik teşhis yöntemlerine gidilmelidir. Bu da ultrason, tomografik tetkikler, hastanın detaylı muayenesi bu tedaviye yardımcı olur. Ayak şişmesi bir çok sebepten olabilir. Uzun bir süre ayakta kalmak, gebelik, ayak burkulması, kalp ve kalbe bağlı dolaşım sistemi bozuklukları gibi bir çok sebebe bağlı olabilir. Bu sebeple ayak şişmelerini tek taraflı ayak şişmesi ve iki taraflı ayak şişmeleri olarak ikiye açıdan ele almak daha sağlıklı olacaktır. İki taraflı şişmeler yani ödemler genellikle böbrek yetmezliği veya kalp hastalıklarının öncü belirtileri olabilir. Tek taraflı şişmeler genellikle tehlikeli olmayıp incinme, zedelenme gibi sebeplerden oluşabilir. Ayakta meydana gelen şişlikler ağrısız bir şişlik olabileceği gibi, ağrılı olup morarmalar, kaşıntı, hissizlik belirtisi, kızarıklık, sertleşme ve hassasiyet gibi belirtiler de  eşlik edebilir. Bunlara ek olarak, bazı durumlarda ayağın yumuşak doku ya da derideki bir enfeksiyondan durumundan söz edilebilir.

]]>
Ayaklarda Yanma https://www.ayak.gen.tr/ayaklarda-yanma.html Thu, 01 Nov 2018 18:19:39 +0000 Ayaklarda yanma, birçok kişinin içinde bulunduğu ayak sorunları aralarında bulunur. Farklı nedenlerden meydana gelen ayak tabanı yanması, birtakım kişilerde hayat kalitesini bozacak seviyede yaşanabilir. Ayaklarda yanma, birçok kişinin içinde bulunduğu ayak sorunları aralarında bulunur. Farklı nedenlerden meydana gelen ayak tabanı yanması, birtakım kişilerde hayat kalitesini bozacak seviyede yaşanabilir.

Yanma duygusu ayakların zemininde hissedilen hararet ve hassaslık model tarif edilebilir. Birçok kişilerde ayak zemininde görünmesine nazaran, birtakım kişilerde yanma bileklere ve baldır bölgesine denli uzanabilir. Yapılmış olan araştırmalar ayak tabanı yanmasının bayanlarda daha çok miktarda göründüğünü saptama etmiştir, Çoğunlukla 50 yaş üzerindeki kişilerde daha çok miktarda görülse de, 25 yer 45 yaş arasındaki kişileri de tesiri altına alabilir. Ayak zemininde yanma olduğunda ayaklarda sızlama başlayarak, ağrı, kızarıklık, iltihaplanma benzeri etkiler görülmeye başlar.
  
Ayak tabanı yanmasının nedenleri nelerdir 

Travmalar: Ayakların kazalara maruz kalması halinde, ayak parmaklarında kırık meydana gelmesi şeklinde, ayakta yanma hissedilmeye başlar, Bunun dışındaki travmalar fazla miktarda kilolar sebebiyle ayaklara fazla yüklenme, kuvvetli burkulma, ayağa uyumlu olmamış ayakkabılarla uzunca yürüyüşler yapmak ya da koşma sebebiyle oluşabilir. 

Sinir sıkışması problemi: Sinir sıkışması çoğunlukla ayak parmaklarından üçüncü ve dördüncü parmak arasındaki bölgedeki sinirlerde meydana gelen doku büyümesidir. Doku büyümesi sinir huzursuz edince yanma sorunu yaşanmaya başlar. Ayak bileğinde tarsal tünel sendromu ayaklarda yanmaya sebep meydana gelen meselelerden biridir. Bu sorun sinirlerin ayağa girdiği bilek bölümünde meydana gelir.

Ayaklarda Yanma
Ayak mantarı: Ayaklarda meydana gelen mantar enfeksiyonları yanmaya sebep olabilmektedir. Bu oluşumlar ılık ve nemli ten yüzeyinde meydana gelir. Uzunca zaman ayaklarında ayakkabıyla kalanlar ve fazla terleyen kişilerde bu sorun sık sık yaşanabilir. Bilhassa sporla uğraşanlar bu meseleye daha çok miktarda yatkın olurlar. Rahatsızlığın meydana geldiği yerde müesseseye, pullanma, kaşıntı, sızlama ve yanma hissedilir.   

Alerjik reaksiyonlar: Ayaklarda alerjiye neden meydana gelen etkenler sebebinden kaşıntı sızlama, ağrı ve yanma oluşabilir. Alerjiye sebep meydana gelen etkenler çoraplar, ayakkabılar, deterjan ve sabunlar olabilmektedir. Şunlar saptama edilirse kullanımının ayrılınması yanma meselesine çare olacaktır.  

Diyabetik nöropati: Bu sorun yalnızca şeker hastası kişilerde yaşanır. Diyabetik nöropati ayakta ve bacakta meydana gelen sinirlerin hasar görmesiyle ve kanda bulunan glikoz düzeyinin yükselmesiyle meydana gelir. Geceleri yaygın biçimde ayak yanması sorunu yaşanır. Bunun yakınında ayaklarda uyuşma ve karıncalanma yanma şikayetine eşlik edebilir.  

Diğer yanma nedenleri: Kan dolaşımıyla alakalı sorunlar kan damarlarını etkileyen bir unsurdur. Bunun sonucu olarak ayakta yanma duygusu meydana gelir. Yanma duygusu böbrek ve karaciğer hastalıkları, artrit benzeri hastalıkların belirtisi model meydana çıkabilir. Bununla beraber genetik yatkınlık, B12 vitamin eksikliği, sigara ve içki alışkanlığı, obezite benzeri meselelerde ayak zemininde yanma tesiri yapabilir.

Ayak tabanı yanması ne türlü tedavi edilir 

Bu sorunun rehabilitasyonunun yapılması amaçlı ilk olarak bunun için neden meydana gelen sebep belirlenmelidir. Sebebin tedavi edilmesi ayaktaki yanmanın geçmesini sağlayacaktır. Bunun yakınında ayağın temizliğine ilgi edilmesi. ayakkabıların rahat olanlardan seçilmesi, terlemeyi engellemek amaçlı uyumlu çoraplar giyilmesi, ayakların rahat olması amaçlı gerekiyorsa özel tabanlık kullanılması yararlı olabilmektedir. Şayet yanmayla beraber ağrı meydana geliyorsa, ağrı kesici ilaçlar kullanışlıdır.  
]]>
Ayak Dikeni https://www.ayak.gen.tr/ayak-dikeni.html Fri, 02 Nov 2018 07:47:33 +0000 Ayak dikeni, daha çok topukta meydana gelen ayak ağrısıdır. Kişide yürüme zorluğu yaşanmasına neden olabildiği gibi sabah uyandığınız zaman ayağınızda ağrılar oluşmasına da neden olabilmektedir. Bunun sebebi gün içeris Ayak dikeni, daha çok topukta meydana gelen ayak ağrısıdır. Kişide yürüme zorluğu yaşanmasına neden olabildiği gibi sabah uyandığınız zaman ayağınızda ağrılar oluşmasına da neden olabilmektedir. Bunun sebebi gün içerisinde oluşan ayak ağrılarının topukta toplanmasıdır. Bu ağrıları bir yerde uzun süre oturup ayağa kalktığınız zaman da hissedebilirsiniz. Yürüme mesafenizi azaltan bu ağrılar yaşam kalitenizin de düşmesine neden olmaktadır.

Ayak dikeni dediğimiz topuk dikeninde asıl sorun ayaktaki kasların yeteri kadar esnek bir şekilde çalışamamasıdır. Özellikle kilo problemi olan kişilerde ve yanlış ayakkabı kullanımında böyle bir sorunlar karşılaşmak söz konusu olabiliyor. Bu sorunun tedavisinde birkaç aşama bulunmaktadır. İlk olarak kişinin doktor tarafından verilen ayak egzersizlerini yapması gerekmektedir. Buna ek olarak destekleyici ayakkabıların kullanılması gerekmektedir. Fizik tedavi yöntemlerinin de kullanılarak tedavinin desteklenmesi gerekmektedir. Tüm bunların etkili olmaması durumunda ise cerrahi müdahale yapılması gerekebilmektedir.

Ayak Dikeni
Ayak dikeni bulunan kişilerin ağrıların esas olduğu bölgeleri destekleyici ayakkabılar kullanması gerekir. Bayanların dolgu topuk ayakkabılar kullanması doğru bir seçim olacağı için tercihin bu yönde yapılması daha doğru olacaktır. Ayrıca ayaklara fazla yük verilmemesi, kilolu bir kişi iseniz zayıflamaya çalışmanız da ağrılarınızın azalması ve yaşam kalitenizin artması için önemlidir.
]]>
Ayak Çatlaması https://www.ayak.gen.tr/ayak-catlamasi.html Fri, 02 Nov 2018 10:08:37 +0000 Ayak çatlaması, genellikle ayak topuklarını etkileyen ve toplumda yaygın olarak görülen sorunlardan biridir. Görsel açıdan hoş olmayan bu sorun genellikle ciltteki kurumadan, topuklu ayakkabıların uzun süre giyilmesi Ayak çatlaması, genellikle ayak topuklarını etkileyen ve toplumda yaygın olarak görülen sorunlardan biridir. Görsel açıdan hoş olmayan bu sorun genellikle ciltteki kurumadan, topuklu ayakkabıların uzun süre giyilmesi sonucunda ayak topuklarına yapılan baskı sonucunda ya da çıplak ayakla yere basma gibi nedenlerden oluşur. Buna engel olmak için ayaklara düzenli bakım yapılmalı ve nemlendirici krem kullanılmalıdır. Bunlar çatlakları derinleşmeden tedavi edebilir. En önemli etken ayak cildinin nemli tutulmasıdır. Bu yüzden ayaklarınızda vazelin kullanımı ya da uygun bir nemlendirici krem kullanımı tavsiye edilir. Gerekirse bitkisel çözüm önerileriyle buna çare bulabilirsiniz. Bedenin yükünü taşıyan ayaklarınıza gereken özeni her zaman gösterin.

Ayak çatlaması için öneriler

Çatlaklar derinleştikçe ağrıya ve kanamaya yol açar. Bunu dikkate alarak ayak çatlaması derinleşmeden önlem almaya çalışmalısınız. Ayaklarınızı nemlendirici kremle sürekli nemli tutmalısınız. Bunu banyo sonrasında henüz ayaklar nemliyken masajla birlikte uygularsanız daha iyi olur. Ardından pamuklu bir çorap giyilerek, kremin cilde nüfuz etmesi sağlanmalıdır. Ancak ayaklarınızı temizlediğiniz zaman kokulu sabunlar kullanmamaya çalışın. Bunlar aksine ayakların cildini kurutabilir.

Gündüz dışarıda ayakkabı içinde kalan ayaklarınızı akşamlar ılık su koyduğunuz bir leğenin içinde tutabilirsiniz. Bu ayak kokusuna iyi geldiği gibi, cildin nemlenmesini sağlayacak bir uygulamadır. Fakat cildi kurutacak kadar sıcak su kullanmayın. Daha sonra ayaklarınızı kurulayın ve nemlendirici kremi masajla birlikte sürün.

Ayak Çatlaması

Ayak sağlığında en önemli kozmetik ürünü vazelindir. Ayak çatlaması içinde yararlıdır. Geceleri yatmadan evvel ayağınıza vazelin sürün. Bu sayede ciltte nem tutulacak ve kuruyan cildiniz yumuşayacaktır. Yine ayağınıza pamuklu çorap giymeyi ihmal etmeyin. Sabahları ayaklarınız yumuşak olacaktır.

Ayak çatlaması için içeriğinde badem yağı ve aloe vera olan doğal ürünlerde kullanabilirsiniz. Bu ayak cildinizi yumuşatır. Ayrıca zeytinyağı ile balı karıştırıp, ayaklarınıza sürerseniz çatlamalara iyi gelir. Bal ani bakteriyel etkisi ile ayak çatlamasındaki enfeksiyonlara engel olur.

Ayak çatlama sorunu olanların açık ayakkabıları tercih etmemesi gerekir. Pamuklu çoraplar giymeli ve ayaklarına hava aldırmaları gerekir. Kanamalı çatlaklarda eğer sızlama sorunu varsa, mutlaka doktora gidilmeli ve tedavi olunmalıdır.

]]>
Ayak Burkulması https://www.ayak.gen.tr/ayak-burkulmasi.html Fri, 02 Nov 2018 20:25:36 +0000 Ayak burkulması, genellikle iç tarafa dönen ayak bileği nedeniyle dıştaki bağların zedelenmesi sonucunda oluşur. Bu çoğu kişinin yaşayabileceği sorunlardan biridir. Ancak tedavi edilebilir bir durumdur. Burkulma sonu Ayak burkulması, genellikle iç tarafa dönen ayak bileği nedeniyle dıştaki bağların zedelenmesi sonucunda oluşur. Bu çoğu kişinin yaşayabileceği sorunlardan biridir. Ancak tedavi edilebilir bir durumdur. Burkulma sonucunda dışta oluşan şişkinlikle birlikte ayak ve topuğu etkileyen morluk belirgindir. Fazla ciddi derecede bir burkulma değilse, birkaç gün içinde iyileşmeye başlar.

Ayak burkulması neden olur

Bu sorun hatalı bir hareket sonucunda oluşabileceği gibi, devamlı şekilde yapılan işler nedeniyle bu alanda oluşan gerilmeyle meydana gelebilir. Ayak bağlarındaki lifler elastik olduğu için, aşırı zorlanma ya da kaza sonucunda burkulma olabilir. Ayak burkulmasında liflerde ya da küçük damarlardaki kopma morarmaya neden olabilir. Vücudun ağırlığını taşıyan ayaklar sürekli olarak hareket halinde olduğundan, her zaman ayak burkulması olabilir.

Ayak burkulması belirtileri

Burkulma sonucunda meydana gelen hasar nedeniyle ayakta iltihaplanma oluşmaya başlar. Ağrı, kızarıklık, ateş ve şişkinlik etkileri ne kadar belirgin olursa, ayaktaki hasarda fazla olur. Hasarlanan alanda sinir liflerinin gördüğü hasara bağlı olarak ağrının şiddeti de fazla olur. Hasar alan dokulardan çıkan zehirli maddeler sinirlere zarar vermeye başlar. Eğer küçük damarlarda hasar ve zedelenme olursa, ciltte kızarıklık oluşur. Buradaki damarların dokuyu iyileştirmek için genişlemesi de, bölgenin şişmesine yol açar.

Ayak Burkulması

Ayak burkulması tedavisi

Ayak burkulması şiddetine göre farklı şekilde tedavi edilir. Eğer hafif bir burkulma varsa, bir süre ayağın hareketsiz tutulması sayesinde iyileşme sağlanır. Ayrıca bu bölgeye soğuk uygulama yapılması da yararlı olur. Böylece şişmeye neden olan genişlemiş damarlar daraltılabilir. Kan akışının yavaşlatılmasıyla şişlik ve ağrı azalır. Bunun yanında sinir uçlarındaki sıvı birikimine engel olmak için bandajlama yapılması da tavsiye edilir. Fakat basıncın arttırılmaması için sıkı bir bandaj olmamalıdır. Burkulmada hasar fazla olursa bir süre dinlenme ihmal edilmemelidir. Daha hızlı iyileşmek için hafif bir masaj uygulanabilir.

Burkulma şiddetli olursa, tedavide cerrahi girişim gerekebilir. Ağrı için ağrı kesici kullanılabilir, fakat bu tedavide etkili olmaz. Bu şekilde ağrı azaldığında, kesinlikle ayağın üzerine basılmamalıdır. Dinlemeyle iyileşme sağlandığında, kısıtlı hareketler yapılabilir. Eğer uzun süre ağrı geçmezse, mutlaka doktora gidilmelidir. Bazen burkulma sonucunda kıkırdak dokuda kırık, eklemlerde çatlak gibi sorunlar olabilir. Bu yüzden röntgen, MR gibi tetkikler yapılmalıdır. Ayağın üzerine basılmaması da gerekir.

]]>
Hamilelikte Ayak Şişmesi https://www.ayak.gen.tr/hamilelikte-ayak-sismesi.html Sat, 03 Nov 2018 11:29:24 +0000 Hamilelikte ayak şişmesi özellikle hamileliğin altıncı ayından sonra ayak bilekleri ve aya sırtında ortaya çıkmaktadır. Hamilelerin %80'inde görülen bu durum bazı hamilelerin yürüyememesine neden olabilecek şekilde rahatsız Hamilelikte ayak şişmesi özellikle hamileliğin altıncı ayından sonra ayak bilekleri ve aya sırtında ortaya çıkmaktadır. Hamilelerin %80'inde görülen bu durum bazı hamilelerin yürüyememesine neden olabilecek şekilde rahatsızlık verebilmektedir. Hatta bazılarının daha önce giydikleri ayakkabıları giyemediği ve 2 numara daha büyük ayakkabı satın almak zorunda kalması söz konusu olabilmektedir. Bu şişliklerin çok uzun süre ayakta kalındığı zaman ortaya çıktığını görebilmek mümkün olduğu gibi günün geç saatlerinde oluştuğunu görebilmek de mümkündür.

