Menü Forumlar Popüler İçerikler Arama
Ayak Hastalıkları

Ayak Hastalıkları

Ayak hastalıkları, ayaklar vücudun yükünü taşıyan topuk bölgesi, orta ayak ve ön ayak bölümünden oluşan bir organımızdır. Vücutta amortisör görevi gören, dizaynıyla yükü eşit derecede ve dengeli olarak dağıtan ayakların sağlığı sadece kendisi için değil, vücudun tamamı ve komşu organlar için oldukça önemlidir. Ayak hastalıkları konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olunmalı, tedavileri için zaman kaybedilmemelidir. Ayakta oluşan hastalıklar yerleşim yerine ve nedenlerine göre gruplara ayrılabilir.

Yerleşim yerine göre ayak hastalıkları nelerdir?


Ayak arka bölümü (Topuk) hastalıkları

 • Plantar fasiit: Yaşlı, obez kişilerde travmalardan ve uzun süreli ayakta kalmaktan dolayı oluşur. İltihabi bir reaksiyondur.
 • Subkalkaneal topuk ağrı sendromu: bu rahatsızlık topuk ağrısı sendromu olarak bilinir. Topuk kemiğinin altındaki yağ yastığında olan dejenerasyon ve kemiği saran zarın iltihaplanmasından kaynaklanır. Yayılım göstermeden bölgesel bir ağrıyla yaşanır.
 • Ağrılı topuk yağ dokusu: Topuk bölgesinde iç yan tarafta oluşan ağırılardır. İstirahat ve tedaviyle rahatlama sağlanır.
 • Topuk diken: Topuk bölgesinin rahatsızlıklarından biridir. Topuk dikeninde orta kısmı delik keçe ya da sünger kullanımı, fizik tedavi, lokal enjeksiyonlar ve cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir.
 • Yüzeysel aşil bursiti: bu yastıkçık iltihabi reaksiyonudur. Bunlar uygun olmayan ayakkabıların giyilmesi nedeniyle oluşur. İstirahat ve tedaviyle basıncın kaldırılması rahatsızlığı tedavi edebilir.
 • Aşil tendiniti: Topuk arkasında bulunan insandaki en kuvvetli ve kalın kirişin iltihaplanmasıdır. İstirahat, fizik tedavi ve ilaç kullanımı fayda sağlar.

Ayak orta bölümü hastalıkları

 • Medial ark zorlanması: Ayakların doğuştan ya da sonradan oluşan nedenlerle normal yüksekliğini kaybetmesidir.
 • Lisfrank eklem instabilitesi: Ayakta tarak kemikleri ve orta bölüm arasında bağlarla korunan eklemin zarar gördüğü bir rahatsızlıktır.
 • Posterior tibial tendon yetersizliği: Ayak kavisini yukarıya kaldırmaya yardımı olan tendonların bunu yapamamasıdır. Özellikle 50 yaşından sonra etkili olan bir rahatsızlıktır.
Ayak ön bölümü hastalıkları
 • Metatarsalji: Ayağın plantar yüzünde metatars kemiklerin başlarında oluşan ağrılardır. Ayak tarak kemikleri arasında bulunan sinir sıkışmaları nedeniyle ayakta ağrılar meydana gelmektedir.
 • Baş parmak ve küçük parmakların deformiteleri: Ayaklarda küçük ve baş parmakta dışa doğru bükülmeyle meydana gelen deformasyonlardır. Özellikle yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlarda görülür. İlk parmakta iç yüzeyde çıkıntıyla birlikte iltihabi reaksiyon ve bağ dokusunda kalınlaşma oluşur. Hastalara bir yama ile dışarıya balon yapılmış ayakkabılar giymesi önerilir. Sivri burunlu ayakkabılardan ve yüksek topuklulardan kaçınmak gerekir. İlerleyen dönemde cerrahi yöntemlere başvurularak tedavi edilir. Eklemlerde doku yıkımı yapan bir rahatsızlıktır.
Nedenlerine göre ayak hastalıkları nelerdir?