Hamilelikte ayak şişmesi havanın sıcak olduğu zamanlarda daha sık rastlanılan bir durumdur. Hatta bazı kadınların sadece ayaklarında değil aynı zamanda ellerinde, el bileklerinde, yüzde ve göz kapaklarında da şişme meydana gelmesi söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple bazı hamilelerin ilerleyen gebelik haftalarında yüzüklerini çıkarmak zorunda kaldıklarını ve her zaman kullandıkları bileklikleri daha geniş takmak zorunda kaldıklarını görebilmek de mümkündür. Çalışan kadınlarda, hamile kalmadan önce kilolu olan bayanlarda, hamilelikte hızlı kilo alan kişilerde, düzensiz beslenenlerde, ikiz gebeliklerde ve ayak varisi olanlarda hamilelik dönemi sırasında ayak şişmesi sorunu daha sık görülebilmektedir.

Hamilelikte Ayak Şişmesi
Hamilelikte ayak şişmesi sorununun oluşumuna bakacak olduğumuz zaman gebeliğin ilerlemesi ile beraber hücreler arası sahada sıvı miktarının artması ve bu da dokuların daha şiş bir hale gelmesine neden olduğunu görüyoruz. Ödem olarak adlandırılan bu durum rahim basısı sebebi ile oluşan dolaşım yavaşlamasından çok etkilenen ayak bilekleri gibi alanlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu bölgeye parmağınızla bastığınız zaman hamura basmışsınız gibi içe göçtüğünü ve parmağınızı bastığınız yerde beyazlık oluştuğunu görebilirsiniz.

Hamilelikte ayak şişmesi ve ayaklarda ödem oluşması sorununu çözebilmek için fazla ayakta kalmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra akşamları evde dinlenirken ayaklarınızı yukarı kaldıracak şekilde oturmaya dikkat etmelisiniz. Gündüzleri sıkı pantolon ve iç çamaşırı giymekten kaçınmalı ve özellikle sıcak havalarda dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. Turşu gibi tuzlu gıdaları fazla tüketmemeye ve yemeğinize fazla tuz eklememeye de dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.
]]>
Ayak Mantar https://www.ayak.gen.tr/ayak-mantar.html Sun, 04 Nov 2018 02:39:07 +0000 Ayak mantar, ayak mantarı çok yaygın olan bir cilt sorunudur. Bir çok insanda ömrü boyunca en az bir defa ayak mantarı oluşur. En çok erişkin ve ergenlik dönemindeki erkeklerde görülür, bayanlarda ve on iki yaşından küç Ayak mantar, ayak mantarı çok yaygın olan bir cilt sorunudur. Bir çok insanda ömrü boyunca en az bir defa ayak mantarı oluşur. En çok erişkin ve ergenlik dönemindeki erkeklerde görülür, bayanlarda ve on iki yaşından küçük çocuklarda ise daha az rastlanır. Ayak mantarı kolayca tedavi edilebilmesine karşın başarılı bir tıbbi tedaviden sonra bile tekrar edebilmektedir. Hastalığa neden olan mikrop, mantar ismi verilen küçük bitki benzeri organizmalardır. Mantar en çok karanlık, nemli, havasız ve ılık ortamlarda büyür. Ortak kullanım yerleri ve ortak kullanılan havlu, ayakkabı, terlik benzeri eşyalar mantarların çoğalması ve yayılması için çok uygundur. Ayrıca ayakkabı vurması, pişikler, su, deterjan, çorap ve sentetik giysilere bağlı tahrişler de ayaklarda mantar oluşması ve gelişmesi için uygun ortam hazırlar. 

Ayak Mantar
Ayak mantar hastalığı tıbbi olarak tedavi edilmediğinde tırnaklara da bulaşabilir. Tırnak mantarı çoğunlukla hafif bir yaralanma ile başlar. Örneğin, ayak ve el tırnaklarının kırılması, tırnakların olduğundan fazlaca kısa kesilmesi, dar ayakkabının ayak tırnağını sıkıştırması gibi. Islaklık, terleme, ayakların gereğinden az havalanması, ayak ve tırnak mantarının oluşması için uygun koşullardır. Tedavi olmamış ayak mantarı özellikle ciltte çatlamalara, su biriken yaraların çıkmasına ve bakteriyel enfeksiyonlara neden olacaktır. Mantar teşhisi konulduktan hemen sonra tıbbi tedaviye başlanmalıdır. Ayak mantarından korunmak için şu önemli kurallara uymamız gerekmektedir; Ayak temizliği için, serin ve kuru tutulmalıdır. Pamuklu, yün ya da bunlar gibi ter emici maddelerden yapılmış çoraplar giyilmelidir. Ayakkabılar ayağa dar veya geniş olmamalı ve böylece ayağa ya da tırnaklara baskı azaltılmalıdır. Yüksek topuklu, dar burunlu, eski, yıpranmış bakteri barındıran ayakkabılar, çorapsız giyilen ayakkabılar ya da başka bir insanın ayakkabısı giyilmemelidir. Halı döşenmiş zeminler, banyo yerleri, duşlar, jimnastik spor salonları,  yüzme salonları, soyunma odaları, hamamlar gibi yüksek miktarda mantar barındıran yüzeylere uzun süreli basmaktan sakının.
]]>
Ayakta Ödem https://www.ayak.gen.tr/ayakta-odem.html Mon, 05 Nov 2018 00:43:01 +0000 Ayakta Ödem, vücudumuzdaki dokular arasında fazla miktarda sıvı birikmesine ödem denmektedir. Bu durumda ödem oluşan yerde şişlik meydan gelir.  Ödem şişlikleri en çok ayaklarda, ellerde, bileklerde, bacaklarda ve kollarda gör Ayakta Ödem, vücudumuzdaki dokular arasında fazla miktarda sıvı birikmesine ödem denmektedir. Bu durumda ödem oluşan yerde şişlik meydan gelir.  Ödem şişlikleri en çok ayaklarda, ellerde, bileklerde, bacaklarda ve kollarda görülür. Bunun yanı sıra iç organlarda da ödem oluşabilmektedir. Bu ödem belli başlı akciğerde, beyinde ve gözde görülebilmektedir. Bölgesel ödemlerin yanı sıra vücutta genel bir ödemde oluşabilmektedir. Ödem aniden olabileceği gibi yavaş yavaş da oluşabilmektedir. Bazen vücutta ödem olduğu anlaşılmayabilir. Ön belirti olarak kişi kilo aldığını düşünebilir hatta gözlerde şişme ile de kendini gösterebilir. 

Ayakta Ödem; ödemin en çok görülen yerlerinden bir tanesi de ayak bileği dir. Sıvı birikmesi olarak adlandırılan ödem, alınacak basit önlemlerle önüne geçilebilinir. Sıvı birikimini önlemek için öncelikle hayat tarzınızda basit değişiklikler yaparak başlayabilirsiniz. Tabi en başta ayakta ödeme sebep olabilecek hastalıkları elemek gerekmektedir. Bu hastalıklar, kalp damar hastalıkları, hormonal bozukluklar, karaciğer hastalıkları ve bazı alerjiler dir. Bunun için öncelikle bir doktora görünmek gerekmektedir. 

Ayakta Ödem
Ayakta ödem uzun süre ayakta kalmaktan, kan dolaşım sistemindeki sorunlardan, diyabet gebelik  veya metabolik bir hastalığın varlığında, ayakları uzun süre hareketsi ve sarkık bırakıp bırakmamaktan, ödemle birlikte herhangi bir burkulma, incinme veya kırığın olup olmadığına  birde aşırı tuz tüketimine bağlı olup olmadığına bakılmalıdır. Ayakta ödem herhangi bir hastalık sonucu oluşuyor ise öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Şayet ödem herhangi bir hastalığa bağlı değil ise bazı önlemlerle ödem kontrol altına alınabilmektedir. Ödemin iyileşmesi için öncelikle ayağa ve ayak tabanların iyi bakmak gerekmektedir. Ayağı her gün ılık bir su ile yıkayın, yumuşak bir havlu ile ayak tabanlarından kurutun, ıslak bırakmayın, mümkün olduğu kadar ayaklarınızı sarkıtmadan ve aşırı ayakta durmaktan kaçının, özellikle sigara içmekten ve bacak bacak üzerine atmaktan kaçının, her fırsatta ayaklarınızı kalp seviyesinden yukarıda tutun, fazla tuz tüketmeyin, hafif egzersizler yapıp C vitamininden zengin beslenin.
]]>
Ayak Altında Su Toplaması https://www.ayak.gen.tr/ayak-altinda-su-toplamasi.html Mon, 05 Nov 2018 07:40:08 +0000 Ayak Altında Su Toplaması, bir çok etkenlerden dolayı gerçekleşmektedir. Fakat ilk olarak gerçekleşme nedeni genel olarak ayak mantarları olanlarda ayak altında su toplaması gerçekleşmektedir. Bunun yanında a
Ayak Altında Su Toplaması, bir çok etkenlerden dolayı gerçekleşmektedir. Fakat ilk olarak gerçekleşme nedeni genel olarak ayak mantarları olanlarda ayak altında su toplaması gerçekleşmektedir. Bunun yanında ayak altında su toplaması uzun süre ayakta durma sonucu ve bu süreç içerisinde ayakların havalandırılmasını sağlamakla birlikte terleme ve tahrişlerden kaynaklı olarak ayak altında su toplaması gerçekleşir. Ayrıca ayak altında su toplaması bir diğer nedeni ise piyasada bulunan zararlı ayakkabılardan kaynaklı olarak ayak altında su toplaması gerçekleşir. Özellikle ayakları sıkıştıran ve bundan dolayı ayakların içeride ayakkabılara sürtünmeleri sonucu ayak altında su toplaması gerçekleşir. Belirtmiş olduğumuz etkenlerden dolayı ayak altında su toplaması gerçekleşir. Bundan dolayı bu etkenlere bağlı olarak gerçekleşen ayak altı su toplaması için önlem alınarak rahatsızlığın gerçekleşmesi öncesinden önü alınabilir. Bizde sizler için bazı önemli tedbirleri maddeler halinde açıklayacak olursak;
 • Ayak altı su toplaması genel olarak ayaklarda bulunan mantarlardan dolayı gerçekleşiyorsa mutlaka mantarlı kısımı temiz tutmalı ve doktor kontrolünde mantarlar için verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Ayrıca ayaklarda bulunan mantarlar temiz tutulması ile birlikte bol bol havalandırılmalı bu şekilde ayak altı su toplaması önlenebilir. 
 • Ayak altı su toplaması bir diğer oluşmaması için bir diğer alınacak önlem, genel olarak ayaklarınızı her daim temiz tutmalısınız. Ve günlük olarak çorap değiştirmesi ve yıkanmasını sağlamalısınız. Belirtmek gerekirse ayak altı su toplaması terlemeye bağlı olarak gerçekleşen tahrişlerden dolayı da oluşmaktadır.
 • Ayak altı su toplaması önlemleri arasında bir diğeri ise uzun süre ayakta durmanızdandır. Günümüzde çalışma koşulları göz önüne alındığında böyle bir duruma mecbur kalabilirsiniz. Sizde önlem olarak ara ara tek ayaklarınızı değiştirerek kaldırabilir. Ve bu şekilde dinlendirebilirsiniz. Ayrıca ara ara havalandırılmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Ayak altı su toplaması önlemleri arasında bi diğeri ise ayakkabı tercihlerinizi çok iyi yapmalısınız ayaklarınız için sağlıklı olan ayakkabıları tercih ediniz. Çünkü günlük olarak sağlıksız ayakkabılar, özellikle ayaklarınızın serçe parmak kısımı ve çevresinde vurması sonucu aşırı sürtünmeye bağlı olarak ayak altı su toplaması gerçekleşir. 
Ayak Altında Su ToplamasıAyak Altı Su Toplaması Tedavi Yöntemleri; Ayak altı su toplaması tedavi yöntemleri arasında ise ilk olarak oluşan baloncukların iltihaplı olup olmamasına dikkat ediniz. Oluşan baloncuklar çok büyümüş ve iltihaplı bir şekilde gerçekleşiyorsa mutlaka en yakın hastaneye başvurulması ve tedavisi gerçekleşmelidir. Çünkü iltihaplanmaya bağlı olan ayak altı su toplaması tedavisinde antibiyotik tedavisi kullanılarak gerçekleşir. Ayrıca belirtmek gerekirse mantarlardan kaynaklı olarak oluşan ayak altı su toplaması fazla bakterilerden dolayı iltihaplı olarak gerçekleşmektedir. Bunun dışında diğer türlü gerçekleşen ufak ve iltihapsız olan ayak altı su toplaması tedavisinde ise kendiniz evde dikkatli bir şekilde bazı uygulamalar ile oluşan baloncukları büyümeden yok edebilirsiniz. İlk olarak istirahat etmeli ve fazla ayaklarınızın üstünde durmamalısınız. Bunun yanında banyo sonrasında mutlaka ayaklarınızı kurulamalı ve her banyo sonrasında özellikle baloncuk olan kısımı nemlendiriciler ile korumalısınız. Ve en önemlisi her akşam mutlaka sabunlayarak temizce yıkamalısınız. 
]]>
Ayak İltihabı https://www.ayak.gen.tr/ayak-iltihabi.html Mon, 05 Nov 2018 16:45:45 +0000 Ayak iltihabı, diğer birçok hastalık gibi farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. Genellikle iş hayatı nedeni ile sürekli olarak ayakta ve ayakları ayakkabı içerisinde olan kişilerde me Ayak iltihabı, diğer birçok hastalık gibi farklı nedenlerden dolayı oluşabilecek hastalıklar arasında yer almaktadır. Genellikle iş hayatı nedeni ile sürekli olarak ayakta ve ayakları ayakkabı içerisinde olan kişilerde meydana gelen ayak iltihabı farklı şekillerde görülebilen bir durumdur. Bazı insanlarda son derece şiddetli bir şekilde görülen ayak iltihabı kişinin iş hayatında ya da eğitim hayatında son derece olumsuzlukları meydana gelerek sorunlara neden olmaktadır. Ayak iltihabı sorunu erken bir şekilde müdahale edildiğinde çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat insanların bu durumu önemsemeyerek doktora bile gitmemesi nedeni ile bu gibi sorunlar daha çok büyüdükten sonra önemsenmektedir. Fakat durum ilerlediği için yapılan tedavilere rağmen sorun çözülememektedir. Bu nedenle meydana gelecek ya da gelmiş olan iltihaplanma durumları erkenden müdahale edildiğinde çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Ayak iltihabi meydana gelmeden önce bazı belirtiler göstermektedir. Bu belirtilere bakılarak doktorunuz bu gibi bir problemin meydana geleceğini tahmin ederek sizler için önlemler alabilecektir. bu sayede ileri ki günlerde büyük sorunların karşınıza çıkması önlenebilecektir.

Ayak iltihaplanması probleminin en büyük nedeni birçok kişide meydana gelen ayak mantarları sorunudur. Ayak mantarı müdahale edilmediğinde ilerleyerek yavaş yavaş ayakta herhangi bir bölgesinde meydana gelerek mantarlar ayağın bazı bölgelerine yoğunlaşarak iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bu iltihaplanmalar son derece artarak şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrılar ise kişinin yürüyüş bozuklukları yaşamasına ya da spor, egzersiz gibi etkinliklerini yapamamasına neden olmaktadır. Ayak iltihaplanması aynı zamanda kişide ayak kokusuna neden olarak şiddetli kokularla hem kişinin hemde kişinin etrafındaki insanların bu durumdan etkilenmesine neden olmaktadır. Ayak iltihaplanması sorununda doktor tarafından yapılan tedavilerin süresi oldukça uzun olabilmektedir. Özellikle ayak iltihabı ilerlemiş ise sorun aslında daha da zordur. Çünkü ilerlemiş olan iltihaplar yapılan tedavilere çok daha zor cevap verebilmektedir. Bu durumda tedavilerin uzun süreceği mutlaka bilinmelidir. Bunun yanında ayakta görülen iltihaplanma durumunun diğer neden ise ayaklarda meydana gelen tahrişlerden kaynaklanan iltihaplanmalardır. Bu iltihaplanmalar ise ilerlemeden önce kişi tarafından nemlendirici krem uygulamaları ile kolay bir şekilde yayılmadan ve gelişmeden ortadan kaldırılabilmektedir 

Ayak İltihabı
Ayak iltihabı her yaştan kişide ve her cinsiyetten kişilerde görülebilecek bir durum olduğu için günümüzde birçok insan risk grubundadır. En çokta sürekli olarak ayakları terleyen insanlarda problem haline gelen ayak iltihapları aniden ortaya çıkmayan bir durumdur. Birçok zaman yavaş yavaş ortaya çıkan bu durum için yapılabilecek olan bazı şeyler vardır. Bu nedenle ayak iltihabı görülme riski olan kişiler hastalık oluşmadan önce bazı önlemleri alarak birçok sorundan korunabilirler. Bu durum özellikle de daha önce söylediğimiz gibi sürekli ayakta çalışanlar ve sürekli ayakkabı giyen kişiler için geçerlidir. Öncelikle su kabarcığı olarak ortaya çıkan ayak iltihaplanması problemi zamanla iltihaplanmaya ve şiddetli ağrılara neden olabileceği için bu durumu yaşayan kişilerde son derece dikkatli olmalıdır. 
]]>
Ayak Su Toplaması https://www.ayak.gen.tr/ayak-su-toplamasi.html Tue, 06 Nov 2018 11:36:28 +0000 Ayakta Su Toplanması, Ayağın  su toplaması bir anda meydana gelmez, genelde sorun önceden fark edilir. Ciddi sorunları önlemenin ilk yolu sorunu mümkün erken fark etmektir. Ayakta su toplanması, tahrişe bağlı olarak ortaya Ayakta Su Toplanması, Ayağın  su toplaması bir anda meydana gelmez, genelde sorun önceden fark edilir. Ciddi sorunları önlemenin ilk yolu sorunu mümkün erken fark etmektir. Ayakta su toplanması, tahrişe bağlı olarak ortaya çıktıysa birkaç gün içinde kendi kendine geçebilir. Ama ayakta toplanan su kısa sürede geçmiyorsa bir doktora başvurmak gerekir. Daha çok uygun olmayan ayakkabı veya ayağın sürekli ayakkabının içinde olmasından dolayı oluşabilir. Ayakta su birikmesi oluşunca önce suyu çıkartılır daha sonrada nemlendirici ayak kremiyle nemlendirilerek iyileşmesi beklenebilir. Ayakta oluşan bazı su kabarcıkları sadece ayakkabıdan kaynaklı değil ayaktaki mantarlardan da oluşabilmektedir. Bu durumun tedavisi daha uzun sürelidir, ilaç tedavisine başvurulur, hem mantarı hem su kabarcıklarını tedavi edecek ilaçlar kullanmak gerekir. Ayakta su toplayan yer, eğer su kabarcığı küçükse patlatılmamalıdır. Ama kabarcık büyükse ağrıyı geçirmek için steril bir şekilde suyu dışarı çıkarmak doğrudur. Tahrişe bağlı olarak oluşan su kabarcıkları için nemlendirici kremler, bakteriye bağlı oluşan su kabarcıkları için ise mutlaka hem oral alınan antibiyotik ilaçlar hem de deriye doğrudan uygulanan antibiyotikler kullanılmalıdır. Eğer su kabarcığı uzun süre ayağınızda kalıp geçmiyorsa bu bakterilere bağlı bir durumdur ve bu ciddi sorunlara neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında fazla zaman geçirmeden doktora başvurmak gerekmektedir. Ayakkabı alırken herkesin ayak yapısının farklı olduğu gözönünde bulundurulup, kişiler kendi ayak yapısına uygun olan ayakkabıyı seçmeye özen göstermelidir.Ayakların su toplamaması için bu son derece önemlidir. 

Ayak Su Toplaması

Ayakkabıyla birlikte kullanılan çoraplar da çok önemlidir. Eğer ayakları aşırı terleyenlerdenseniz pamuklu çorapların kullanımından kaçınmanız gerekir, çünkü pamuk nemi tutan bir maddedir. Pamuktan ziyade daha özel çoraplardan kullanılmalıdır. Bunlar doğa yürüyüşleri için üretilmiş olan sentetik/yünlü, topuk bölgesi destekli çoraplar giyinilmelidir. Eğer ayağınız kolay su toplayan bir deri yapısına sahipse ve çabuk su topluyorsa çift çorap kullanarak ayakkabıyla ayak arasındaki sürtünmeyi engelleyebilirsiniz. Oluşan su kabarcığının nasıra dönüşmemesi için, öncelikle çok fazla yürümemeye özen göstermek gerekir. Su kabarcıklarının iyileşme sürecinde kullanılan nemlendirici kremler nasır oluşumunu engeller. Bununla birlikte ayağı vuran yada çok sıkan, topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Ayağımızda su kabarcığı oluşturan ayakkabı  iki gün üst üste giyilmemelidir. Tercih edilen çoraplar su toplamasının önlenmesinde özellikle önemlidir. Eğer mevsim yaz ise parmak arası terlikler tercih edilebilir. Banyo sonrasında ayakları nemlendirmek ayaklarda nasır oluşumunu ve çeşitli ayak rahatsızlıklarını önlemektedir. Ayrıca kuru ve serin tutmakta su kabarcıklarının oluşumuna engel olacaktır. Gerektiğinde ayaklar dinlendirilmelidir. Eğer ayaklarda nem ya da aşırı sürtünme hissediliyor ise yürüyüş temposu  düşürülmeli ya da ayakkabı ve çoraplar çıkarılarak bir mola verilmeli ayak dinlendirilmelidir.  Mümkünse olduğunca kuru, yeni ve temiz çoraplar giyinilmeli. Özellikle yakınlarda dere gibi su kaynakları var ise ayakları bir süre suya sokmak ve iyice kurulandıktan sonra kuru çoraplar giyinmek mucizevi sonuçlar sağlar. Mekan ve hava koşulları müsade ettiği zamanlarda yürüyüş sandaletleri kullanmakta ayağı rahatlatır.   

]]>
Ayak Siğili https://www.ayak.gen.tr/ayak-sigili.html Tue, 06 Nov 2018 17:52:50 +0000 Ayak siğili, çoğunlukla ayak tabanını tutan siyah noktalı, koyu kahve ya da gri renkteki oluşumlardır. Genellikle ortak kullanımda olan havuzlarda, spor salonlarında, banyoda, duşta çıplak atakla dolaşan kişileri et Ayak siğili, çoğunlukla ayak tabanını tutan siyah noktalı, koyu kahve ya da gri renkteki oluşumlardır. Genellikle ortak kullanımda olan havuzlarda, spor salonlarında, banyoda, duşta çıplak atakla dolaşan kişileri etkiler. Bu şekilde kolayca bulaşabilir. Ayak siğili olan kişilerin temas ettiği alanlara, eşyalara temas etmek bulaşmasını sağlar. Bunların sebebi HIV virüsü olduğu için, vücutta hızla yayılır. Siğilin ortaya çıkışı bazen ayları bulur. Farklı bir gelişim izlediğinden, ilerlemenin nasıl olacağı bilinmez. Bazen siğiller ayak tabanında yıllarca kalır. Kendi ayağında siğil bulunan kişiler bile bile bunlara temas edince, kendi vücutlarında başka yere dokunmamalıdır. Bu siğilin bulaşmasını sağlar.

Ayak siğili tek başına olabileceği gibi, çok sayıda da olabilir. Vücuttaki diğer siğillere göre, cilde gömülü halde olurlar ve ağrıya sebep olurlar. Kişinin kilosuyla orantılı şekilde büyürler. Üzerine yapılan baskı arttıkça siğilde büyür. Tabandaki siğillerdeki kanama odakları siyah, kırmızı ya da kahve renkli olabilir. Büyüklüklerine ve derinliklerine göre ağrıya neden olurlar.

Ayak siğili tedavisi nasıl olur

Ayak siğili genellikle tabandaki baskı noktalarında oluşur. Buna ayak topuğuyla, ayakların parmak kökleri de dahil olur. Siğiller ciddi bir sağlık sorununa sebep olmasa bile, ağrı etkisi olduğundan tedavi edilmelerinde yarar vardır. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler siğillerin nedeni olan HIV virüsü ile daha kolay savaşır. Herkeste farklı bir gelişimi olan siğillerin önemli bir bölümünde şiddetli ağrı olduğundan, yürümede bile zorluk yaşanır. Çocukları ve ergenleri etkileyen siğillerde, henüz vücutları dirençsiz olan bu kişilerde daha fazla yakınmaya neden olur. Ayak siğili tedavisinde evde bile bazı önlemler uygulanabilir. Fakat vücuttaki diğer siğillere oranla ayaktakilerin iyileşmesi daha uzun sürede olur. Özellikle cilt farklılıkları oluşursa, doktora gidilmesi önerilir. Evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri ise;

Ayak Siğili

Salisilik asit: Bitkilerin içeriğinde olan salisilik asit, lokal cilt tedavisinde kullanılır. Yakı, asit boya, krem olarak ta satılabilir. Ayaklar ılık suyla yıkanarak uygulamaya geçilmelidir. Çünkü bu şekilde ilaç cilde daha iyi nüfuz edebilir. Ancak salisilik asit siğil olmayan yerlere temas ettirilmemelidir. Salisilik asit gece ayakta kalmalı ve daha sonra siğiller fırçalanarak temizlenmelidir. Bu pomza taşı ya da törpüyle de yapılabilir. Fakat siğilleri fırçaladığınız eşyayı sonradan kullanmayın.

Elma sirkesi: Pek çok sağlık sorununa iyi gelen elma sirkesi siğil tedavisinde de kullanılabilir. Bunu yaparken vazelin, pamuk ve tıbbi bant kullanacaksınız. Önce siğilin çevresindeki sağlıklı dokuya vazelin sürün. Elma sirkesini pamukla siğilin üzerine sürün. Daha sonra pamuğu siğilin üzerine koyun. Bunu bantla yapıştırın. Gece boyunca ayağınızda kalsın. Bir süre bunu uygularsanız yararını göreceksiniz.

Hint yağı: Karbonat ve hint yağını karıştırın. Bu lapa şeklindeki karışımı siğilin üzerine sürün. Üzerine tıbbi bant kapatarak, 1 gece bekletin. Daha sonra yumuşamış olan ayak siğili fırçalanır ve temizlenir.

]]>
El Ayak Ağız Hastalığı https://www.ayak.gen.tr/el-ayak-agiz-hastaligi.html Wed, 07 Nov 2018 15:37:05 +0000 El ayak ağız hastalığı, en fazla 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen viral bir rahatsızlıktır. Ancak bazen yetişkinlerde bundan etkilenebilir. El ayak ağız bölgesinde meydana gelen döküntülere ateş eşlik ed El ayak ağız hastalığı, en fazla 5 yaşın altındaki çocukları etkileyen viral bir rahatsızlıktır. Ancak bazen yetişkinlerde bundan etkilenebilir. El ayak ağız bölgesinde meydana gelen döküntülere ateş eşlik eder. Nedeni echo virüs, poliovirüs, coxacki virüs türü virüslerde meydana gelen enterovirüs ailesidir. İçlerinde en fazla coxsackie virüs A16 nedeniyle oluşur. El ayası ve ayak tabanında düz döküntüler olur. Bazen döküntülerin içleri su toplayabilir. Kırmızı küçük lekeler ilerleyen zamanda ülserleşme eğilimi gösterir. 1-2 günde deri döküntüsü ilerler. Nadir olarak kalça, dizler ve genital bölgeyi etkiler. bebeklerde yutma güçlüğüne neden olabilir. Bazen el ayak ağız hastalığı yayılmaz ve belirli alanda kalır.

El ayak ağız hastalığı gelişimi

Bu rahatsızlık döküntüden sonra nadiren aseptik menenjit, ensefalit tipi komplikasyonlara yol açabilir. İnsanlara birbirinden bulaşma temas yoluyla olur. Virüs boğaz bölgesinde, gaita ve döküntüler arasında yerleşir. Meydana gelen lezyonlara temas etme ya da oral yol hastalığın bulaşmasını sağlar. İyileşen hastalar belirli bir süre taşıyıcı olurlar. Bu sebeple hastalar tam olarak iyileşinceye kadar sağlıklı kişilerden izole edilmelidir. Yetişkin kişiler bu hastalığı herhangi bir belirti olmadan geçirebilir. Hatta ağrılı başka bir hastalıkla karıştırılabilir

El Ayak Ağız Hastalığı

El ayak ağız hastalığı teşhisi

Doğru bir tedavinin uygulanması bakımında, bu hastalığa doğru tanı konmalıdır. Bu nedenle hastanın yaşı, meydana gelen döküntülerin özellikleri ve semptomlar en iyi şekilde değerlenmelidir. Döküntülerden parça alınarak virüs tespit edilmelidir. Parçalar PCR ile virüs izole edilerek ya da virüslere karşı koruyucu antikor üretilerek yapılmalı.

El ayak ağız hastalığı tedavisi

Tedavinin yapılması için öncelikle doğru teşhis konulmalıdır. Öncelikle herkes bu hastalıktan koruyucu bir aşının olmadığını bilmelidir. Bu yüzden hastalar sağlıklı kişilerden önce ayrılmalı, bunlarla temas ettirilmemelidir. Bu aşamada temizliğe özen gösterilmelidir. El ve ayak temizliği, tuvalet temizliği yapılmalıdır. Bebeklerin alt bezi değiştirildikten sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Çocukları fazla etkileyen bir hastalık olduğundan, oyuncaklara kadar dezenfekte edilmelidir. Meydana gelen ağrı, ateş gibi semptomlara karşı ilaçlar kullanılabilir. Yaralara tedavi edici solüsyonlar kullanılır. Bu hastalıkta temizlik ve hijyenin çok önemli olduğu dikkate alınmalıdır.

]]>
Ayak Estetiği https://www.ayak.gen.tr/ayak-estetigi.html Thu, 08 Nov 2018 02:36:34 +0000 Ayak Estetiği, Hastaların ayaklarındaki ağrıların, şişliklerin, bozuklukların,  nasırların ve yaraların  giderilmesi için yapılan operasyondur. Vücudun yükünü taşıyan ayaklarda çok gerekli bir müdahale gerekme Ayak Estetiği, Hastaların ayaklarındaki ağrıların, şişliklerin, bozuklukların,  nasırların ve yaraların  giderilmesi için yapılan operasyondur. Vücudun yükünü taşıyan ayaklarda çok gerekli bir müdahale gerekmedikçe operasyonun gerçekleştirilmemesi gerekir.  Fizyolojik herhangi bir sorunu olmayan ayaklarda, kemiklerde ve düzeltme işlemleri kalıcı sorunlara neden olur. 

Ayak estetiği ne kadar ilgisiz gelsede şeker hastalarının da sık sık gerçekleştirdiği  operasyonlar arasında yer alır. Ayaklardaki estetik bozukluklar genellikle sadece ayakların görünümü ile sınırlı değildir. Fizyolojik bozuklukları da beraberinde getirir. Bu bozukluklar düzğün giymemekten ve çabuk yorulma, zor yürüme gibi  neğatif etkileri bulunur. 
 
Ayak estetiği sadece bir görüntü ameliyatı değildir. Ama görüntüsü  çok bozuk hallerde yapılması uygundur. Ayaklarının görüntüsünden memnun olmayanlar estetik ameliyatlarının sayesinde daha iyi bir görünüm elde edilebilir. Ayak  estetiği operasyonları kadınların ayaklarından memnun olması için yapılır. Böylece  kendine daha çok güvenen ve kendini  beğenen kadınların sayısı artmıştır. 