Deformaliteler
 • Pes planus: (Düz tabanlık) Ayakta açıların değişmesiyle tabanda yere değen arkın çökük olması halidir. Bu durum doğuştan veya sonradan kazanılmış olabilir. Bu sorunu olan kişilerde uzun süre ayakta kaldıklarında yorgunluk, gerginlik ve ağrı etkileri olur. Topukta nasırlaşma etkisi yapar. Muayenede ayak yere bastırıldığında rahatlıkla gözlenebilir.
 • Pes kavus: Çukur ayak, pençe ayak, yayvan ayak olarak da bilinir. Ayağın uzunlamasına arkının normalden yüksek olmasıdır. Nedeni tam olarak bilinmese bile nörolojik hastalıklarla birlikte görülebilir. Topukta fazla bası olduğundan, dokuda enflamasyon oluşur. Tarak kemiklerinin düşüklüğü bağların zayıflamasına, tarak kemiklerinin ayrılmasına neden olur.
 • Ayak parmakları deformaliteleri
Travmaya bağlı olan hastalıklar
 • Kırıklar: bu sorun özellikle ayak tarak kemiklerinde oluşmaktadır. Travmalar, darbeler ayaklarda kırıkların başlıca sebebidir.
 • Kronik ayak zorlanması: Özellikle ayak bileğinde oluşan burkulmalar, bilekte yer alan bağların zarar görmesine neden olmaktadır.
Sistemik İnflamatuar hastalıklar
 • Romatoid artrit: Eklemlerde iltihaplı şekilde gelişme gösteren romatizmal bir hastalıktır.
 • Seronegatif spondilartritler: Eklemlerde enflamasyon ile seyreden bir rahatsızlıktır.
Damarsal (Vasküler) bozukluklar
 • Tromboanjitis abliterans: Burger hastalığı olarak bilinir. Atardamarın iltihaplanması ve bunun sonucunda tıkanmasıyla yaşanır. Sigara içenlerde daha fazla görülmektedir.
 • Reynaud hastalığı: Soğuktan dolayı kan damarlarının etkilendiği bir hastalıktır. Elleri etkilediği gibi ayakları da etkileyebiliyor.
Nörolojik (Sinir sistemi ile ilgili) hastalıklar
 • Tuzak nöropatileri: Sinir hücreleri üzerinde oluşan ağrılardır.
 • Metabolik hastalıklar
 • Gut hastalığı: Ayakta baş parmak başta olmak üzere diğer bölümlerinde de etkili olabilen bir rahatsızlıktır. Beslenme, genetik yatkınlık, üratın vücuttan atılamaması gibi etkenler hastalığın yaşanmasına sebep olur.
 • Diyabetik nöropati: Vücutta kan şekerinin yükselmesi nedeniyle diğer organlar gibi ayaklara da zarar vermektedir. Bacağa giden kan miktarı azaldığından, ayaklar bundan zarar görmektedir. Bu durumda sinirler hasar görmekte, ayak tabanında his kaybı oluşmaktadır.
Son Güncelleme : 19.01.2024 02:03:17
Ayak Hastalıkları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Facebook Twitter Pinterest whatsapp
Ayak Hastalıkları Yorumları
şifre

0 Yorum Yapılmış "Ayak Hastalıkları"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Ayak Tabanı Yanması
Ayak Tabanı Yanması
Ayak tabanı yanması, pek insanın yaşadığı ayak problemleri arasında yer alır. Değişik sebeplerden kaynaklanan ayak tabanı yanması, bazı kişilerde yaşam kalitesini bozacak düzeyde yaşanabilir. Yanma hissi ayakların tabanında hissedilen sıcaklık ve has...
Ayak Altı Ağrısı
Ayak Altı Ağrısı
Ayak altı ağrısı, ayak altı her adım atıldığında yerle temasın sağlandığı bir bölgedir. Bu bölge vücudun ağırlığını ve basıncını taşımaktadır. Stres altında olduğunda ayak altı ağrısı her yaşta görülebilir. Ayaklara yanlış ayakkabı seçimi yapma, uzun...
Ayak Tabanı Ağrısı
Ayak Tabanı Ağrısı
Ayak tabanı ağrısı, ayak tabanında meydana gelen şiddetli ya da sızlama şeklinde olan ağrılar birçok insanı rahatsız etmektedir. Bu ağrıların oluşumu ayağın hassas dengesinin bozulmasından kaynaklanabilir. İnsanlar ayakta durdukları zaman vücut ağırl...
Ayak Altı Yanması
Ayak Altı Yanması
Ayak altı yanması, farklı nedenlerden dolayı yaşanabilir. Kadınların menopoz döneminde olmasında, B12 vitamini eksikliği yaşayanlarda, şeker hastalığı olanlarda ve bazı romatolojik hastalıklarda ayak altı yanması oluşabilir. Diyabetik nöropati rahats...
Ayak Bileğinde Ödem
Ayak Bileğinde Ödem
Ayak bileğinde ödem, vücutta normal olmayan şekilde sıvı birikmesi nedeniyle farklı bölgelerde şişmeler meydana gelir. Bu bölgelerin içinde şişmeye en fazla ayak bileği maruz kalır. Ödem olarak adlandırılan şişlikler, alınacak basit önlemlerle gideri...
Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir
Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir
Ayak burkulmasına ne iyi gelir, ayak burkulması her iki tarafın aşırı zorlanması, ayak bileği ve topuk kemiğinin normal yuvasından çıkarak geri gelmesidir. Bazı hallerde eklemi tutan bağların yırtılması söz konusu olabilir. Ayak burkulması ayak bileğ...
Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir
Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir
Ayak ağrısına ne iyi gelir, ayakların gün boyu vücudun ağırlığını taşımasından ya da değişik ayak sorunlarından dolayı oluşan ayak ağrıları yaşam kalitesini bozacak önemli bir unsurdur. Bedenimizi taşımamıza yarayan ayaklarımıza iyi bakmalıyız. Ağrıl...
Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Ayak kaşıntısına ne iyi gelir, ayak kaşıntısı genellikle yaz döneminde oluşan rahatsızlık veren bir durumdur. Bazı hallerde kişilerin yaşam kalitesini bozacak düzeye gelebilir. Özellikle ayak terlemesi, mantar enfeksiyonu, döküntüler, alerjiler gibi ...
Alçıdan Çıkan Ayak
Alçıdan Çıkan Ayak
Alçıdan çıkan ayak, alçıya alınmadan önceki ayak yapısı gibi çıkmaz. Ayak şiş, yer yer morluklar oluşmuş, deri sertleşmiş, kıl kökleri kızarık, kaslar sorunlu bir şekilde alçıdan çıkabilir. Topuk kısmında ödem oluşabilir, kaşıntılar artabilir. Bu etk...
Ayak Yaraları
Ayak Yaraları
Ayak yaraları, genellikle ileri yaşlarda sıkça yaşanan önemli bir sağlık sorunudur. Bu sorunun ileri yaşlarda ayak kaybına sebep olma ihtimali olacağından önemsenmesi gerekir. Yetişkin kişilerde %1 oranında görülürken, 65 yaşını geçmiş kişilerde %3-4...
Ayak Altında Nasır
Ayak Altında Nasır
Ayak altında nasır, nasırın oluşma nedeni aslında ayakların kendini korumaya almasından kaynaklanır. Ayak altında oluşan baskı nedeniyle, vücut kendini korumak için kalınlaşarak tepki vermektedir. Nasırlar genellikle vücutta ayak gibi ağırlık taşıyan...
Ayak Kaşıntısı
Ayak Kaşıntısı
Ayak kaşıntısı, vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi farklı sebeplerden dolayı gelişebilir. Genellikle gün boyu ayakta olan kişilerde daha fazla rastlanan kaşıntılara ayakların terlemesi ve ayakkabıların içinde kapalı kalması sebep olabilir. İnsanl...