Ayak Estetiği
Ayak Estetiği Nasıl Yapılır

Operasyon önce ilk olarak bacak ve ayak bileğinin yapısı inceleniyor. Ayak bileğinin inceltilmesine gerek varsa bacağa bir uyğulama yapmaya gerek olup olmadığına bakılıyor. Daha sonra işlem yapılacak olan bölgeye yönelik çizimler yapılır. Operasyon yaklaşık bir saat kadar sürebilir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilir.Kişi operasyon sonrası hemen normal yaşamına dönebilir.
]]>
Ayak Tabanı https://www.ayak.gen.tr/ayak-tabani.html Thu, 08 Nov 2018 04:32:47 +0000 Ayak Tabanı; genel olarak incelendiğinde ayaklarımızın alt kısımı ve  yürümemizde en çok faydası olan kısımdır. Bundan dolayı ayak tabanı organı alt kısımda bulunan bir çok bileşenlerden meydana gelmektedir. Bunlar a Ayak Tabanı; genel olarak incelendiğinde ayaklarımızın alt kısımı ve  yürümemizde en çok faydası olan kısımdır. Bundan dolayı ayak tabanı organı alt kısımda bulunan bir çok bileşenlerden meydana gelmektedir. Bunlar ayak topuğu, ayak içi ve ayak pençesi gibi faktörlerden ayak tabanı meydana gelmektedir. Ayak tabanı bu bileşenler sayesinde vücudumuzu taşımaktadır. Bundan dolayı ayak tabanı oldukça önemlidir. Her bir bileşenin ayrı ayrı görevleri mevcuttur. Fakat ayak tabanında oluşan bu bileşenlerin asıl ana görevleri vücudu taşımak ve sağlıklı bir şekilde yürüyebilmemizi sağlamaktır. Ayak tabanları genel olarak ayak içi kıvrımlı bir şekilde oluşur. Fakat bazı insanlarda halk arasında ki ismiyle düz taban rahatsızlığında ayak kavisi bulunmamaktadır. Ayak içinde oluşan boşluk arasında bulunan bu rahatsızlık ile kişi sağlıklı  olarak yüreyemeyebilir. Ve çok fazla üstünde duramamaktadır. Ayak tabanında bulunan ayak içi kısımı ele alındığında bacaklardan kalça kemiğine kadar bulunan kemik sayesinde ayaklar düz ve dengeli yürüyebilmekedir. Bu yükü ayak içi boşluğunda bulunan kavis yardmıyla vücudun ağırlığını kolaylıkla ileri doğru yani ayak paçesi tarafına doğru dengeli aktarılarak vücudun yükünü ayak tabanı kısımına dağılması sağlanır. Fakat düz taban rahatsızlığı olarak bilinen ve bu rahatsızlık neticesinde yük ayak tabanlarına dengeli olarak paylaştırılmaz. Bundan dolayı yürümede ciddi bozukluklar ve yürümelerde kısıtlamalar meydana gelir.

Ayak Tabanı

Düz Ayak Tabanı; ayak içi olarak bilinen ayak tabanların alt orta kısımdaki içe doğru kavisin olmayaşından dolayı gerçekleşen rahatsızlıktır. Düz ayak tabanı hayatın birçok alanlarında hareket alanlarını  kısıtlamakta ve ayaklarda şiddetli ağrılar meydana gelmektdir. Bundan dolayı, ayak tabanı olan hastalar günlük yaşamlarında çok dikkat etmelidir. Birçok kişi düz ayak tabanı rahatsızlığı olmasına karşın ihmal etmekte ve bir çoğu durumdan habersizdir. Bundan dolayı, düz ayak tabanlarında belirtilen bulguları maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • Düz ayak tabanları uzun süre yürüme ve ayakta durmaları sonucu ayaklarda şiddetli ağrılar ve iğne batarcasına sancılar ayak tabanlarında meydana gelmektedir.
 • Özellikle ayakları üstünde ağır bir yük kaldırdıklarında ayakların orta kısımı yere direkt olarak batmakta ve bundan dolayı şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. 
 • Ayrıca düz ayak tabanı rahatsızlığı bulunanlarda topuk çevresinde şiddetli ağrı yayılarak ayaklar tabanı ile birlikte kalçalara kadar ilerleyerek yayılmaktadır.
 • Ayakta dururken kısa süre içerinde yorulur ve bu süreçte ayak tabanlarına yorulmalar ile birlikte ağrılar meydana gelerek bacak kaslarınızda da bu ağrılar gerçekleşmektedir.
gibi belirtiler gerçekleşiyorsa en yakın hastaneye başvurmalısınız. Düz ayak tabanı tedavisini geciktirmeden gerçekleştirmelisiniz. Düz ayak tabanı tedavilerinde ise ilk olarak çok ileri düzeyde değilse yani ağrılar ve sancılar çok fazla kişinin hayatını olumsuz etkilemiyor sa ilk olarak ağrıları kesmek için ilaçlar ve ayak tabanı sağlığınız için belirlenen egzersizler yardımıyla tedavi edilir. Fakat bu ağrılar çok fazla gerçekleşiyor ise ve kişi ihtiyaçlarını karşılamayacak durumda ayaklarına basamaz halde ise cerrahi müdaheler yapılarak kişinin sağlıklı olarak hayatına devam etmesi gerçekleşir. 
]]>
Ayak Şişmesi Neden Olur https://www.ayak.gen.tr/ayak-sismesi-neden-olur.html Thu, 08 Nov 2018 18:32:50 +0000 Ayak şişmesi neden olur, çoğu vakit ayak şişmesi önemli değildir ve bu sorun çabuk bir biçimde çözülebilir. Fakat bazen tıbbi müdahale gerektiren bir sağlık probleminin işareti olabilir. Ayak şişmesi çoğunlukla mini Ayak şişmesi neden olur, çoğu vakit ayak şişmesi önemli değildir ve bu sorun çabuk bir biçimde çözülebilir. Fakat bazen tıbbi müdahale gerektiren bir sağlık probleminin işareti olabilir. Ayak şişmesi çoğunlukla minik damarlardan sızan sıvının narin dokularda toplanmasıyla ortaya çıkar. Bu da, böbreklerdeki su ve sodyum düzeylerinin yükselmesiyle sonuçlanarak gezinen kan miktarının artmasıyla daha çok miktarda sıvı/akışkan sızıntısına ve şişmeye yöntem açar. Lenf sistemi fazlalık sıvının giderilmesine fayda, fakat şayet düzgün çalışmıyorsa, sıvı/akışkan birikir. 
 
Ayak Şişmesinin Nedenleri 

Eğer şişme yalnızca bir ayağı etkiliyorsa, bir sakatlık yaşaması ya da damarların birindeki bir meseleden meydana gelen bir lokal sorun olması muhtemeldir. Şayet şişme her 2 ayağı da etkiliyorsa, bu kocaman bir olasılıkla, kalp sağlık sorunu benzeri tüm vücudu etkileyen sistematik bir problemden kaynaklıdır. Burada, ayak ve ayak bileği şişmesinin en yaygın sebeplerine bakacağız.  

Sakatlıklar 
Alt bacak ve ayaktaki narin doku kısımlarının sakatlanması şişmeye yöntem açabilir ve çoğunlukla bir ayağı etkilemekle sınırlıdır. Ayak ve ayak bileği şişmesi, sakatlığın cinsi ve şiddetine ilişkili model birdenbire ya da günbegün meydana çıkabilir. 
Ani Şişme: Eklem içerisine kanama sebebiyle birdenbire meydana çıkan bir sakatlık yaşaması ya da şişme, hemartroz model bilinir.Ayak bileği ve ayak, gerginlik ve morarmanın eşlik ettiği bir biçimde hızlıca şişer. Genel nedenler bağ doku yırtılması ve kemik kırılmasıdır. Bu çeşit ayak şişmeleri aciliyetli tıbbi müdahale gerektirir.  
Gecikmeli Şişme: Yavaşça fazlalaşan şişmede, lokal bölgedeki eklem sıvısı artması sebebiyle, sakatlıktan birden çok saat ya da gün sonrasına kadar değişiklik edemeyebilirsiniz. Bu eklem yapılarından birinde tahriş meydana geldiği vakit meydana çıkar. Mesela, eklemin kendisini savunmaya ve iyileşmeye destek etmesi amaçlı fazla eklem sıvısı üretmesini yol açan, hafif bağ doku burkulması. Burada hemartrozdan daha az şişme eğilimi vardır ve ayaktaki şişme günden güne değişiklik gösterebilir.

Ayak Şişmesi Neden Olur
Tıbbi Vaziyetler 
Ayak bileği ve ayak şişmesine sebep olabilecek birden çok tıbbi vaziyet vardır.  
Kalp Sorunları: Konjestif kalp yetmezliği ve hipertansif kalp sağlık sorunu benzeri sıkıntılar ayak bileği ve ayakta şişmeye sürükleyebilir. Şayet kalbin fonksiyonu azalırsa, bedende gerektiği kadar kan pompalayamaz ve basınç birikerek damarların etraftaki dokulara sıvı/akışkan sızıntısı yapmasına neden olur.  
Böbrek Sorunları: Böbreklerin önemli işlevlerinden bir tanesi de fazlalık sıvıyı vücuttan atarak elektrolit ve tuz seviyelerini düzenlemektir .  
Karaciğer Hastalığı: Karaciğer sağlık sorunu hormon ve sıvı/akışkan tertip edici kimyevi seviyelerinde değişikliğe sebep model ödeme yöntem açabilir.  
Gut Hastalığı: Gut ile fazla yüksek seviyedeki ürik asit ayak başparmağı benzeri eklemlerde kristalleşir. Bu vaziyet eklemin iltihaplanmasına yöntem açarak onu, şişmiş, kırmızı, sıcak ve çok fazla ağrılı takdirde bırakır.
]]>
Ayak https://www.ayak.gen.tr/ayak.html Thu, 08 Nov 2018 23:00:41 +0000 Ayak, vücudumuzda en altta bulunan yürümeyi ve dik durmayı sağlayan bir organdır. Ayak 26 tane kemik, bağ ve kaslardan meydana gelmiştir. Ayakta bulunan en büyük kemik topuk kemiği, en küçük kemik ise parmak kemikler Ayak, vücudumuzda en altta bulunan yürümeyi ve dik durmayı sağlayan bir organdır. Ayak 26 tane kemik, bağ ve kaslardan meydana gelmiştir. Ayakta bulunan en büyük kemik topuk kemiği, en küçük kemik ise parmak kemikleridir. Vücudun ağırlığını taşıyan ve mekanik olarak en çok zorlanan bir organdır. Vücudun yerle temasını sağlayan ayağın yere gelen kısmına taban, tabanın kabarık bölümüne topuk, sırtına ise ayak sırtı denir. Ayağın görevlerini tam olarak yerine getirebilmesi için sağlıklı ve kuvvetli bir yapıya sahip olması gerekir. Aksi takdirde vücudu taşımayı ve vücudun yer değiştirmesini tam olarak yerine getiremez. Bu nedenle ayak bakımına ve ayaklara giyilecek ayakkabılara özel bir önem gösterilmelidir.

Ayak yapısı nasıldır

Ayağın arka kısmını topuk kemiği ve aşık kemiği meydana getirir. Baldır bölümünün çatısını oluşturan kavak kemiği ve kamış kemiğinin oluşturduğu çatala aşık kemiği sokulur. Ayağın alt bacak ile tek bağlantısı yukarı aşık kemiğidir. Ayak sandal kemiği aşık kemiğinin ön tarafında bulunur. Topuk kemiğinin ön çıkıntı bölümünde zar kemiği vardır. Cerrahi açıdan önemi olan zar kemiği ve topuk kemiği arasında bulunan ekleme coupart eklemi adı verilir. Ayağın kesilmesi gerektiren rahatsızlıklar sırasında bu eklem bölümü açılır. Burada bulunan bağlar kesildiğinde, hattın önünde olan bölümü ayırmak kolay olur. Topuk kemiği ve aşık kemiği arasında bulunan ekleme aşağı topuk eklemi adı verilir. Bu eklemin görevi ayağı dikey eksende oynatabilmek, ayağın dış yanı ve iç yanını kaldırmaktır. Ayakta sandal kemiğinin ön tarafında üç tane konik kemik yer alır. Bunlardan üçüncü konik kemik ayaktaki zar kemiğine sıkı bir şekilde bağlıdır. Bu nedenle ayak bileği bu bölümde oldukça sağlam bir yapıya sahiptir. Ayaktaki konik kemikleri ve zar kemiğinin oluşturduğu kemik dizisi önünde 19 tane ayak tarak ve ayak parmak kemikleri yer alır. Ayağın hareket edebilmesi ayakta bulunan kaslar aracılığıyla olur. Ayakta bulunan kaslar uzun ve kısa olarak iki türlüdür. Alt bacakta uzun kaslar, ayak iskeletinde kısa kaslar yer alır.

Ayak

Önemli ayak hareketleri nelerdir

 • Ayağı yukarı aşık kemiğinden geriye doğru bükme ve germe hareketi
 • Ayağı içe ve dışa doğru çevirme hareketi
 • Ayak bileği ve ayak tarağı arasında yapılan hareketler

Hastalıkların ayaklarda verdiği belirtiler nelerdir

Ayak mekanik olarak vücudun ağırlığını yüklenme durumundan başka çeşitli hastalıkların belirtilerini gösterebilir. Şeker hastalığı olanlarda ayak derisinde iyileşmeyen yaralar, akciğer ve kalp hastalıklarında, ileri aşamadaki kansızlıklarda tırnaklarda gelişme bozuklukları ve kırılmalar, gut hastalığında ayaktaki büyük parmakta oluşan ağrı ve şişme, ateroskleroz ve romatoid artrit eklem bozukluklarında ayak krampları ve ayakta soğukluk meydana gelebilir.

Ayakta zorlanmalar nasıl olur

Günün büyük bir bölümü kapalı olarak kalan ayak, bu süreçte ayakkabıların içinde kalmakta, vücudun ağırlığı taşımakta ve zorlayıcı hareketleri yapmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle ayağa giyilen ayakkabılara çok dikkat edilmeli ve ayak sağlığı korunmalıdır. Dar olan ayakkabılar hem ayağın aktif hareketlerini engellemekte, hem de kan dolaşımını etkilediğinden ayakta çeşitli rahatsızlıklar meydana getirmektedir. Sivri burunlu ayakkabılar ayak sağlığını riske atmakta, yüksek topuklu olanlar diz ve uyluk kemiklerine, göğüs ve bel omurlarına olumsuz etki yapmaktadır.

Ayak sağlığı açısından ayakkabılarda nelere dikkat edilmelidir

 • Ayak hareketlerini engellemeyecek ve ayak terini buharlaştırmayacak ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Ayakkabıların uç kısımları yeterli genişlikte olmalı, parmakların hareketini engellememelidir.
 • Yetişkinlerde topuklar 3 cm yi geçmemeli, çocuklarda kısa ve geniş ökçeli ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Ayakkabının uç tarafındaki deri parmaklar üzerine basınç yapm]]> Ayak Bileği https://www.ayak.gen.tr/ayak-bilegi.html Fri, 09 Nov 2018 03:59:34 +0000 Ayak bileği, fibula, tibia ve talus adı verilen kemiklerin eklemleşmesi sebebiyle oluşan, ayak ve bacak arasındaki bağlantıyı sağlayan bölgedir. Tibia ve talus arasında bulunan eklem, bunlardan daha küçük olan fibula Ayak bileği, fibula, tibia ve talus adı verilen kemiklerin eklemleşmesi sebebiyle oluşan, ayak ve bacak arasındaki bağlantıyı sağlayan bölgedir. Tibia ve talus arasında bulunan eklem, bunlardan daha küçük olan fibula ve talus arasındaki eklemden daha çok ağırlık taşımaktadır. Ayak bileğindeki kemikler toplam yedi tanedir. Bunlar tarsess kemikleri olarak tanımlanır.

  Ayak bileği yapısı nasıldır

  Tarsess kemikleri talus kemiği ile birlikte eklem yapar. Talus kemiği tibiadan  iletilen yükü topuk ve matatarsal adı verilen ayak kemiklerine dağıtır. Calcaneus adı verilen topuk kemiği ayak bileğinde tarsess kemiklerinin 7 kemiğinden en büyük olanı ve en sağlam olanıdır. Ayak bileğinde detalus ve ayak kemikleri arasındaki bölgede iç ve dış yan bağlar vardır. Bu bağlar sıkça darbelere maruz kalabilir. Ancak ayak bileği darbelere karşı pek dayanıklı değildir. Ayak bileğindeki bağlar ise önden arkaya doğru yapıyı sağlamlaştırma görevi üstlenir. Burkulma ve kırıklarda bu bağlarda zedelenme ve kopma meydana gelir. İç yan bağlar dışta bulunan bağlara göre daha sağlamdır. Zedelenmeler daha çok dış yan bağlarda meydana gelir.

  Ayak Bileği

  Ayak bileğindeki hareket nasıl gerçekleşir

  Ayak bileği ayağın ayak parmaklarının kaldırılıp sadece ökçenin üzerinde durmayı ve ayak parmaklarını aşağıya doğru hareket ettirerek sadece parmaklar üzerinde durmayı sağlayan bir bölümdür. Ayakta bulunan eklemlerin azami hareketini sağlayan bir kısımdır. Ayak bileği kendi ekseni etrafında dönme hareketi yapamaz.

  Ayak bileğinde oluşan sorunlar nelerdir

  Ayak bileği burkulması: Ayağın bu bölümünde en çok rastlanan sorun ayak bileği burkulmalarıdır. Koşma ya da yürüme sırasında oluşan ayak bileği burkulmalarında kişi ayak bileğinde şiddetli ağrı ve şişkinlik hisseder. Bu durumda ayak bileğinin genellikle dış kısmında bulunan bağlarda yırtıklar oluşur. Burkulmalar 3 farklı biçimde bağ yaralanmalarına neden olur. Birinci derece burkulmalarda ayak bileğinin dış tarafındaki bağlarda gerilmeler, ikinci derece burkulmada bağlarda kısmi yırtıklar, üçüncü derece burkulmalarda ise bağlarda tam olarak kopmalar meydana gelir. Ayak bileğindeki bağ yaralanmalarında nadir olarak iç yan bağlarda zedelenmeler oluşur. Genellikle dış yan bağlarda zedelenmeler meydana gelir. Bu burkulmalar sırasında ciddi sayılabilecek ayak bileği kırıkları oluşabilir. Bunlar genellikle cerrahi yolla ameliyat edilerek tedavi edilebilir. Kırıkların meydana gelmediği ayak bileği burkulmalarında alçı tedavisi, elastik bandaj uygulaması, ayak bileğinin yüksek bir yerde tutulması, ağrı kesici ilaç ve pomatların kullanılmasıyla tedavi uygulanır.

  Ayak bileği kıkırdak lezyonu: Düşme, burkulma, yaralanma gibi travmalar sonucunda ya da herhangi bir travma olmadan ortaya çıkabilen kıkırdak lezyonları ayak bileğinin çevresinde, özellikle ön tarafında ağrıya sebep olabilir. Aktiviteler sırasında ağrı oluştuğundan hareketlerde kısıtlanma, aktivite sonrasında ayak bileğinde şişlikler oluşur. Ayak bileğinde oluşan burkulmalar sonrasında iki aydan beri geçmeyen ağrıların olması durumunda mutlaka bir uzman kontrolüne gitmek gerekir. Fiziki muayene ve gerektiğinde MRG yapılarak rahatsızlığın tanısı konur. Bu aşamalarda eklemi örten kıkırdağın sağlamlığı incelenir. Hasar fazla değilse egzersiz, ayak bileğine yük bindirmeme, rehabilitasyon gibi tedavilerle iyileşme sağlanmaya çalışılır. Hasarın fazla olması halinde cerrahi yöntemle tedavi tercih edilir. Bunlar kapalı ve açık cerrahiyle yapılabilir. Büyük hasarlarda diz bölgesinden alınan kıkırdak, ayak bileğinde bozulmuş olan kıkırdağın yerine yerleştirilir. Hastaların bu süreçte 6-12 hafta ayaklarıyla basmadan yürümesi gerekir. 

  ]]>
  Ayak Detoksu https://www.ayak.gen.tr/ayak-detoksu.html Fri, 09 Nov 2018 19:11:21 +0000 Ayak detoksu, bir cihaz aracılığıyla ayakları toksinlerden arındırmayı ve suda meydana gelen renk değişimine göre kişinin sağlığı hakkında bilgi sahibi olmayı sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlend Ayak detoksu, bir cihaz aracılığıyla ayakları toksinlerden arındırmayı ve suda meydana gelen renk değişimine göre kişinin sağlığı hakkında bilgi sahibi olmayı sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sağlık sorunlarını gidermek için toksinlerin vücuttan atılması gerekir. Kişilere sağlık ve güzelliği aynı anda sunan bu yöntem mucize tedavi olarak bilinir. Su ile çalışan ve vücudu atık maddelerden temizleyen cihaz, yüksek teknoloji ile üretilmiştir. Toksinlerin atılması sırasında suda birçok renk ve cisim görünebilir.

  Ayak detoksu nasıl yapılır

  Ion Detos Spa adı verilen içine su doldurulan cihazın içine yerleştirilir. Ayakların içinde vücutta diğer organlarla bağlantılı noktalar bulunmaktadır. Cihazın çalışmasıyla birlikte bu noktalardan hücre duvarlarında birikmiş olan zehirli maddeler suya çıkmaya başlıyor. Seans devam ettiği sürece zehirli atıklar bu noktalardan suyun içine atılıyor. Suyun içine koyulan cihaz düşük sıcaklığın etkisiyle ozon üretebilmek için özel bir metal karışımından hazırlanmaktadır. Ozon dengesiz bir madde olduğundan hemen parçalanmaktadır. Bunun sonucunda su ve negatif iyonlar oluşmaktadır. Yapılan uygulama iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada negatif iyonların vücuttan çıkarılması şeklinde olmaktadır. Negatif iyonlar elektroforez ile vücutta bulunan lenfosisteme sızarak, burada toksinlerle ve atık maddelerle birleşmektedir. Vücuttaki sıvılarda toksinler pozitif elektrik yükü taşımaktadır. Buraya gelen negatif iyonları çekerek, yükü pozitife çevirmektedir. Bunların suyun içinde erimesini sağlamaktadır. İkinci aşama ise lenflerden bütün toksinler çekilmektedir. Bütün zararlı maddeler ayak tabanında yer alan yirmi binden fazla ter bezinden suyun içine atılmaktadır. Uygulamada içine özel cihazın konduğu suyun içine ayaklardan gelen toksinler bulunduğu yere göre renk değişimleri vermektedir.

  Ayak Detoksu

  Ayak detoksunda renkler neyi ifade etmektedir

  Sudaki siyah renk karaciğerde olan toksin birikimini, siyah noktalı parçacıklar diyabeti, alerjiyi ve spazmları, beyaz peynir kıvamındaki parçacıklar enzimlerin düzensiz çalışmasını, turuncu renk eklemlerde olan toksin birikimini, kahverengi renk ciğerlerde olan toksinleri, kırmızı noktalı parçacıklar kan pıhtılaşması sorunlarını ve damar problemlerini, sarımsı yeşil renk mesane, böbrekler, boşaltım sistemi organlarında olan toksinleri, koyu yeşil renk ise sindirim sistemindeki sorunları ifade etmektedir. Ayak detoksu sağlık ve güzelliği bir arada sunan ve zayıflamaya yardımcı olan bir işlemdir. İnsanlarda kronik yorgunluk durumu, geceleri açlıkla uyanma, sıkça acıkma hissi vücutta olan toksin birikimini gösterir. Yapılan detokslar birlikte ciltte doğal bir incelik ve pürüzsüz bir yapı oluşmaktadır.  

  Vücutta toksin birikimi nelere sebep olabilir

  Toksinler hazımsızlık, mide sorunları, gaz problemleri, ödem şikayetleri, aşırı yemek isteği, baş ağrısı, migren atakları, uykusuzluk, öfke hali, mutsuzluk gibi etkilere sebep olabilir. Bunun dışında vücutta tırnak kırılmaları, saç kırılması ve dökülmesi, eklem ağrıları, göz altında halkalar, cilt döküntüleri, pullanma, kuru öksürük, kurdeşen, boğazda yanma, isilik gibi kırmızı lekelenmelere sebep olabilir.

  Ayak detoksunu kimler yaptırmalıdır

  Sağlığın kazanılması ve güzellik için yıl içinde en az bir defa 20 seans halinde uygulanması tavsiye edilen uygulama stres, sıkıntı ve kaygı sorunu yaşayanlarda, eklem ağrısı çekenlerde, sırt ve bel ağrıları olanlar da yapılmalıdır. Aynı zamanda sigara, alkol gibi maddeleri tüketenlerde, katkılı besinleri çok tüketenlerde, kimyasallara ve kozmetiklere fazla maruz kalanlarda, hava kirliliği altında yaşam sürenlerde, sağlığını korumak isteyenlerde yapılmalıdır.  

  ]]>
  Ayak Yanması https://www.ayak.gen.tr/ayak-yanmasi.html Sat, 10 Nov 2018 03:01:05 +0000 Ayak yanması, genellikle vücutta bazı vitaminlerin eksikliğinde ve şeker hastalığının varlığında oluşabilir. Ayaklarda yanmaya kaşıntı, kızarma ve terleme eşlik edebilir. Ayak yanması tek başına görülebildi Ayak yanması, genellikle vücutta bazı vitaminlerin eksikliğinde ve şeker hastalığının varlığında oluşabilir. Ayaklarda yanmaya kaşıntı, kızarma ve terleme eşlik edebilir. Ayak yanması tek başına görülebildiği gibi, tıbbi bir sorunla birlikte yaşanabilir. Bu rahatsızlığın tek başına görüldüğü zamanlarda bazen genetik yapıdan dolayı görme tembelliği ve kısmi görme kaybı görülebilir. Yaşı 50 üzerinde olan kişilerde ve bayanlarda daha fazla görülen ayak yanması gece ve gündüz saatlerinde oluşabilir. Kadınlarda özellikle menopoz döneminde sıkça görülen bir durumdur. Ayaklarda ağrı, renk değişimi ve kızarmayla belirti verebilir. Ayakta yanma olmasının spesifik bir nedeni tespit edilmemiş olsa da, genellikle periferik sinirlerde olan sıkışmalardan dolayı meydana gelebilir. Ayrıca psikolojik hastalıklarda tetikleyici olabilir. Ayaklarda olan yanmalar çoğunlukla ayak tabanı ile sınırlı olur. Nadir olarak bileklere ve baldırlara kadar sirayet edebilir. Çok nadir olarak sırta kadar çıkan yanmalar olabilir.

  Ayak yanması nedenleri nedir

  Ayak yanmasının kalıtsal olarak yaşanabildiği belirlenmiştir. Ancak bazı tıbbi hastalıklarla, nörolojik hastalıklarla ve vitamin eksiklikleriyle birlikte görülebilir. 

  Diyabetik nöropati: Şeker hastası olan kişilerde kan şekerinin yükselmesi sinirleri de etkilemektedir. Hastalar kan şekerini dengede tutmazsa, kan şekeri kalıcı yükselmeyle sinir kılıflarını tahrip edebilir. Bunun sonucunda diyabetik nöropati yani şeker hastalığından dolayı sinir tahribatı meydana gelir. Bu rahatsızlığın ilk belirtileri ayaklarda yanma, karıncalanma ve uyuşmadır. Tedavi edilmediğinde ayaklarda tam hissizlik meydana gelebilir. Bu hissizlik sırasında ayaklarda üşüme olacağından, ayakları ısıtmak için kullanılan ısınma tedbirleri sırasında ayakların yanması riski olabilir. Ayak yanması farkında olmadan gelişen bir şeker hastalığının habercisi olarak görülebilir.

  B12 vitamin eksikliği: Ayakta yanma şikayetlerini bir sebebi de B12 vitamini eksikliği olabilir. Bu vitamini hayvansal besinlerden yani hindi, tavuk, kırmızı et, yoğurt, peynir gibi ürünlerden alabilirsiniz. Özellikle vejetaryen olanlarda bu vitaminin eksikliği sıkça görülür. Bu vitamin eksikliği vücuda yetersiz alındığında etkili olduğu gibi vitaminin emilim bozukluğu varsa da ortaya çıkabilir. Mide sorunu olanlarda, mide ameliyatı geçirenlerde, kronik alkol bağımlılarında, bağırsak emilim bozukluğu olanlarda B12 vitamin düzeyleri düşük çıkmaktadır. Bazı ilaçların dikkatsiz kullanımı da B12 vitamini emilim bozukluğu yapmaktadır. Bu durumda ayaklarda yanma, halsizlik, yorgunluk, karıncalanma gibi etkiler ortaya çıkmaktadır. 

  Ayak Yanması

  Diğer nedenler: Ayaklarda yanma, uyuşma şikayetlerine B5 vitamini eksikliği de sebep olabilir. Aynı zamanda azda olsa magnezyum ve D vitamini eksikliği de ayakta yanma etkisi yapabilir. Bunun yanında damar tıkanıklıkları, dolaşım bozuklukları, Reynaud sendromu gibi rahatsızlıklarda yanma etkisi gösterebilir.

  Ayakta yanma tedavisi nasıl yapılır

  Bu rahatsızlığın tedavisi nedene göre uygulanır. Sebep şeker hastalığı ise kan şekerinin dengede tutulmasına, vitamin eksikliğiyse bu eksikliğin giderilmesine çalışılır. Bu esnada ayağın rahatlatılması için, ayaklara rahat ayakkabılar giyilmelidir. Ayakların terlemesine engel olunmalı, yıkandıktan sonra iyice kurulanmalıdır. Ayaklarda mantar oluşumu bile rahatsızlığı tetikleyebilir.

  ]]>
  Ayak Terlemesi https://www.ayak.gen.tr/ayak-terlemesi.html Sat, 10 Nov 2018 20:07:25 +0000 Ayak terlemesi, başka bir hastalığa bağlı olarak oluşmaz. Burada terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu bulunmaktadır. Ayakları terleyen kişilerde sempatik sistem hem fazla çalışmakta, hem de aşırı d Ayak terlemesi, başka bir hastalığa bağlı olarak oluşmaz. Burada terlemeyi ayarlayan sempatik sistemde ayar bozukluğu bulunmaktadır. Ayakları terleyen kişilerde sempatik sistem hem fazla çalışmakta, hem de aşırı duyarlı bir yapıdadır. Yapılan tetkiklerde normal çıkar. İnsanların yaşam kalitesini etkileyecek şekilde ayaklarda terleme varsa losyon, krem, botoks gibi uygulamalarla geçici bir çözüm bulunabilir. Kalıcı bir çözüm için lomber sempatektomi veya lomber sempatik blokaj uygulanabilir. Kişilere ayak terlemesi hem fiziksel olarak, hem de psikolojik olarak son derece rahatsızlık veren bir durumdur. Kişilerin kendilerini sosyal ortamlardan soyutlamasına kadar gidecek sorunlara sebep olabilir. Ayrıca ayak terlemesi engellenmezse mantar oluşumuna ve kötü kokuya neden olabilir. Terleme hem kış aylarında, hem de yaz aylarında devamlı şikayete neden olur. Bu terlemeler tiroit sorunlarından kansere kadar pek çok hastalığın belirleyici bir etkeni olabilir. Bu nedenle terleme nedeni mutlaka tespit edilmelidir. Eğer bir hastalık tespit edilirse, tedavi vakit geçirilmeden yapılmalıdır.

  Ayak terlemesi neden olur

  • Tiroit bozuklukları
  • Tüberküloz gibi kronik rahatsızlıklar
  • Kanser türleri
  • Menopoz dönemi
  • Nörolojik hastalıklar
  • Şişmanlık
  • Psikolojik hastalıklar

  Ayak TerlemesiAyak terlemesi için alternatif tedavi yöntemleri nedir

  Bu konuda değişik tedavi yolları bulunmaktadır. Ancak bunların fazla başarılı olduğu söylenemez. Bu yüzden alternatif tedavi yöntemlerini kullanarak, terlemeye çözüm bulabiliriz. Bunun için kullanılabilen iyontofer tedavisi ayaklara özel elektrotlar ile akım veriyor. Bu ter bezlerinin daha az çalışmasını sağlayabiliyor. Yan etkisi az olan yöntemin başarı oranının da yüksek olduğu söylenebilir. Yirmi gün süren tedavi, yirmi dakikalık seanslar halinde uygulanıyor. Bu süreç sonunda hafta bir tekrarlanarak, üç ay boyunca tedaviye devam ediliyor. Bu tedavi aynı zamanda eldeki, koltuk altındaki terlemeleri önlemek içinde kullanılabilir. Etkisini 1-7 gün arasında devam ettirir. Bunun dışında kullanılan losyonlar ve kremler ter oluşumunu önler, fakat ter kanallarını tıkar. Bu çözüm yolu geçicidir. Sadece bir günlük bir koruma sağlar. Bunlar ciltte tahriş bile yapabilir. Ayak tabanlarına uygulanan botoks tedavisi ise ter bezlerinde geçici felç durumu yapar. Bu uygulama ayaklardaki terlemeyi 3-4 ay kadar önleyebilir.

  ]]>
  Ayak Hastalıkları https://www.ayak.gen.tr/ayak-hastaliklari.html Sun, 11 Nov 2018 06:01:48 +0000 Ayak hastalıkları, ayaklar vücudun yükünü taşıyan topuk bölgesi, orta ayak ve ön ayak bölümünden oluşan bir organımızdır. Vücutta amortisör görevi gören, dizaynıyla yükü eşit derecede ve dengeli olarak da Ayak hastalıkları, ayaklar vücudun yükünü taşıyan topuk bölgesi, orta ayak ve ön ayak bölümünden oluşan bir organımızdır. Vücutta amortisör görevi gören, dizaynıyla yükü eşit derecede ve dengeli olarak dağıtan ayakların sağlığı sadece kendisi için değil, vücudun tamamı ve komşu organlar için oldukça önemlidir. Ayak hastalıkları konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olunmalı, tedavileri için zaman kaybedilmemelidir. Ayakta oluşan hastalıklar yerleşim yerine ve nedenlerine göre gruplara ayrılabilir.