 

Ayak Tabanı Yanması
Ayak Altı Ağrısı
Ayak Tabanı Ağrısı
Ayak Altı Yanması
Ayak Bileğinde Ödem
Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir
Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir
Ayak Kaşıntısına Ne İyi Gelir
Alçıdan Çıkan Ayak
Ayak Yaraları
Ayak Altında Nasır
Ayak Kaşıntısı
Ayak Yanması Neden Olur
Ayak İncinmesine Ne İyi Gelir
Ayakta Su Toplaması
Ayak Sinir Sıkışması
Ayak Parmağı Uyuşması
Ayak Nasırına Ne İyi Gelir
Ayak Ağrısı Nasıl Geçer
Taraklı Ayak
Ayak İncinmesi
Ayak Hastalıkları
Ayak Çatlaklarına Ne İyi Gelir
Ayak Tarak Kemiği
Ayak İltihabı
Ayak Kırılması
El Ayak Yanması
Ayak Nasırı Nasıl Geçer
Ayak Üşümesi
Ayak Parmak Arası Kaşıntısı
Popüler İçerik
Ayak Yanması Neden Olur
Ayak Yanması Neden Olur
Ayak yanması neden olur, çoğu kişinin yaşadığı ve rahatsız olduğu ayak problemleri arasında yer alır. Geceleri bile uykudan uyandıracak derecede şidde...
Ayak İncinmesine Ne İyi Gelir
Ayak İncinmesine Ne İyi Gelir
Ayak incinmesine ne iyi gelir, ayak incinmesi herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Ayak incinmesi olduğunda bir an önce yapılan işin bırakılması ...
Ayakta Su Toplaması
Ayakta Su Toplaması
Ayakta su toplaması, ayakta olması istenmeyen durumlardan biridir. Acı ve ağrıya neden olan su toplaması sıcaklık ve nemden dolayı oluşmaktadır. Uzun ...
Ayak Sinir Sıkışması
Ayak Sinir Sıkışması
Ayak Sinir Sıkışması, genel olarak vücudumuzda omur iliğinden başlayarak ayak parmaları kıkırdaklarına kadar bir çok sinirler mevcuttur. Bu sinirler d...
Ayak Parmağı Uyuşması
Ayak Parmağı Uyuşması
Ayak parmağı uyuşması, ayak parmaklarında duyu kaybı oluşması nedeniyle oluşan bir durumdur. Uyuşma el parmaklarında sıkça görülse de, ayak parmakları...
Ayak Nasırına Ne İyi Gelir
Ayak Nasırına Ne İyi Gelir
Ayak nasırına ne iyi gelir, ayakların maruz kaldığı nasır şeklindeki kalınlaşmalar herkesin yaşayabileceği sorunlar arasında yer alır. Farklı boyda ve...
Ayak Ağrısı Nasıl Geçer
Ayak Ağrısı Nasıl Geçer
Ayak ağrısı nasıl geçer, ayak ağrısı burkulma, yorulma, kireçlenme, nasır oluşumları gibi pek çok rahatsızlık sebebiyle ortaya çıkabilir. Ayaklar gün ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Ayak Tabanı Yanması
Ayak Altı Ağrısı
Ayak Tabanı Ağrısı
Ayak Altı Yanması
Ayak Bileğinde Ödem
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda  
Tıbbi Sorumluluk Reddi  
Gizlilik Politikası  
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Şubat - 2024