  Yerleşim yerine göre ayak hastalıkları nelerdir

  Ayak arka bölümü (topuk) hastalıkları

  • Plantar fasiit: Yaşlı, obez kişilerde travmalardan ve uzun süreli ayakta kalmaktan dolayı oluşur. İltihabi bir reaksiyondur.
  • Subkalkaneal topuk ağrı sendromu: Bu rahatsızlık topuk ağrısı sendromu olarak bilinir. Topuk kemiğinin altındaki yağ yastığında olan dejenerasyon ve kemiği saran zarın iltihaplanmasından kaynaklanır. Yayılım göstermeden bölgesel bir ağrıyla yaşanır.
  • Ağrılı topuk yağ dokusu: Topuk bölgesinde iç yan tarafta oluşan ağırılardır. İstirahat ve tedaviyle rahatlama sağlanır.
  • Topuk diken: Topuk bölgesinin rahatsızlıklarından biridir. Topuk dikeninde orta kısmı delik keçe ya da sünger kullanımı, fizik tedavi, lokal enjeksiyonlar ve cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir.
  • Yüzeysel aşil bursiti: Bu yastıkçık iltihabi reaksiyonudur. Bunlar uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi nedeniyle oluşur. İstirahat ve tedaviyle basıncın kaldırılması rahatsızlığı tedavi edebilir.
  • Aşil tendiniti: Topuk arkasında bulunan insandaki en kuvvetli ve kalın kirişin iltihaplanmasıdır. İstirahat, fizik tedavi ve ilaç kullanımı fayda sağlar.

  Ayak HastalıklarıAyak orta bölümü hastalıkları

  • Medial ark zorlanması: Ayakların doğuştan ya da sonradan oluşan nedenlerle normal yüksekliğini kaybetmesidir.
  • Lisfrank eklem instabilitesi: Ayakta tarak kemikleri ve orta bölüm arasında bağlarla korunan eklemin zarar gördüğü bir rahatsızlıktır.
  • Posterior tibial tendon yetersizliği: Ayak kavisini yukarıya kaldırmaya yardımı olan tendonların bunu yapamamasıdır. Özellikle 50 yaşından sonra etkili olan bir rahatsızlıktır. 

  Ayak ön bölümü hastalıkları

  • Metatarsalji: Ayağın plantar yüzünde metatars kemiklerin başlarında oluşan ağrılardır. Ayak tarak kemikleri arasında bulunan sinir sıkışmaları nedeniyle ayakta ağrılar meydana gelmektedir.
  • Baş parmak ve küçük parmakların deformiteleri: Ayaklarda küçük ve baş parmakta dışa doğru bükülmeyle meydana gelen deformasyonlardır. Özellikle yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda görülür. İlk parmakta iç yüzeyde çıkıntıyla birlikte iltihabi reaksiyon ve bağ dokusunda kalınlaşma oluşur. Hastalara bir yama ile dışarıya balon yapılmış ayakkabılar giymesi önerilir. Sivri burunlu ayakkabılardan ve yüksek topuklulardan kaçınmak gerekir. İlerleyen dönemde cerrahi yöntemlere başvurularak tedavi edilir. Eklemlerde doku yıkımı yapan bir rahatsızlıktır.

  Nedenlerine göre ayak hastalıkları nelerdir

  Deformaliteler

  • Pes planus: (Düz tabanlık) Ayakta açıların değişmesiyle tabanda yere değen arkın çökük olması halidir. Bu durum doğuştan veya sonradan kazanılmış olabilir. Bu sorunu olan kişilerde uzun süre ayakta kaldıklarında yorgunluk, gerginlik ve ağrı etkileri olur. Topukta nasırlaşma etkisi yapar. Muayenede ayak yere bastırıldığında rahatlıkla gözlenebilir.
  • Pes kavus: Çukur ayak, pençe ayak, yayvan ayak olarak ta bilinir. Ayağın uzunlamasına arkının normalden yüksek olmasıdır. Nedeni tam olarak bilinmese bile nörolojik hastalıklarla b]]> Ayak Düşmesi https://www.ayak.gen.tr/ayak-dusmesi.html Sun, 11 Nov 2018 15:52:19 +0000 Ayak düşmesi, ayağın bilekten yukarı doğru kaldırılması yeteneğinin kaybedilmesidir. Bu rahatsızlığı olan kişiler yürürken parmaklarını kaldıramadığından, parmaklar yerde sürünür. Ayak düşmesi kişinin Ayak düşmesi, ayağın bilekten yukarı doğru kaldırılması yeteneğinin kaybedilmesidir. Bu rahatsızlığı olan kişiler yürürken parmaklarını kaldıramadığından, parmaklar yerde sürünür. Ayak düşmesi kişinin yürümesini yavaşlatır, bozar ya da engeller. Bu durumda olan kişiler özellikle merdiven çıkarken, yumuşak yüzeylerde yürürken ve yokuş çıkarken zorlanır. Bu engeller kişinin yaşam kalitesini bozmakta, günlük aktiviteleri olumsuz etkilemektedir.

   Ayak düşmesi nasıl ortaya çıkar

   • Peroneal sinir hasarlarına
   • Peroneal sinire giden iletinin kesilmesiyle ortaya çıkar.

   Peroneal sinir dizde dış yan alt kısmından bacağın dış yanından ayak bileğine kadar uzanmaktadır. Yürümede ayağın uygun zaman ve uygun yönde kaldırılmasına neden olan kasların kontrolünü yapar. Sinirin bu görevi yeteri kadar yapamadığı durumlarda ayak parmakları yerlerde sürünmektedir. Ayak bileği de sağa veya sola döndürülemez. Ayağın yerden kaldırılamaması ve ayak düşmesi sorunu yaşanır. Bu durum bir hastalıktan ziyade bir bulgudur. Buna sebep olan etkenin tespit edilmesi ve buna yönelik tedaviye başlanması gerekir.

   Ayak Düşmesi

   Ayak düşmesi tedavisi nasıl olur

   Bu sorunda ayak bileği ortezleri ya da destekleri kullanılarak tedavi yoluna gidilmektedir. Ortezler genellikle karbon gibi hafif malzemelerden ya da plastikten üretilen ayak ve alt bacak bölümüne giyilir. Bunlar ayak bileğini  doksan derecelik bir açıyla destekleyerek, ayağın yere takılmasını engeller ve yürümeye yardımcı olur. Bu ürünler uygun ayakkabılarla birlikte giyilmelidir. Sandalet, açık ayakkabılar ya da arka kısmı açık olan ayakkabılar ortezler için uygun değildir. Ayak düşüklüğü omurga kaynaklı patolojilerden oluşan periferik sinir yaralanması sebebiyle ortaya çıkmışsa, bu durumlarda bası oluşturan etken cerrahi ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu sorunlar inme, Multipl skleroz gibi nedenlerden oluşuyorsa, cerrahi tedavi tavsiye edilmemektedir. 

   Ayak düşmesine etkili olacak ortopedik çözümler nedir

   Ayak düşmesi sorunları için geliştirilmiş olan WalkAide yürüme sorunlarını düzeltmek için geliştirilmiştir. Bu teknolojik ürün bozulan Peroneal sinir işlevini düzeltebilmek için sinir üstüne yerleştirilen elektrotlar elektrik stimülasyonu yaratıp ayağın hareket etmesi sağlanır. Bunlar ortez giymekten daha kolay ve daha etkin bir üründür. WalkAide sinirden kasa gönderilmiş olan sinyallerle ayağın doğru şekilde hareket etmesini, yerden kalkmasını ve yere temas etmesini sağlar. Bu sayede yürüme doğal şekline kavuşur ve düzelir.

   ]]>
   Ayak Kemikleri https://www.ayak.gen.tr/ayak-kemikleri.html Mon, 12 Nov 2018 07:23:24 +0000 Ayak kemikleri, kendine özel mimarisiyle ayaklarda vücudun yükünü taşıma görevini üstlenmişlerdir. Ayakta bulunan kaslar, eklem dokuları ve kemiklerin tamamı bir bütün halinde ayakta durmayı ve yürümeyi sağlamakt Ayak kemikleri, kendine özel mimarisiyle ayaklarda vücudun yükünü taşıma görevini üstlenmişlerdir. Ayakta bulunan kaslar, eklem dokuları ve kemiklerin tamamı bir bütün halinde ayakta durmayı ve yürümeyi sağlamaktadır.

   Ayağın yapısı nasıldır

   Ayakta durulduğunda iç taraftan bakılırsa, ayak kemiklerinin kemerli bir köprüye benzediği görülür. Yapısının bu şekilde olması ağırlığın eşit olarak dağılmasını sağlamaktadır. Ayak bileğinde bulunan 26 adet kemiğin 12 tanesi yük yaşıma için bilek ve tarak kısmında, 14 tanesi yürümede itici güç olan ayak parmaklarındadır. Ayak parmakları bağ ve kirişlerin yardımıyla dengeli ve güvenli şekilde yürüme ve koşma eylemlerini gerçekleştirmeye yarar. Kemikler parmak uçlarına doğru çoğalmakta, yanlara doğru yaygın bir duruma gelmektedir. Bu nedenle yüke karşı dayanıklı olup, yükün dağılma yüzeyini büyütmektedir. Ayağın çatısını oluşturan kemikler birbirine eklemlerle bağlıdır. Bunlardan parmak kemikleri ve ayak bileği kemikleri hareketli, diğerleri daha az hareketli yapıdadır. Eklemlerin az hareketli olması dirençlerini arttırmakta, esnekliklerinin az olmasıyla anatomileri zarar görmemektedir. Ayak kemiklerin anatomileri oldukça ilginçtir. Ayak kemerinin altına bakan yüzeyleri dar, üstüne bakan yüzeyleri daha geniştir. Kemikler birbirine destek olmak için yaratılmış bir yapıdadır. Bu nedenle eklemleri oluşturan kas kirişlerine ve bağlara daha az yük bindirmekte, kemikler kendi ağırlıklarını hafifletmektedir. Eklemleri bağlayan bağlar ayağın pozisyonunu daha rahat almasını sağlamaktadır.  

   Ayak Kemikleri

   Ayak kemikleri nelerdir

   Tek bir ayağın yapısında 26 tane kemik yer alır. Ayakta bulunan kemikler ayak bileği, ayak tarağı ve ayak parmağı kemikleri olarak üç grupta incelenebilir. Ayak yapısı itibarıyla talus ile başlayarak, tibia ve fibula kemikleriyle birlikte ayak bileği eklemini oluşturur. Ayağın arka tarafını yani topuk bölümü oluşturmaktadır. Bunlar talus kalkaneus olarak adlandırılır. Topuk ile subtalar eklem birleşmektedir. Ayak bileği yukarı ve aşağı hareket ederken, subtalar eklemle yan taraflara doğru salınımlı bir hareket yapabilir. Topuğun daha ön tarafında tarsal kemikler yer alır. Tarsal kemikler 5 tane ince uzun kemikten oluşur. Ayak taraklarını oluşturan kemikler bunlardır. Bunlar grup halinde hareket eder, eklemler aracılığıyla gerektiği zaman temas ettiklerinde daha güçlü bir yapıya sahip olurlar. Bu kemiklerin ucunda yürümeyi sağlayacak falankslardan oluşan parmak eklemleri yer alır. Parmaklar ve tarsal kemikler metatarsofalangeal eklemle birleşir. Bu kemikler ayak parmaklarının iskeletini oluşturur. Başparmakta iki tane, diğer parmaklarda üç tane falanks yer alır. Toplam 14 tanedir. Bu eklemlerden en önemlisi başparmağa ait birinci MTP eklemidir.

   ]]>
   Ayak Ağrıları https://www.ayak.gen.tr/ayak-agrilari.html Mon, 12 Nov 2018 11:17:52 +0000 Ayak ağrıları, ayaklar vücudumuz için önemli organlardan biridir. Ayakta durulurken vücudun bütün yükünü taşıyan, koşma yürüme gibi fonksiyonları yerine getirme gibi görevleri bulunmaktadır. Ayaklarda olan ağr Ayak ağrıları, ayaklar vücudumuz için önemli organlardan biridir. Ayakta durulurken vücudun bütün yükünü taşıyan, koşma yürüme gibi fonksiyonları yerine getirme gibi görevleri bulunmaktadır. Ayaklarda olan ağrılar farklı sebeplerden dolayı oluşabilir. Bunların en önemlisi çocukluk döneminden gelen defermitelerdir. Ayaklarda görülen hastalıklar iyi tedavi edilmediğinde, sonraki dönemlerde ayak ağrılarına sebep olabilir. Ayak ağrıları kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz olarak etkileyecek bir unsurdur. 

   Ayak ağrılarına neden olan faktörler nelerdir

   Düz tabanlık: Bu rahatsızlık 2,5 yaşından sonra teşhis edilebilen taban çökmesi durumudur. Bu rahatsızlık 2,5-6 yaş arası çocuklarda ayak kemikleşmeden, kemikler kıkırdak dokuya sahipken özel botlarla düzeltilmelidir. Bu yaşlardan sonra düztabanlığın düzelmesi mümkün değildir. Ayakta eşit yük dağılımı sağlamak için özel tabanlık kullanılmalıdır. Bunun yanında oluşacak ayağını iç tarafa ya da dış tarafa dönmesi yine botlarla düzeltilebilir. Bu yaşlarda düzeltilmeyen sorunlar ilerleyen dönemlerde tabanlık gibi uygulamalarla sadece ağrıların hafifletilmesi şeklinde olur.

   Nasır oluşumu: Ayaklarda baskı ve sürtünmenin etkisiyle oluşan nasırlarda, deride kalınlaşma meydana gelecektir. Özellikle ayak parmaklarında çıkıntılar olan kişilerde bu oluşumlar daha sık meydana gelir. Bu durumda ayağın rahat edeceği ayakkabıların giyilmesi gerekir. İlaç tedavisi uygulanan nasır oluşumlarında, buna sebep olan etkenlerin ortadan kaldırılması tavsiye edilir. 

   Kireçlenme sorunları (Artrit): Ayaklarda kemiklerin arasında bulunan kıkırdak dokunun aşınmasıyla oluşan kireçlenmelerde, romatizmal sorunlarda, ürik asidin dışarıya atılamaması gibi etkenlerde ayak ağrısı meydana gelecektir. Hastalığın türüne göre uygun tedavilerin gecikmeden yapılması gerekir.

   Ayak Ağrıları

   Kemiklerde, tendon ve bağlarda oluşan zedelenmeler: Stres, asi tendonu, bursit, topuk dikeni gibi problemler ayak ağrılarına sebep olabilir. Uygulanan yanlış egzersizler, yanlış ayakkabı seçimi, spor sırasında zorlanmalar, kilo fazlalığı gibi etkenler ayak ağrılarının hafifletilmesini sağlayacaktır. Bu yanlış davranışların değiştirilmesi, hastalıkların tedavi edilmesi ağrıların dinmesine yardımcı olur. Topuk dikeninde tabanlık kullanılması, bursitlerin tedavisinin yapılması gerekir.

   Perifal nöropati: Bu rahatsızlık ayaklarda ağrı ve uyuşmayla kendini gösterir. Hastalarda kalp hastalığı, şeker hastalığı, beslenme düzensizliği, böbrek hastalığı gibi sorunların olması bu rahatsızlığı getirebilir. Fizyoterapi ve ilaçlarla tedavi edilebildiğinden, ihmal edilmeden tedavisi yapılmalıdır. Bunun dışında diğer rahatsızlıkların tedavisi de yapılmalıdır.

   Yanlış ayakkabı seçimi: Özellikle bayanlar güzellikleri uğruna yüksek topuklu ve dar ayakkabıları tercih ederler. Ancak bunu yaparken sağlıklarını riske atacaklarını unutmamaları gerekir. Ayak sağlıkları bu yanlış seçimden dolayı korunamamaktadır. Ayak ağrısı dışında şekil bozuklukları, diz ağrıları, bel problemleri gibi başka sorunları da gündeme getirecek ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir.

   ]]>
   Ayak Nasırı https://www.ayak.gen.tr/ayak-nasiri.html Mon, 12 Nov 2018 15:08:54 +0000 Ayak nasırı, ayaklarda sürtünme ya da baskı sebebiyle oluşan tahrişe karşı cildin kalınlaşarak kendini korumaya çalışması nedeniyle oluşmaktadır. Ayaklarda oluşan nasırlar cildin kendini korumaya alması neden Ayak nasırı, ayaklarda sürtünme ya da baskı sebebiyle oluşan tahrişe karşı cildin kalınlaşarak kendini korumaya çalışması nedeniyle oluşmaktadır. Ayaklarda oluşan nasırlar cildin kendini korumaya alması nedeniyle oluşur. Vücutta ağırlığın taşındığı bölgelerde oluşan nasırlar, en fazla ayakları etkisi altına almaktadır. Nasırların boyu, cinsi ne olursa olsun kişiye sıkıntı veren bir sorundur. Ayaklardaki sürtünme ve baskı dar ayakkabılardan, sert zeminlerdeki sürtünmeden, iki parmağın birbirine sürtmesinden dolayı oluşabilir. Bu etkilerin sürekli olarak tekrarlanması nasır oluşumuna zemin hazırlar.

   Ayak nasırı neden olur

   Nasırın ana sebebi bir bölgede sürtünme nedeniyle oluşan basınçtır. Bu sürtünmeyi sağlayan etkenler ise;

   • Sıkı ve dar ayakkabılar
   • Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar
   • Dış mekanda çıplak ayakla dolaşmak
   • Yüksek topuklu ayakkabıları sıkça giymek
   • Ayak parmaklarında oluşan deformasyonlar
   • Ayak yapısının fazla kemikli yapıda olması
   • Yürürken hatalı yapılan basma hareketi

   En fazla görülen nasır türleri ve belirtileri nedir

   Nasırlar farklı belirtiler verse de, bazı hallerde ağrısız ve belirtisi olmayan oluşumlar meydana gelebilir. Nasırın ilk belirtisi keskin özellikte bir ağrıdır. Hafif dereceli nasırlarda basınç ortadan kalkarsa ağrı kaybolur. Ancak derin ve büyük nasırlarda ağrı daha keskin ve devamlı hale gelir. Bu nasırlarda ağrının yanında ciltte kalınlaşma görülür. Nasırların fazla zararlı olmamasının yanında, çok ağrıya neden olduğunda mutlaka tedavisi gerekir. En fazla görülen nasır türleri ise;

   • Sert nasır: Bu nasırların kökü oldukça sertleşmiştir. Genellikle ayak parmaklarının tepesinde, küçük parmağın tepe ve yan kısmında ya da ayağın altında meydana gelir.
   • Yumuşak nasır: Bu nasırlar 1-4 cm çapında, kızarık ve hassas bir cilt görüntüsü sergilerler. Merkezleri ince ve pürüzsüzdür. Genellikle bu nasırlar parmakların dış kısımlarında görülür.   
   • Tohum nasırı: Çoğunlukla topuğun arkasında ve yanında görülen nasırlardır. Bunlar ölü cilt hücrelerinden oluşur.
   • Kalıtsal nasırlar: Bunların dışında kalıtsal olan nasırlarda bulunmaktadır. Bu tür nasırlar 2,5 cm çapında olup, bunların oluşumunda basınç ve sürtünme yoktur. Ayak altında yada avuç içlerinde görülür. Çocuklar bu nasırlara daha fazla maruz kalır.

   Ayak NasırıAyak nasırı nasıl tedavi edilir

   Ayaklardaki nasırların tedavisi oldukça kolaydır. Burada dikkat edilmesi gereken iltihaplı oluşumları ayırmaktır. Nasırlar kazındığında ölü hücreler çıkarken, iltihaplı olanlarda irin ya da kan akmaktadır. Bu nedenle gerçekten nasır olanlar belirlenip, daha sonra tedavi edilmelidir. Nasırları en kolay temizleme şekli ponza taşıdır. Salisilik asit içeriğine sahip olan nasır bantları tahriş edici özellikleri olduğundan dikkatli kullanılmalıdır. Bantların asit etkisiyle nasırları eritme etkisi olması, nasır belirtilerin yok olmasını sağlamakta ve nasırın etrafındaki dokuya zararlı olmaktadır. Bu nedenle kullanımlarında dikkatli olmak gerekir. Bu bantlar aynı zamanda alerjik etkilere sebep olabilir. Özellikle şeker hastalarında ve dolaşım bozukluğu olanlarda riskli olabilir. Bünyesi alerjik olmayanlarda doğru kullanılırsa, baskıyı azaltıp tedaviyi hızlandırabilir. Bunlar nasırı tedavi eden etkenler olsa da, nasıra sebep olan nedenler tedavi edilmelidir. Nasırların keserek yok edilmeye çalışılması, ciltte kesiklere neden olabilir. Bu durumda ayağın devamlı olarak bakteri üretebilmesi nedeniyle kesikler bundan etkilenebilir. Nasırları tedavi ederken bazı konulara dikkat etmekte fayda vardır. Bunlar;

   • Ayağa uygun yapıda ayakkabılar giymek. Özellikle burun bölümü ayağa uyumlu olan rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.
   • Ayakların temizliğine önem vermek gerekir. Düzenli olarak ayakların]]> Ayak Uyuşması https://www.ayak.gen.tr/ayak-uyusmasi.html Mon, 12 Nov 2018 21:49:37 +0000 Ayak uyuşması, tek taraflı veya çift taraflı olan his kaybı ile oluşan bir durumdur. Uyuşmanın sebebi genellikle sinir hasarı ya da kan eksikliği olur. Bunun yanı sıra enfeksiyon, travma, inflamasyon, tümörler ve di Ayak uyuşması, tek taraflı veya çift taraflı olan his kaybı ile oluşan bir durumdur. Uyuşmanın sebebi genellikle sinir hasarı ya da kan eksikliği olur. Bunun yanı sıra enfeksiyon, travma, inflamasyon, tümörler ve diğer etkenler ayak uyuşmasına sebep olabilir. Bu rahatsızlıkların çoğu hayatı tehdit etmese de, inme ve tümörler bu rahatsızlıklardan farklıdır. Ayak uyuşması çoğunlukla batışma, yanma ve iğnelenme ile ortaya çıkar. Uyuşma olduğunda duyu kaybı olurken, felçli alanda duyu kaybı olsa da, olmasa da hareket kaybı oluşur. Meydana gelme sebebine göre ayaklarda oluşan duyu kaybı oturup kalkma gibi hareketlerle kısa sürede kaybolur. Fakat her uyuşmanın bu şekilde kaybolması beklenmemelidir. Özellikle kronik uyuşmalar sinir hasarının derecesi hakkında bilgi verir. Ayaklarda olan uyuşmalarda belirtiler geceleri daha kötüleşir. Ayak uyuşmaları bir hastalıktan dolayı da oluşabilir. Uyuşukluğun belli bir süre devam etmesi halinde doktora gitmekte fayda vardır. Bu sorunlar ihmal edilmemelidir. Ayaklarda uyuşmanın konuşma bozukluğu, bağırsaklarda kontrolsüzlük, felç, ayaklarda güçsüzlük gibi belirtilerle birlikte yaşanması durumunda acil olarak doktora gidilmelidir.

    Ayak uyuşması ile birlikte hangi belirtiler olabilir

    Ayak uyuşması karıncalanma olarak tarif edilebilir. Uzun süre hareketsiz oturmanın ardından iğnelenme ile birlikte ortaya çıkar. Uyuşmayla birlikte beldeki sinirlerin sıkışmasıyla ayaklarda ve belde ağrı oluşabilir. Ayaklarda uyuşmayla birlikte görülen belirtiler her zaman önemsenmelidir. Bunlar hastalığa kesin teşhis konması için faydalı olabilir. Ayak uyuşması ile görülen belirtiler şunlardır;

    • Sıkça idrara çıkma
    • Yanma hissi
    • Kaygı duyma
    • Alt sırt ağrısı
    • Bacak ağrısı 
    • Spazmlar
    • Kaşıntı
    • Batışma ve iğnelenme
    • Yürürken artış gösteren ayak uyuşması
    • Dokunma hassasiyeti
    • İsilik
    Ayak Uyuşması

    Bu belirtiler uyuşmalara eşlik edebilir. Ancak bazı belirtilerde acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Bunlar yaşamı tehdit edici durumlara sebebiyet verebilir. Bu belirtiler içinde sayılabilecekler;

    • Nefes darlığı çekilmesi
    • Kısa süreli kafa karışıklığı ya da bilinç kaybı oluşması
    • Yürümede zorlana
    • Arkadaki yaralanma sonrasında uyuşma olması
    • Baş dönmesi olması
    • Görme duyusunda kayıpların olması ve görme değişimleri
    • Mesane ya da bağırsaklarda kontrolü kaybetmek
    • Felç durumu
    • Konuşma bozuklukları
    • Ani uyuşukluklar
    • Kuvvet kaybı oluşması
    ]]>
    Ayak Tırnak Mantarı https://www.ayak.gen.tr/ayak-tirnak-mantari.html Tue, 13 Nov 2018 07:27:36 +0000 Ayak tırnak mantarı, tıpta onikomikoz olarak bilinen bir hastalıktır. Ayak tırnak mantarına dermatofit adındaki mikroorganizmalar sebep olur. Yavaş ve kronik bir seyri olan rahatsızlık, tırnak yatağını ve plağını Ayak tırnak mantarı, tıpta onikomikoz olarak bilinen bir hastalıktır. Ayak tırnak mantarına dermatofit adındaki mikroorganizmalar sebep olur. Yavaş ve kronik bir seyri olan rahatsızlık, tırnak yatağını ve plağını etkilemektedir. Tırnaklarda görülen hastalıkların yarısını oluşturan ciddi bir durumdur. Ayak tırnağında mantar bulunuyorsa, bu görsel olarak teşhis edilebilir, kokusu ve ağrısı hissedilebilir. Tırnaklarda yeşil, sarı ya da kahverengi renklenmeyle, pullanma, tırnak altında kir birikimi, ayaklarda koku ve acı meydana gelir. Mantarlar önce tırnak altına girip, buradan tırnaklara kadar yayılım gösterirler.

    Ayak tırnaklarınızda mantar var mı

    • Tırnaklarda sarı-yeşil ya da kahverengi renk değişimi
    • Tırnak altlarında kir birikimi
    • Tırnaklarda pullanma
    • Ayaklarda kötü koku olması
    • Ayak tırnaklarında acı olması, ayak tırnaklarında mantarın varlığını gösterir.

    Ayak tırnak mantarı nasıl oluşur

    Mantar çoğunlukla tırnak altındaki tırnak yatağına girer. Buna sebep olan tırnağa zarar verebilecek şeylerdir. Tırnaklarda zedelenme, tırnaklara sert bir cisimle vurulması ve her çeşit darbe, tırnakların çok derin kesilmesi, ayakları zorda bırakan dar kesimli ayakkabılar gibi etkenler mantarların tırnağa yerleşmesine neden olur. Tırnaklarda oluşan mantarlar bulaşıcı olduğundan, ortak kullanımda olan nemli ortamlarda dikkatli olmak gerekir. Bunlar yüzme havuzları, soyunma odaları, ortak duşlar ve banyolar, bahçeler, steril edilmeyen manikür ve pedikür setlerini kullanmak tırnaklarda mantar gelişimine neden olabilir. 

    Ayak Tırnak Mantarı

    Ayak tırnak mantarı nasıl tedavi edilir

    Bu oluşumların kendiliğinden iyileşmesi mümkün değildir. Doktorun önereceği ilaçlara ve önerilere uymak gerekir. Tedavide kullanılan ilaçlar mantarın tırnakta geliştiği ve yaşadığı yere kadar ulaşarak, mantar enfeksiyonunu yok eder. İlaçların önerilen dozlarda ve kullanım şekline uyularak uygulanması gerekir. Lazer yöntemi de tırnak mantarını tedavi etme seçenekleri arasında yer alır. Uygulanan tedaviler yaklaşık olarak 3 ay süreyle devam eder. Bu sürede ağızdan ve lokal olarak sürülen ilaçlar kullanılabilir. Tedavi sırasında ayakkabıların ve çorapların içine sıkılacak özel spreyler korunmaya ve tedaviye yardımcı olur. Mantarın nasıl tedavi edileceğine doktorunuz karar verecektir.  

    Ayak tırnak mantarından kurtulmak için ne yapılabilir

    Mantar tedavisi devam ederken ve tedavi sonrasında uygulanacak bazı yöntemler, tırnaklarınızı mantar enfeksiyonundan korunmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için öncelikle ayakları temiz ve kuru tutmanız gerekir. Ortak kullanılan yerlerde terlik kullanmanız, tırnaklarınızı düz olarak kesmeniz, ayaklarınıza uygun ve dar olmayan ayakkabılar giymeniz gerekir. Evde kullandığınız havlu gibi eşyaların kişiye özel olması, manikür ve pedikür aletlerinin steril olması ve çoraplarınızı her gün değiştirmeniz gerekmektedir.

    Ayak tırnak mantarı oluşumu için riskli olan kişiler kimlerdir

    Yavaş ve kronik olarak ilerleyen tırnak mantarı, toplumda en fazla rastlanan tırnak hastalıklarından biridir. Herkes bu rahatsızlığa yakalanma riskine sahiptir. Ancak bazı kişilerde bu oran daha yüksek olmaktadır. Bu kişiler diyabet hastaları, dolaşım problemleri olan kişiler, bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar, 65 yaşın üzerindeki kişiler, ayak derisinde mantar bulunanlar, ayakları fazla terleyen kişiler, sporla uğraşan kişiler ve ayakları sürekli olarak nemli kalan kişiler olarak gösterilebilir. Bu sayılanlar içinde en önemli etken olarak ayakların nemli olarak kalması ve mantar oluşumuna zemin hazırlaması gösterilebilir.

    ]]>
    Ayak Üşümesi https://www.ayak.gen.tr/ayak-usumesi.html Wed, 14 Nov 2018 06:58:33 +0000 Ayak üşümesi, kış aylarında havaların soğuk olduğu dönemde normal olarak karşılanabilir. Ayaklar vücudun alt kısmında olduğundan, kanın geç ulaştığı bölgelerdir. Soğuk havalarda kan öncelikle hayati organl Ayak üşümesi, kış aylarında havaların soğuk olduğu dönemde normal olarak karşılanabilir. Ayaklar vücudun alt kısmında olduğundan, kanın geç ulaştığı bölgelerdir. Soğuk havalarda kan öncelikle hayati organların zarar görmemesi için buralarda toplanır. Bu nedenle ayaklar ve eller daha geç ısınır. Ancak havaların normal olduğu dönemlerde ayaklarda üşüme olması normal değildir. Bu dönemlerde ayaklarda üşüme olması, bir sağlık sorununu düşündürmelidir. Bu sorunlar hormonal dengesizlikler, dolaşım sorunları, kansızlık gibi değişik rahatsızlıklar olabilir. Bunun yanında alkol ve sigara kullanımı, vücudun susuz kalması gibi etkenlerde ayak üşümesine neden olabilir. Bu sorunun öncelikle bir dahiliye uzmanı tarafından incelenmesi, daha sonra üşümeye neden olan rahatsızlığa göre uygun bir branşta tedavi olunmalıdır. Fizik tedavi, nöroloji, kalp ve damar cerrahisi tedavi olmanıza yardımcı olabilir.

    Ayak üşümesinin sebepleri nelerdir

    Kan dolaşım bozukluğu: Ayak üşümesinin en önemli sebeplerinden biri dolaşım bozuklukları olarak kabul edilir. Bu sorunlarda ayakların ısınmasına yetecek kan miktarının bölgeye gitmediği düşünülmelidir. Buna sebep olabilecek etkenler hareketsiz bir yaşam sürmek, sürekli olarak masa başında olmak olarak gösterilebilir. Günlük yaşamda biraz daha hareketli olmak, yürüyüş ve egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandıracağından, ayak üşümesinin önüne geçebilir. Ancak dolaşım bozukluğu mutlaka araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Bu sorun kalp hastalıkları, kan pıhtılaşması gibi daha büyük sorunlara neden olabileceğinden, mutlaka üzerinde durulmalıdır.

    Tiroit bezinin az çalışması: Tiroit bezinden üretilen hormonlar sağlığın korunasında, vücudun işlevlerini yerine getirmesinde son derece önemlidir. Tiroit bezinden yeteri kadar tiroit hormonu üretilmezse buna hipotiroidi adı verilir. Bu durumda metabolizmada yavaşlama meydana geleceğinden, sağlık sorunları oluşmaya başlar. Cilt sorunları, saç dökülmesi, kilo artışı gibi etkilerinin yanında ayaklarda üşüme görülür. Bu nedenle ayak üşümesi sorunu bulunan kişiler bir kan testi yaptırarak, bunun nedenini öğrenmelidir. Eğer sorun tiroit bezinden kaynaklanıyorsa, ilaç tedavisiyle bu sorunu rahatlıkla aşabilirler.

    Ayak Üşümesi

    Raynaud hastalığı: Hipotiroidi sorunu olanlar kullandıkları ilaçlara rağmen, ayak üşümesi şikayetleri devam ediyorsa, Raynaud hastalığı araştırılabilir. Bu hastalıkta stres ya da soğuk havanın etkisiyle kan damarlarında oluşan kasılmalardan dolayı ayaklara ve ellere daha az kan gitmektedir. Bunun sonucunda ayak parmaklarında renk değişimleri meydana gelebilir. Parmakların rengi kırmızı ya da maviye dönebilir. Kan damarlarının açılmasıyla bu renkler ve ayak ısısı normale döner. Raynaud hastalığı tek başına ya da başka bir rahatsızlıkla birlikte gelişme gösterebilir. 

    B12 vitamin eksikliğinden kaynaklanan kansızlık: Vücutta B12 vitamin eksikliğinden dolayı yeteri kadar kırmızı ve sağlıklı kan hücresi üretilmezse, pernisiyöz anemi adı verilen kansızlık durumu gelişebilir. Kanda bulunan kırmızı kan hücrelerindeki eksiklik vücuttaki dokulara giden oksijen miktarını azaltıcı önemli bir etkendir. Vücuttaki kansızlıktan nefes darlığı, halsizlik, baş dönmesi, uyuşukluk, kaslarda güçsüzlük gibi etkilerin yanında ayaklarda üşüme meydana gelebilir. B12 vitaminin eksikliği beslenme hatalarından olabileceği gibi enfeksiyonlar ve bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Bunu gerekli kontrollerden sonra öğrenebilir ve gereken tedbirleri alabilirsiniz.

    Fibromiyalji (Kas romatizması): Ayaklardaki üşümenin nedeninin tespit edilemediği durumlarda kas romatizması akla gelmelidir. Ayaklarda üşümeyle birlikte vücutta yaygın olarak görülen kas ağrıları, tutukluklar, sızlamalar ve yorgunluk oluyorsa, fibromiyalji hastalığı sizi etkilemiş olabilir. Bu konuda özellikle kadınlar risk altındadır. Hastalığın tedavisi düzenli bir hayat,]]> Ayak Kokusu Nasıl Giderilir https://www.ayak.gen.tr/ayak-kokusu-nasil-giderilir.html Thu, 15 Nov 2018 05:44:30 +0000 Ayak kokusu nasıl giderilir, ayak kokusu kişileri özellikle sosyal ortamlarda zora sokan istenmeyen bir durumdur. Bu bir çok insanın yaşadığı bir durum olsa da, alınacak basit önlemler sayesinde giderilebilir. Ayak kok Ayak kokusu nasıl giderilir, ayak kokusu kişileri özellikle sosyal ortamlarda zora sokan istenmeyen bir durumdur. Bu bir çok insanın yaşadığı bir durum olsa da, alınacak basit önlemler sayesinde giderilebilir. Ayak kokusuna neden olan en önemli etken terlemedir. Ayaklarda 250 binin üzerinde ter bezi bulunmaktadır. Bu yüzden ayaklar vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla terlerler. Normal olarak ter aslında kokmayan bir maddedir. Ancak terle birlikte bakterilerin oluşması ayak kokusuna sebep olmaktadır. Öncelikle ayak kokusuna engel olmak için mutlaka terlemenin önüne geçilmelidir.

    Ayaklarda terlemeyi ve kötü kokuyu önlemek için ne yapılmalıdır

    Bakteriler: Bakteriler ayaklarda parmak aralarını, ayakkabı ve çorap içlerini severler. Buralar nemli ve ıslak olduğundan, bu yerlerde büyüme gösterirler. Buralarda ölü cilt hücreleri ve yağlarla beslenir ve kötü kokuya sebep olan organik asitler üretirler. Bazı bakteriler ise sülfür bileşenleri üreterek daha fazla kötü kokunun kaynağı olurlar. Özellikle kıllı ayaklarda bu kötü koku daha yoğun yaşanır. Kılların olması ayakların nefes almasını zorlaştıran bir etkendir.

    Ayakkabılar: Doğru bir ayakkabı seçimi ayakların nefes almasını sağlayacak ve nemin dışarıya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle ayakta kötü kokuya sebep olacak plastik, suni deri gibi ürünlerden yapılmış ayakkabılar yerine, deri ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabıları her gün giymek yerine, gün aşırı değiştirerek giymek ayakkabıdaki nemin kurumasına yardımcı olacaktır. Ayakkabılar giyilmeden önce içine anti bakteriyel spreyler sıkılabilir. Ayrıca pudralar ve koku önleyiciler kullanılabilir. Bu ayak sağlığı ürünlerini artık her yerde bulabilirsiniz. Ayakkabıların yıkanabilir olanları çamaşır makinesinde yıkanabilir. Bu bakterileri yok etmek için etkilidir. Ancak ayakkabıların yeteri kadar kurutulması gerekir.

    Çoraplar: Çoraplarınızı nemi ve teri emecek yapıda olanlardan tercih etmelisiniz. Çorapların çok ince olmamasına dikkat etmelisiniz. En doğru seçim yün ve pamuklu yapıda olan çoraplar olacaktır. Sentetik yapıda olan çoraplardan kaçınmanız gerekir. Sporcuların giydiği çoraplar sizler için iyi bir alternatif olabilir.

    Ayak Kokusu Nasıl Giderilir

    Mantar enfeksiyonu: Bakteriler gibi mantarlarda ayaklarda çoğalırlar. Mantar enfeksiyonu ayaklarda kötü kokuya sebep olabilir. Bu nedenle mantar oluşumlarının tedavi edilmesi gerekir. Ayakları mantar enfeksiyonu ile bırakmak, kötü kokuların artmasına neden olur.

    Hormonal değişimler: Özellikle hamilelik döneminde ve ergenlik çağında ayak kokusu birden ortaya çıkabilir. Bunun sebebi hormon düzeyinde yaşanan değişimlerdir. Bu değişimler aşırı terlemeye neden olacağından, ayaklarda kötü kokuya neden olabilir. Bu geçici bir sorun olsa da, ayak temizliğine dikkat edilmeli, ayakkabı ve çorap seçimine önem verilmelidir.

    Stres yaşamak: Ayaklarda oluşan kötü kokuların sebebi insanların yaşadıkları stresi kontrol altına alamamalarından kaynaklanabilir. Bu sebeple stresinizi dağıtacak, sinirlenmemenizi sağlayacak tedbirler almalısınız.

    Ayak kokusunu gidermek için ne yapılabilir

    • Ayak parmakların arası temiz tutulmalı, ayak topuğundaki ölü hücreler temizlenmeli ve ayaklar sabunla yıkanmalıdır. Sabun tercihini anti bakteriyel ya da mantar önleyici özellikleri olanlardan tercih etmelisiniz. 
    • Ayak tırnakları kısa kesilmeli ve bakterilere barınacak yer bırakılmamalıdır.
    • Çoraplar her gün yenilenmelidir. Çok terlemeniz varsa, çoraplarınızı gün içinde bile değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz. 
    • Ayakkabıları değiştirerek giymeye özen göstermelisiniz. Ayakkabıların derisinin hava alacak türden olmalıdır. Yaz döneminde açık ayakkabılar seçmelisiniz.
    • Ayak sağlığı için üretilmiş olan sprey, pudra gibi ürünler kullanm]]> Ayak Anatomisi https://www.ayak.gen.tr/ayak-anatomisi.html Thu, 15 Nov 2018 12:57:54 +0000 Ayak anatomisi, oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Ayak yapısı ayak bileği, ayak tarağı ve parmaklar olarak üç bölümde incelenir. Özellikle ayak bileği üst üste binmiş iki eklemden oluşmuş bir yapıya sahipt Ayak anatomisi, oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Ayak yapısı ayak bileği, ayak tarağı ve parmaklar olarak üç bölümde incelenir. Özellikle ayak bileği üst üste binmiş iki eklemden oluşmuş bir yapıya sahiptir. Ayak bileği eklemi tibianın dıştan ve üstten oluşturduğu, fibulanın dıştan oluşturduğu yatakla, talusun yuvarlak olan tavanı arasında kalan eklemdir. Yani üst tarafta bacağın iki kemiğiyle, alt tarafta ayak bileği kemiklerinin en üstte bulunan eklemidir. Bu eklem ayak bileğinin aşağıya ve yukarıya hareket etmesine  olanak sağlar. Eklemlerin altta bulunan ikincisi kalkaneus yani topuk kemiği ve talus kemiği arasında yer alan subtalar eklemdir. Bu eklemin kısıtlı bir hareketi bulunmaktadır. Sadece ayağı yan taraflara hareket ettirmeye yardımcı olur. Ayakta bulunan tüm kemik yüzeyleri eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Ayak bileğini sabitleyen ve burkulma gibi etkenlerden koruyan bağlarda bulunmaktadır. Dış tarafta olan bağlar ayağın içe doğru hareket etmesini engeller. Aynı şekilde iç bağlarda ayağın dışa hareketine engel olur. 

     Ayak anatomisi nasıldır

     Kemikler ve eklemler: Ayak kemikleri bilek, tarak ve parmak kemikleri olarak değerlendirilmektedir. Ayak yapısında eklemler talus ile başlamaktadır. Tibia ve fibula kemikleri ile beraber ayak bileğini oluşturur. Ayağın arka tarafını oluşturan topuk yani talus ve kalkaneus, subtalar eklem ile birleşmektedir. Subtalar eklem yanlara doğru, ayak bileği eklemleri yukarı ve aşağıya doğru hareketi sağlar. Ayak bileğinden daha aşağıda tarsak kemikler adı verilen 5 tane uzun kemik yer alır. Bu kemikler grup olarak hareket etmektedir. Aralarında bulunan eklemler sayesinde temas halinde olduğu yüzeyle birlikte dirençli bir yapı oluşturur. Tarsal kemiklerin ucunda yürümeye yardımcı olan falankslardan oluşan parmak eklemleri yer alır. Tarsal kemiklerle parmaklara metatarsofalangeal eklem ile bağlantı sağlar. Bunların arasında en önemlisinin baş parmağa ait birinci MTP eklemi olduğu söylenebilir. Ayak kemikleri şunlardan oluşmuştur;

     • Ayak bileği kemikleri (ossa tarsi): Topuk kemiği, aşık kemiği, sandal kemiği, zar kemik ve üç tane konik kemik olmak üzere toplam yedi tanedir.
     • Ayak tarak kemikleri (ossa metatarsi): Ayak tabanıyla, ayak sırtını beş tane uzun kemik oluşturur. Birinci metatarsal kemik diğerlerine göre daha uzundur. Bunun nedeni yerden kalkışta ağırlığı taşıdığı içindir.
     • Ayak parmak kemikleri (ossa digitorum pedis): Ayaklarda parmakların iskeletini oluşturan kemiklerdir. Baş parmakta iki tane, diğer parmaklarda ise üç tane kemik bulunur. Bunların hepsinde aralarında yer alan eklemler yer alır.

     Ayak AnatomisiKaslar: Ayağın yapmış olduğu hareketlerin çoğu bacak altındaki kaslar ve ligamentler aracılığıyla sağlanır. Kasların kasılması ayağın koşmasını, durmasını ve atlamasını sağlamaktadır. Bunlardan başka kemiklerin arasında bulunan küçük kaslar konumlarıyla ayak tabanında döşeme vazifesi görür. Kaslar iki grupta incelenmektedir;

     • Ayak sırtı kasları (Dorsal kaslar): Bu kaslar ayak parmaklarını germe görevini üstlenir.
     • Ayak tabanı kasları (Plantar kaslar): Bu kaslar ayak parmaklarını birbirine yaklaştırmaya ve uzaklaştırmaya yardımcı olur.

     Damarlar: Ayağın sırtında yer alan ana kan kaynağı olan Anterior tibial arter, aynı isimle anılan sinirle beraber yol alır. Ayak sırtındaki bu damardaki nabız atışı elle far edilir.

     Sinirler: Ayak bileğinin iç çıkıntısından giren tibialis posterior aynı adı taşıyan damarla hareket eder. Bunlar ayak tabanı ve parmaklar için duyu sağlar. Ayakta bulunan irili ufaklı sinirlerde duyu ve motor işlevi görmektedir.

     ]]>
     Ayak Kırılması https://www.ayak.gen.tr/ayak-kirilmasi.html Thu, 15 Nov 2018 22:07:59 +0000 Ayak kırılması, vücutta hareketi ve desteği sağlayan kemiklerin dörtte biri ayaklarda yer alır. Ayak parmağında yani falankslardan ya da ön ayak bölümünde yani metatars bölümünde oluşan kırıklar oldukça ağrı Ayak kırılması, vücutta hareketi ve desteği sağlayan kemiklerin dörtte biri ayaklarda yer alır. Ayak parmağında yani falankslardan ya da ön ayak bölümünde yani metatars bölümünde oluşan kırıklar oldukça ağrılıdır. Bunlarda oluşan kırıklar nadir olarak sakatlanma ile sonuçlanır. Ayakların değişik bölgelerinde oluşan kırıklar, hemen müdahale edilmesi gereken acil durumlar arasındadır. Aksi takdirde şekil bozukluklarının yanında, yürüme şeklinin değişmesine bile sebep olabilirler.

     Ayak kırılması tipleri nelerdir

     Ayaklarda oluşan gerilim tipi kırıklar genellikle ayak parmaklarından ayağın orta bölümüne kadar uzanan ön ayak kemiklerinde meydana gelir. Bunlar kemik yüzeyinde küçük çatlaklar şeklinde oluşur. Gerilim kırıklarının uygunsuz tekniklerle yapılan yoğun çalışmaların ardından aniden geliştiği gözlenir. Uzun süreli yapılan koşular ve yürüyüşler bu tarz kırıklara sebep olabilir. Diğer kırıkların çoğunluğu kemiklerden ileriye doğru gider. Gerilim kırıkları ise genelde stabil ve kemik yerinde sonlanmayan şekildedir. Travma neticesinde, ayağın üzerine ağır bir şeyin düşmesi ya da burkulmalardan sonra açığa çıkan kırık türleridir. Ayak kırıklarında kırılmış olan kemik deriden dışarı çıkmıyorsa bu kapalı kırık olarak tanımlanır. Bazı kırıklar ön ayak kemiklerinden küçük ayak parmağına doğru uzanır. Bunlar bale yapan kişilerde sıkça görülür. Ayak bileğinde oluşan kırıklar tendonların zarar görmesiyle birlikte kemiklerden küçük parçalar kopmasıyla oluşur. Bu bölgede şiddetli olan incinmelerde, kemik tabanına yakın yerde oluşmakta ve kemiği besleyen kanın kesilmesine sebep olan Jones kırıkları oluşmaktadır. 

     Ayak Kırılması

     Ayak kırıklarının belirtileri nelerdir

     Ayaklarda oluşan kırıkların en belirgin semptomları ağrı, şişkinlik ve berelenme tarzındadır. Kırıklar parmaklarda olursa bu yürümenize engel olmayabilir, ancak hissedilen ağrının artmasına sebep olur. Ayaklarda oluşan ağrı, şişkinlik ve renk değişimi iki üç gün devam eder ya da yürümeyle ağrı kaybolursa bu durumda bir an önce doktora gitmelisiniz. Tedavide gecikme olursa devamlı olacak ayak ağrısına ve artrite neden olabilirsiniz. Kırıklar sonucunda ayak tabanında kalluslara kadar uzanan ağrılı şekillenmeler ve yürüyüş şeklinizde değişmeler meydana gelebilir.

     Ayak kırıklarında teşhis nasıl yapılır

     Doktorun ağrının merkezini tespit edebilmesi için yapacağı fiziki muayene sonrasında, sorunlu ayakla sağlam olan ayağınızda inceleme yapılır. Bu süreçte hastanın öyküsü dinlenerek bir tedavi yolu belirlenmeye çalışılır. Röntgen uygulaması çoğu ayak kırıklarını göstermesine rağmen, gerilim tipi kırıkları tespit edebilmek için çoğunlukla kemik taraması yapılması gerekebilir. Genellikle doktor ameliyat olmadan ayak kemiklerini sıralasa da, şiddetli kırıkların olduğu durumlarda iyileşme oluncaya kadar kemiklerin bir arada tutulması için iğne ya da vidaların kullanılması gerekli olabilir.

     Ayak kırıklarının tedavisi nasıl yapılır 

     Ayak parmaklarında ya da ayakta bir kırık olduğunu düşünenler bir an önce doktora gitmelidir. Bu süreçte ayağın üzerine basılmamalı, şişmeyi engellemek için buz tatbik edilmeli ya da soğuk havluya sarılmalıdır. Buz tatbik edildiğinde bu süreç 20 dakika kadar olmalıdır. Ağrının azaltılması için ağrı kesici ilaç alabilirsiniz. Ayağınıza sert tabanlı ve geniş bir ayakkabı giyin. Gerilim kırıkları oluştuğunda bunun ilk tedavisi istirahat ile yapılır. Yoğun aktivitelerden en az üç ya da dört hafta uzak kalınması gerekir. Ayağınıza basınç uygulayabilecek yüzme gibi sporlar yapılabilir. Yerinden çıkan kemik kırıklarında kemiklerin iyileşme süresince kemikler hizalanmalı ve immobilize yapılmalıdır. Kırık olan ayak parmağınızsa, yandaki parmaklarla birlikte hepsi bantlarla kapatılır. Bu özel bir bandajlama sistemiyle yapılır. Parmakların arasındaki  nemi önlemek için parmak aralarına gazlı bez konulur. Bunları kendiniz değiştireb]]>